מטא אמזון גוגל אפל אילוסטרציה (אילוסטרציה: סטודיו מאקו)
אפל ואמזון ימשיכו לטפס? | אילוסטרציה: סטודיו מאקו

רגע השיא של עונת הדוחות בוול סטריט יגיע הלילה, כאשר ענקיות הטכנולוגיה אפל ואמזון יפרסמו את דוחותיהן הרבעוניים לאחר סגירת המסחר בנאסד"ק. הדוחות הכספיים של אפל ואמזון יציבו במבחן את הראלי של מניות הטכנולוגיה השנה. למניותיהן של השתיים משקל רב בעלייה של יותר מ-17% מתחילת 2023 ב-S&P 500, מדד הייחוס של שוק המניות האמריקאי. מדד נאסד"ק, שבו משקלן של מניות הטכנולוגיה גדול אף יותר, השלים זינוק של 33% מתחילת השנה.

אייפון 14 פרו (צילום: GVLR, שאטרסטוק)
אייפון 14 פרו. אפל שווה יותר מ-3 טריליון דולר | צילום: GVLR, שאטרסטוק

הצמיחה היציבה בהכנסות והדומיננטיות העצומה של אפל ואמזון בשווקים שבהם הן פועלות, משכו אליהן משקיעים רבים השנה, והדבר בא לידי ביטוי במניות שלהן: מניית אפל השלימה זינוק של 48% מתחילת השנה, בעוד מניית אמזון זינקה בכ-53% באותה תקופה.

הזינוק של אפל הפך אותה לחברה הציבורית הגדולה בעולם, והיחידה עם שווי שוק של יותר מ-3 טריליון דולר. בשל שווייה העצום, מניית אפל נושאת משקל של קרוב ל-8% מכלל מדד S&P 500, המורכב מ-500 מניותיהן של החברות הגדולות בוול סטריט, ולכן לכל שינוי במניית אפל יש גם השפעה משמעותית על המדד.

אפל ואמזון מוגבלות יחסית בחשיפה הישירה של עסקיהן לטכנולוגיית הבינה המלאכותית (AI), שהתגלתה כמניע עיקרי בראלי של מניות הטכנולוגיה השנה

במבט קדימה, האנליסטים בשוק חלוקים בדעותיהם לגבי התמחור של מניות אפל ואמזון. חלקם מטילים ספק בפוטנציאל של השתיים להמשיך לעלות בטווח הקרוב, בהתחשב בכך שהן נסחרות במכפילים רווח גבוהים ומתמודדות עם "רוחות נגדיות" בעסקי הליבה שלהן. נוסף על כך, אפל ואמזון מוגבלות יחסית בחשיפה הישירה של עסקיהן לטכנולוגיית הבינה המלאכותית (AI), שהתגלתה כמניע עיקרי בראלי של מניות הטכנולוגיה השנה.

AWS (צילום: Sundry Photography, shutterstock)
פעילות הענן של אמזון. מכפיל רווח של פי 40 | צילום: Sundry Photography, shutterstock

לפי תחזיות האנליסטים, צפויה הלילה אפל לדווח על ירידה של 1.7% בהכנסות ברבעון השלישי של שנת הכספים 2023 בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד - ובכך לרשום רבעון שלישי ברציפות של ירידה בהכנסות. תחזיות הקונצנזוס בוול סטריט צופות כי אפל תסכם רבעון עם הכנסות כוללות של 81.8 מיליארד דולר.

להערכת האנליסטים, ההיחלשות של שוק הסמארטפונים הסיני, שהוא אחד השווקים הגדולים של יצרנית האייפונים, מציב בפני אפל סיכון משמעותי. לפי תחזית הקונצנזוס, ההכנסות של אפל ממכירות אייפונים הסתכמו ברבעון החולף ב-40.2 מיליארד דולר, לעומת 40.7 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד. 

שוק הענן עשוי לאתגר את אמזון

בעוד מניית אפל נסחרת במכפיל של כמעט פי 30 על הרווח הצפוי שלה, מניית אמזון נסחרת במכפיל רווח של פי 40. למניית אמזון משקל של יותר מ-3% במדד S&P 500.

מנוע הרווחים העיקרי של אמזון הוא חטיבת מחשוב הענן שלה, AWS. אנליסטים מעירים כי שוק הענן ניצב בפני סכנת האטה ממושכת, לאור התוצאות הרבעוניות שעליהן דיווחה מיקרוסופט בשבוע שעבר.

Airbnb (צילום: shutterstock)
הלוגו של Airbnb. תפרסם הלילה דוחות | צילום: shutterstock

לפי תחזיות האנליסטים, אמזון צפויה לסכם את הרבעון השני של 2023 עם רווח נקי של 35 סנט למניה, לעומת הפסד של 20 סנט למניה ברבעון המקביל, על הכנסות כוללות של 131.5 מיליארד דולר, לעומת 121.2 מיליארד דולר ברבעון המקביל.

מלבד אפל ואמזון, צפויים הלילה להתפרסם בוול סטריט דוחותיהן של עוד כמה חברות טכנולוגיה גדולות, ובהן בוקינג.קום, Airbnb, פורטינט, מוטורולה, קלאודפלייר, דרופבוקס ואטלסיאן.