דוחות מטא-פייסבוק (הדמיה: TY Lim, יחצ)
הדמיה: TY Lim, יחצ

השוק נערך לדוחות גרועים של מטא (פייסבוק) - והמשקיעים דווקא הופתעו לטובה. כעת מניית ענקית הרשתות החברתיות - הכוללת גם את אינסטגרם, וואטסאפ וחטיבת המטאוורס - עולה במסחר המאוחר ב-18%.

החברה דיווחה הערב (ד') על תוצאות הרבעון הראשון של 2022, שמראות על המשך ההאטה של הרשת החברתית. עם זאת, מספר המשתמשים היומיים היה גבוה מהמצופה - 1.96 מיליארד, מעט יותר מהתחזית שהעריכה 1.95 מיליארד משתמשים; מספר המשתמשים החודשיים דווקא אכזב, כשעמד על 2.94 מיליארד - פחות מה-2.97 מיליארד שנצפו. החברה הכניסה בממוצע 9.5 דולר לגולש.

ברבעון הקודם, פייסבוק פספסה במספר המשתמשים הפעילים היומיים – 1.93 מיליארד ברבעון, מול צפי של 1.95 מיליארד, וזו היתה הפעם הראשונה בהיסטוריה שלה, שהיא הראתה קיטון במספר המשתמשים. הפעם המגמה התהפכה, ועל כן התגובה החיובית בשוק.

בנוסף, מבחינת הכנסות, מטא הכניסה 27.9 מיליארד דולר - קצת פחות מהקונצנזוס שצפה 28 מיליארד דולר; הרווח למניה ירד ב-18% ל-2.72 דולר, הרווח הנקי ירד ב-21% מ-9.5 מיליארד דולר ברבעון הקודם ל-7.5 מיליארד דולר ברבעון הנוכחי. הרווח התפעולי ירד מ-43% ל-31% וההכנסות מפעילות ירדו מ-11.3 מיליארד דולר ל-8.5 מיליארד דולר - ירידה של 25%.

בדוחות הקודמים של מטא היו שלושה אירועים מרכזיים שגרמו למחיקה הגדולה בתולדות הבורסה האמריקאית: הראשון היה כאמור הקיטון במספר המשתמשים הפעילים. השני הוא שמטא הודיעה כי בשל שינויי הגדרות הפרטיות ב-iOS שהנהיגה אפל, אשר איפשר למשתמשים לבטל כליל את אפשרויות המעקב של רשתות חברתיות, ההכנסות השנתיות מפרסום צפויות לחטוף פגיעה של 10 מיליארד דולר. השלישי אלו ההוצאות על המטאוורס, שהסתכמו אשתקד ב-10 מיליארד דולר. 

"אנחנו צופים שההכנסות ברבעון השני ינועו בין 28 ל-30 מיליארד דולר. התחזית הזו משקפת את המשך הטרנדים שמשפיעים על צמיחת ההכנסות", אמר סמנכ"ל הכספים של החברה, דיוויד וונר, שגם התייחס לפגיעה אפשרית בשל המלחמה באוקראינה. עם זאת, וונר הוסיף כי החברה תוציא השנה בין 87 ל-92 מיליארד דולר - פחות מהתחזית הקודמת להוצאה של בין 90 ל-95 מיליארד דולר - כלומר פייסבוק חוסכת בהוצאות ומתייעלת.

המנייה כבר מחקה חצי מהשיא

מטא והמנכ"ל/מייסד מארק צוקרברג, דוחפים את המטאוורס בכל מקום וכבר החלו לבצע שיחות לייב עם גולשים מהמטאוורס. איך נאמר זאת בעדינות, בגלגולו הנוכחי הוא לא בדיוק מעיף את הסכך. בסרטון האחרון שבו השתתפו בכירים בפייסבוק, הם צפו בחלל בחצי גוף עם אנימציה שנראית כאילו נלקחה משאטרסטוק. אם זה החזון, אולי כדאי למצוא סולם ולרדת מהעץ?

מהשיא שלה בתחילת ספטמבר אשתקד, אז עמדה על מחיר של קצת יותר מ-382 דולר למניה, ועד לפני תחילת המסחר היום (רביעי), המניה ירדה 52.6% ונסגרה על קצת מתחת ל-181 דולר למניה. זאת אומרת שלאחר שהגיע לשווי שוק בקיץ הקודם של טריליון דולר, המניה מחקה למעלה מ-500 מיליארד דולר בפחות משמונה חודשים

זה בדיוק ההפך ממה שעושה מטא. בחודש האחרון פרסמה כמה דברים בנושא, חלקם על סף שערורייתיים ובמיוחד אחוז העמלה שאותה יגבו בעבור סחורה וירטואלית ב-Horizon, מרצ' באנגלית פשוטה, שעומדת על לא פחות מ-47.5% עמלה.

דבר נוסף שעליו הודיעה החברה ביום שלישי, זה על כוונתה לפתוח לראשונה חנות ריטייל שבה ימכרו ציוד למטאוורס כמו משקפי VR של אוקולוס וציוד נוסף. השוק לא ממש התרגש, כשהמניה ירדה אמש כ-3%.

למעשה, מהשיא שלה בתחילת ספטמבר אשתקד, אז עמדה על מחיר של קצת יותר מ-382 דולר למניה, ועד לפני תחילת המסחר היום (רביעי), המניה ירדה 52.6% ונסגרה על קצת מתחת ל-181 דולר למניה. זאת אומרת שלאחר שהגיע לשווי שוק בקיץ הקודם של טריליון דולר, המניה מחקה למעלה מ-500 מיליארד דולר בפחות משמונה חודשים.

מתחילת השנה המניה איבדה למעלה מ-46%, כולל מחיקת ההון הגדולה בהיסטוריה עד כה, כשמחקה למעלה מ-200 מיליארד דולר כשהתרסקה 26% אחרי הדוחות הקודמים. לרבעון הנוכחי, החברה צפתה הכנסות של 27-29 מיליארד דולר, מתחת לצפי הקונצנזוס הקודם לקצת יותר מ-30 מיליארד דולר לרבעון.