הנפקת למונייד (צילום: NYSE)
הנפקת למונייד. מחקה כבר כ-85% מהשיא | צילום: NYSE

אחרי שבוע מסחר סוער שבו ראינו את מנייתה של חברת פלטפורמת האתרים וויקס מוחקת רבע משוויה ביום מסחר אחד, כמו גם חברת הדאטה ווקמי, מצפה לנו שבוע נוסף שבו יעמדו השחקניות הישראליות במבחן. דוחות טובים לא יספיקו להן: בתקופות של מצוקה - ואינפלציה היא מצוקה - נזילות היא שם המשחק. Cash is King. ומי שלא "מדפיס כסף" בדוחות ובתחזיות, נחתך עוד לפני המסחר. בשבוע שעבר גם מאנדיי וגם למונייד נסחרו באדום עם תחזית שלילית של האנליסטית.

פרט לישראליות, השבוע צפויים לנו עוד כמה דוחות מעניינים, בהם של זירות המסחר איביי ו-etsy, יצרנית המחשבים דל, ענקית הפינטק בלוק – לשעבר סקוור – של ג'ק דורסי, בורסת הקריפטו קוינבייס, יצרנית חיסוני הקורונה מודרנה, חברת הסייבר זיסקיילר, VMWare ועוד.

ונחזור לשחקנים הישראליים: למונייד צפויה לדווח השבוע, ב-23.2, והמניה שלה כבר שלילית לקראת הדוחות. למרות שצפי הקונצנזוס הוא לעלייה יפה של 25% מהכנסות מפרמיות מלקוחות, הצפי הוא להפסד של עד 52 מיליון דולר ב-EBIDTA – ההכנסות לפני ריבית, מס פחת והפחתות – והפסד למניה של 1.13 דולר, כמעט פי 2 מההפסד בתקופה המקבילה אשתקד. למונייד כבר למודת מחיקות, לאחר שכבר מחקה בשנה האחרונה 84% משוויה. בשבוע האחרון, לאור תחזיות האנליסטים, למונייד כבר יורדת בכ-7%.

למונייד היא חברת ביטוח לואו קוסט ללקוחות פרטיים קטנים, כמו שוכרים, בעלי דירות, ביטוח חיים ולאחרונה גם ביטוח רכב, כשבנובמבר הודיעה על רכישת מטרומייל, אחת מחברות האינשורטק בגדולות בתחום הרכב.
המודל של החברה הוא לחתוך בעלויות ולעבוד ישירות מול המבוטחים אונליין, במקום לעבוד מול סוכני ביטוח מסורתיים. לחברה יש כמה יתרונות. נכון ליוני 2021, לחברה היו למעלה ממיליון לקוחות, כש-75% מלקוחותיה מתחת לגיל 35 ויש לה צפי להמשך צמיחה בשוק זה. הצרה הכי גדולה של החברה כרגע, מעבר להיותה הפסדית, היא היכולת שלה לצמוח ועלות רכש לקוח גבוהה. או בעברית פשוטה, כמה עולה לחברה לגייס לקוחות ברשת. בתחילת 2020 זה עמד על 223 דולר ללקוח, ירידה של כ-15% ביחס ל-2019, אבל בכ-30% מהעלות ב-2018. זה לא זול ואם החברה לא תראה צמיחה מרשימה ולא תצליח לפתור את הסוגיה, הן יעיבו עלייה בטווח הנראה לעין.

