ראלי סנטה קלאוס – שמהווה את 5 ימי המסחר האחרונים של השנה הגרגוריאנית ואת שני ימי המסחר הראשונים של השנה הקלנדרית החדשה – החל השנה בצורה הטובה ביותר מאז שנת 2000-2001. אלו, על פניו, חדשות טובות לשווקים: האמונה היא שכשסנטה בא לבקר, ב-80% מהזמן השנה שעוקבת היא חיובית. הממוצע הרב-שנתי של השבוע הזה, שלרוב מתודלק על ידי הסנטימנט החיובי של סוף עונת חגי הקניות האמריקאים וחופשת חג המולד, עומד על 1.4% תשואה למדד התעשייתי הדאו ג'ונס, 1.3% ל-S&P500 ו-1.8% לנאסד"ק.

השווקים נכנסים למים סוערים

אז מה היה לנו השנה? הנאסד"ק וה-S&P500 עלו ב-27 בדצמבר ב-1.4% והדאו ג'ונס עלה ב-1%. אלה כמובן חדשות משמחות, אילולא ניזכר במה שקרה ב-2000-2001: פיצוץ בועת הדוט.קום, שהכניס את סקטור ההייטק העולמי המנופח, כולל זה שבישראל, לשוק דובי שנמשך בערך 3 שנים.

האם אנחנו צפויים לחוויה דומה השנה, חרף הראלי? השבוע שלאחר הכריסמס כבר נראה קצת אחרת. בסך הכול בשבעת הימים האחרונים, הדאו ג'ונס עלה ב-2.4%, ה-S&P עלה ב-1.4% והנאסד"ק ירד (כן, ירד), ב-0.2% - כשבחמשת ימי המסחר של שבוע שעבר הוא איבד 4.5%. נקווה שזהו לא סמן שיראה את הכיוון לנאסד"ק, אשר לא מעט שחקנים ישראלים זקוקים לו, כמו אוויר לנשימה.

בכל מקרה השווקים נכנסים למים סוערים בתקופה הקרובה בשל שתי סיבות מרכזיות, שלהן גורם אחד – הבנק המרכזי האמריקאי, הפד', שמאז פרוץ הקורונה הפך לשחקן המשמעותי ביותר בוול סטריט ולכן גם בשווקים הגלובליים. זאת באמצעות תוכנית רכישות מסיבית שעד החודש הקודם עמדה על קצב של 120 מיליארד דולר בחודש והורדת הריבית ל-0%. הסיבה האחרונה מספיקה כדי להעלות את שוק המניות, אבל ההתערבות הכניסה ממד ביטחון נוסף, שהביא את השוק לתמחורים גבוהים היסטורית, לאורך ורוחב כל סוגי הנכסים.

סוחר בוול סטריט  (צילום: JOHANNES EISELE/AFP, Getty Images)
אם האינפלציה תמשיך להשתולל, ייתכן והריבית תעלה ביתר חדות. אילוסטרציה | צילום: JOHANNES EISELE/AFP, Getty Images

ברביעי שעבר פורסמו הפרוטוקולים של הבנק הפדרלי מישיבתו הקודמת, בה ניתן הצפי להאצת קצב הטייפרינג, קרי - צמצום ההרחבה הכמותית, לאחר שהוריד את ההתערבות החודש ל-60 מיליארד דולר. כמו כן, דובר על העלאת הריבית בשלוש פעימות – 0.25% כל אחת, עד סוף השנה – בשל הירידה באבטלה בחודש דצמבר האחרון אל מתחת ל-4% ועוד שלוש כאלו ב-2023. כרגע השוק כבר מתמחר עלייה של 2% בשנתיים, אבל אם האינפלציה תמשיך להשתולל, ייתכן והריבית תעלה ביתר חדות, מה שעלול להכניס ממד נוסף של סיכון לירידות.

לשוק, שמורגל בהתערבות בשווקים מצד הפד' ולריבית הנמוכה, ייקח זמן להתאזן. ההשלכה העיקרית מעליית הריבית אמורה לחזק את הדולר, וכבר עשתה זאת מול השקל, שנחלש מ-3.09 שקלים ל-3.12. השאלה היא אם ייראו הנתונים הכלכליים על רקע התפשטות האומיקרון בתקופת החגים.

ביום שישי הקרוב תחל שוב עונת הדוחות לסיכום רבעון 4 ו-2021 כולה. כרגיל, יתחילו בדוחות הבנקים הגדולים בארה"ב, בהם ג'יי.פי מורגן (JPM), וולס פארגו (WFC), סיטיגרופ (C) וענקית ההשקעות בלקרוק. ביום חמישי שלאחר מכן גוליית התוכן נטפליקס (NFLX) תחל את עונת הדוחות של ענקיות הטק. אנחנו נעקוב.