פלייטיקה, אילוסטרציה (צילום: Lori Butcher, שאטרסטוק)
פלייטיקה. "תקבל בזרועות פתוחות 50 חברי צוות חדשים" | צילום: Lori Butcher, שאטרסטוק

חברת הגיימינג הישראלית פלייטיקה, שנסחרת בנאסד"ק, התקשרה בהסכם סופי עם חברת Azerion Group ההולנדית, שלפיו תרכוש ממנה את פורטפוליו משחקי הקלפים הווירטואליים Youda Games, הכולל בין השאר את משחק הקז'ואל Governor of Poker 3, תמורת תשלום ראשוני של 81.3 מיליון יורו במזומן, עם תמורה נוספת המבוססת על ביצועי העסק הנרכש. זו עשויה להגדיל את התמורה הכוללת בעסקה עד 150 מיליון יורו לכל היותר, בכפוף להתאמות הפיננסיות המקובלות.

לפי ההסכם בין החברות, השלמת העסקה צפויה עד סוף הרבעון השלישי של 2023, בכפוף לתנאי סגירה. אזיריון צפויה לספק מידע נוסף בנוגע לעסקה כשתפרסם את דוחותיה לרבעון השני. פלייטיקה מציינת כי "כחלק מהעסקה, לקראת השלמתה, תקבל פלייטיקה בזרועות פתוחות 50 חברי צוות חדשים מ-Youda Games, מתוכם כ-40 עובדים בהולנד וכ-10 בספרד. רכישת פעילות זו תרחיב את טביעת הרגל של פלייטיקה בעולם המשחקים והטכנולוגיה כחברה גלובלית מובילה".

על רקע הדיווח על העסקה עם פלייטיקה, מניית אזיריון גרופ זינקה בכ-8% הבוקר בבורסת אמסטרדם, כשהיא משקפת לחברה ההולנדית שווי שוק של כ-434 מיליון יורו, אחרי שמתחילת השנה השלימה צניחה של כ-53%. מניית פלייטיקה, שנסחרת בנאסד"ק, משקפת לחברה שווי שוק של 4.33 מיליארד דולר, לאחר שהשלימה עלייה של יותר מ-40% מתחילת 2023. במסחר המוקדם בוול סטריט, מניית פלייטיקה טרם הגיבה לדיווח על העסקה.

"מומחיות חסרת תחרות"

קרייג אברהמס, נשיא וסמנכ"ל הכספים של פלייטיקה, מסר: "הרכישה של פורטפוליו משחקי הקלפים של Youda Games, עם ה-IP החזק שלו, עולה בקנה אחד עם גישת הצמיחה האסטרטגית של פלייטיקה של מינוף המומחיות חסרת התחרות שלנו ב-LiveOps וצבר הטכנולוגיה הקניינית שלנו כדי לייעל ולהרחיב משחקים, ולחזק את מעמדה בשוק שלנו. אנו מאמינים שהרכישה הזו תחזק את הביצועים הפיננסיים שלנו, והיא חלק מהאסטרטגיה שלנו לרכוש זיכיונות מוכחים שבהם נוכל להוסיף ערך".

בעסקה הזאת, בשונה מרכישות קודמות שביצעה פלייטיקה, היא לא תרכוש חברה, אלא יחידה עסקית שפועלת כחלק מחברה ציבורית. ברכישה האחרונה שביצעה באירופה, לפני כשנתיים, רכשה פלייטיקה את חברת אפליקציות הגיימינג והלייפסטייל Reworks מפינלנד, שנתיים לאחר שרכשה את חברת משחקי המובייל הפינית Seriously. 

בדצמבר האחרון ביצעה פלייטיקה סבב פיטורים נרחב, זמן קצר לאחר שבוטלה עסקת השקעה של קרן Joffre, שהייתה אמורה לרכוש החזקה של כ-25% ממניות פלייטיקה

קודם לכן, ב-2019 רכשה פלייטיקה את חברת המשחקים האוסטרית Supertreat, וב-2018 רכשה את חברת משחקי הקז'ואל הגרמנית Wooga. עסקאות אלה הצטרפו לרכישות קודמות של חברות שביצעה פלייטיקה, ובהן נרכשו חברת הגיימינג הישראלית Jelly Button, חברת האדטק הישראלית Aditor, חברת Big Blue Parrot הישראלית וחברת פסיפיק אינטראקטיב הישראלית-בריטית.

בדצמבר האחרון ביצעה פלייטיקה סבב פיטורים נרחב, זמן קצר לאחר שבוטלה עסקת השקעה של קרן Joffre, שהייתה אמורה לרכוש החזקה של כ-25% ממניות פלייטיקה. פלייטיקה, שהמטה שלה נמצא בהרצליה, התחילה להיסחר בנאסד"ק בעקבות הנפקה ראשונית לציבור (IPO) שבוצעה בינואר 2021, ושיקפה לה אז שווי שוק של כ-11 מיליארד דולר. בשנתיים וחצי שחלפו מאז ההנפקה, התכווץ שווי השוק של פלייטיקה ביותר מ-60%.