ניר צוק (צילום: Palo Alto Networks)
ניר צוק, פאלו אלטו. החברה פועלת בסקטור חזק ובמגמה חיובית | צילום: Palo Alto Networks

איתות חיובי דווקא צפוי כנראה להגיע ביום שלישי, כשפאלו אלטו תדווח על תוצאות הרבעון הקודם. ענקית הסייבר של ניר צוק, ששווי השוק שלה מתקרב ל-50 מיליארד דולר, רחוקה 15% מהשיא שהגיעה אליו בסוף דצמבר. מה שמעניין הוא שבניגוד למרבית השוק, שהחל לרדת כבר בנובמבר האחרון, פאלו הצליחה למשוך בעלייה למרות חודש וחצי תנודתי במיוחד. בנוסף, בניגוד לאחרות, באוגוסט שעבר כשדיווחה על תוצאותיה לשנה הפיסקאלית 2021 (חברות יכולות להגדיר באיזה רבעון תתחיל השנה החשבונאית שלהן) - שהראו עלייה של 28% בהכנסות ברבעון ו-34% בשנה כולה - החברה זינקה ביום מסחר אחד בכמעט 19%. גם הפעם הצפי בשוק הוא לצמיחה של 26% בשורת ההכנסות - כמו הצפי של החברה – של עד 1.285 מיליארד דולר. הרווח למניה צפוי להגיע עד 1.66 דולר, עלייה של 6.5% ביחס לאשתקד. בארבעת הרבעונים האחרונים היכתה את התחזיות בממוצע של כמעט 8%.

בהתחשב במה שצוין כאן למעלה, אלא אם פאלו אלטו תציג דוחות מאוד לא טובים, גם באווירה השלילית שאופפת את המסחר בשבועות האחרונים, הכיוון חיובי: בטווח הארוך מדובר בחברה צומחת ורווחית, שמאז פברואר אשתקד עדיין עלתה בכמעט 22% ושפועלת במרחב הטרנדי ביותר בסקטור הטכנולוגיה, במיוחד מאז מתקפת הסייבר על סולארווינדז בסוף 2020 שהובילה לחדירה עמוקה למחשבי הממשל בארה"ב.

מאנדיי: מחקה 20% אפילו אחרי דוחות טובים

נעבור למאנדיי, שיומה הגדול יהיה ברביעי. בשביל להתחיל לדבר על מה הולך להיות לנו, קודם כל צריך לדבר על מה היה. ב-9 בנובמבר מנייתה של מאנדיי.קום, מי שהקימה את הפלטפורמה לניהול שוטף למשימות לחברות, עמדה על כמעט 445 דולר. יום למחרת – אחרי שדיווחה על הכנסות של 83 מיליון דולר, צמיחה של 95% בהשוואה לרבעון 3 של 2020, הפסידה רק 26 סנט לעומת צפי השוק להפסד של 60 סנט על הכנסות של פחות מ-75 מיליון דולר – המניה התרסקה בלמעלה מ-21% ונסגרה על פחות מ-351 דולר.

מאנדיי monday.com (צילום: Shutterstock)
מאנדיי.קום. התחזיות מאכזבות והמניה כבר צוללת | צילום: Shutterstock

הבעיה הייתה שביומיים שלקראת הדוחות המניה טסה בכמעט 27%, על הצפי כי תמשיך את הטרנד של הרבעון שלפני. אז ביחס לציפיות שנוצרו, הדוחות הטובים מאוד גרמו לנסיגה של לא מעט משקיעים שמכרו, מכרו, מכרו. מאז, פרט לראלי קטן אחרי פרסומת הסופרבול, המניה בגרף ירידה ולאחר יום המסחר האחרון בו ירדה כמעט 5%, היא מסכמת ירידה של 56% ב-3 חודשים וחצי.

כעת התחזית לא מבשרת טובות למאנדיי: הצפי בשוק הוא להפסד של 52 סנט למניה על הכנסות של קצת פחות מ-88 מיליון דולר לרבעון וההכנסות לשנה כולה צפויות לעמוד על 300 מיליון דולר. כן חשוב להדגיש שלמרות הירידות החדות, היא עדיין נסחרת ב-3% תשואה חיובית על סיום יום המסחר הראשון שלה. מנגד, ייתכן שהירידות בחודשים האחרונים היו רק הספתח לדוחות הנוכחיים. נקווה בשביל מאנדיי.קום שלא.