ג'נט ילן (צילום: Drew Angerer, getty images)
אזהרות לעתיד. שרת האוצר ג'נט ילן | צילום: Drew Angerer, getty images

בוול סטריט מצפים השבוע לעוד דוחות רבעוניים של חברות הייטק, בראשן ענקית השבבים אנבידיה, וכנראה גם לחדשות נוספות על האימוץ הגובר והולך של בינה מלאכותית (AI), שנתן השנה דחיפה משמעותית למניות הטכנולוגיה. מנגד, המשקיעים יעקבו בדאגה אחר השיחות בין הממשל האמריקאי לבין הקונגרס בנוגע להעלאת תקרת החוב, שנותר לה דדליין של פחות משבועיים.

מדדי המניות העיקריים של ארה"ב ירדו ביום שישי על רקע הדיווחים על חוסר התקדמות בשיחות על העלאת תקרת החוב מעל לרמתה הנוכחית: 31.4 טריליון דולר. שרת האוצר ג'נט ילן חזרה והזהירה בשבוע שעבר כי ללא העלאת תקרת החוב עד 1 ביוני, הממשל לא יוכל לעמוד עוד בהתחייבויות הכספיות שלו - מה שיביא את ארה"ב לראשונה בהיסטוריה לחדלות פירעון, ולדבריה, ל"קטסטרופה כלכלית".

למרות הדאגות הכלכליות בארה"ב, הצליחו גם מדד S&P 500 וגם מדד נאסד"ק לסכם את השבוע הטוב ביותר שלהם מאז מרץ. בסיכום שבועי, מדד נאסד"ק עלה ב-3% ומדד S&P 500 עלה ב-1.6%, בעוד מדד דאו ג׳ונס רשם עלייה שבועית של 0.38%. מתחילת השנה השלים מדד נאסד"ק זינוק של 20.9%, בעוד S&P 500 עלה ב-9.2% והדאו עלה ב-0.8% בלבד.

ביום רביעי השבוע יתפרסם פרוטוקול ועדת השוק הפתוח של הפד, שצפוי לספק תובנות עד עמדתם של קובעי המדיניות בבנק המרכזי האמריקאי. בוול סטריט מצפים לראות בפרוטוקול עוד סימנים לכך שמחזור העלאות הריבית של הפד עומד להסתיים. ביום שישי יתפרסם בארה"ב מדד המחירים של הצריכה הפרטית, שיספק אינדיקציה נוספת למצב האינפלציה בארה"ב. בלימה של עליות המחירים תחזק את הצפי להפסקת העלאות הריבית.

שרת האוצר האמריקאית ג'נט ילן חזרה והזהירה בשבוע שעבר כי ללא העלאת תקרת החוב עד 1 ביוני, הממשל לא יוכל לעמוד עוד בהתחייבויות הכספיות שלו - מה שיביא את ארה"ב לראשונה בהיסטוריה לחדלות פירעון, ולדבריה ל"קטסטרופה כלכלית"

בישראל, לעומת זאת, הבנק המרכזי צפוי להמשיך להעלות ריבית. מחר (יום שני) בשעה 16:00 ימסור בנק ישראל את החלטת הריבית שלו לחודש מאי, ובשוק מצפים להעלאה בשיעור של 0.25% או יותר. "מדד המחירים לצרכן של אפריל סגר לנו את הפינה", כתב בשבוע שעבר גיא בית אור, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות. להערכתו, "בנק ישראל יעלה את הריבית ב-0.25 נ"א לרמה של 4.75%, לפחות. בעוד שבעולם נראה כי התחילו לראות שינוי כיוון, לפחות בשורה העליונה (אינפלציה כללית), ישראל עדיין לא ממש שם. מדד אפריל היה לא פחות מדרמטי, עם עלייה של 0.8%, לעומת ציפיות השוק שעמדו על 0.4%".

דוחות אנבידיה יעמדו בציפיות השוק?

עונת הדוחות בוול סטריט מתקרבת לסיומה, ומבדיקת tech12, שפורסמה בסוף השבוע, עולה כי מבין 47 חברות ההייטק הישראליות שפרסמו את דוחותיהן עד כה, רק 53% הצליחו להכות את תחזית הקונצנזוס של האנליסטים בוול סטריט ("תחזית הקונצנזוס" היא התחזית הממוצעת של כל האנליסטים שסיפקו תחזיות לאותן חברות). כך למשל, בשבוע שעבר היו אלה חברות התוכנה וויקס, מאנדיי וריסקיפייד, חברת המוליכים למחצה טאואר סמיקונדקטור וחברת טכנולוגיית מדפסות התלת-ממד סטרטסיס, שתוצאותיהן הפתיעו לטובה את שוק ההון. לעומתן, יותר מ-40% מחברות ההייטק הישראליות החמיצו את תחזית הקונצנזוס, ורק 6% עמדו בתחזית ללא הפתעה. בשבוע שעבר היו אלה חברות האוטוטק אינוויז ואוטונומו, חברת אבטחת הסייבר אלוט, חברת התוכנה הקטנה מיי סייז וחברת המחשוב הוותיקה מג'יק, שלא הצליחו לעמוד בציפיות האנליסטים, לא בשורה העליונה ולא בשורה התחתונה.

השבוע, עוד כמה חברות טכנולוגיה מעניינות צפויות לפרסם את דוחותיהן הכספיים לרבעון הראשון של 2023. חברת האיקומרס הישראלית Global-E Online תפרסם את הדוח הרבעוני שלה מחר (יום שני) לפני פתיחת המסחר בנאסד"ק. על פי תחזית הקונצנזוס בוול סטריט, גלובל-אי אונליין צפויה לסכם רבעון עם צמיחה של 46% בהכנסותיה לעומת הרבעון המקביל אשתקד, לרמה של 111.6 מיליון דולר, ועם רווח נקי של 5 סנט למניה. מניית גלובל-אי משקפת לחברה שווי שוק של 5.54 מיליארד דולר, לאחר שזינקה ב-74% מתחילת השנה.

עוד חברה טכנולוגיה ישראלית, Nano-X Imaging, הפועלת בתחום של הדמיה רפואית, תפרסם מחר את דוח הרבעון שלה. מניית ננוקס, שנסחרת גם היא בנאסד"ק, משקפת לחברה שווי שוק של 963 מיליון דולר, לאחר שזינקה ב-142% מתחילת השנה. לפי תחזית הקונצנזוס, צפויה ננוקס לסכם את הרבעון עם הכנסות של 2.9 מיליון דולר והפסד של 34 סנט למניה.

חברת התוכנה Zoom Video Communications תפרסם את דוחות הרבעון שלה ביום שני לאחר סגירת המסחר בוול סטריט. זום, שצברה תאוצה בתקופת הקורונה הודות לאימוץ הנרחב של כלי שיחות הווידאו שלה, בעיקר לצורכי עבודה מרחוק, פחות מלהיבה את המשקיעים כיום. מניית זום משקפת לחברה שווי שוק של 20.4 מיליארד דולר, לאחר עלייה של 2% בלבד מתחילת השנה.

ביום שלישי לפני פתיחת המסחר יתפרסמו דוחות הרבעון של REE Automotive ושל Freightos הישראליות שנסחרות בנאסד"ק. רי אוטומוטיב, הפועלת בתחום הרכב החשמלי, צפויה לסכם עוד רבעון עם הפסד וללא כל הכנסות. מניית רי, שעלתה בחודש האחרון ביותר מ-30%, משקפת לחברה שווי שוק של כ-123 מיליון דולר. פרייטוס, שפיתחה פלטפורמה להזמנות שילוח ימי או אווירי, התחילה להיסחר בוול סטריט רק לפני כארבעה חודשים, לאחר שהשלימה מיזוג עם חברת SPAC. מניית פרייטוס צנחה בכ-80% מאז, וכעת היא משקפת לחברה שווי שוק של 97 מיליון דולר.

גיא בית אור, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות: "בנק ישראל יעלה את הריבית ב-0.25% לרמה של 4.75%, לפחות. בעוד שבעולם נראה כי התחילו לראות שינוי כיוון, לפחות בשורה העליונה ישראל עדיין לא ממש שם"

לאחר סגירת המסחר ביום שלישי, צפויה פאלו אלטו נטוורקס לפרסם את הדוח הרבעוני שלה. חברת הסייבר האמריקאית, שנוסדה על ידי ניר צוק הישראלי, נסחרת בנאסד"ק לפי שווי שוק של 57.4 מיליארד דולר, לאחר שהמניה שלה עלתה ב-35% מתחילת השנה. גם חברת הפינטק האמריקאית Intuit תפרסם את דוחותיה ביום שלישי בלילה. מניית אינטואיט, שעלתה בכ-15% מתחילת השנה, משקפת לחברה שווי של 125.6 מיליארד דולר.

ביום רביעי לפני פתיחת המסחר בנאסד"ק, תפרסם חברת איתוראן הישראלית, שמספקת שירותי איתור ומיגון לרכב, את הדוח הרבעוני שלה. מניית איתוראן הוותיקה שמרה על יציבות מתחילת השנה, עם עלייה של פחות מ-5%, והיא משקפת לחברה שווי של כ-445 מיליון דולר.

ועוד במגזר הטכנולוגיה, ביום רביעי לאחר סגירת המסחר צפויים דוחותיהן של ענקית השבבים NVIDIA ושל חברת מחשוב הענן סנופלייק, וביום חמישי לאחר המסחר דוחותיהן של חברת התוכנה אוטודסק ושל חברת השבבים מארוול. אנבידיה נסחרת בנאסד"ק לפי שווי שוק של 782.4 מיליארד דולר, לאחר שמנייתה השלימה זינוק של 114% מתחילת השנה, בעיקר על רקע הציפיות הגבוהות שמעוררת פעילותה בתחום הבינה המלאכותית. על פי תחזית הקונצנזוס של וול סטריט, צפויה אנבידיה לסכם רבעון עם הכנסות של 6.52 מיליארד דולר ורווח נקי של 91 סנט למניה.