פלייטיקה מניה (צילום: Lori Butcher, shutterstock)
צילום: Lori Butcher, shutterstock

התנודתיות בוול סטריט שוברת שיאים: אמש היה אחד הימים התנודתיים בהיסטוריה של הנאסד"ק. אחרי שבמרבית היום הנאסד"ק היה באדום והגיע כמעט למינוס 5%, בסוף הוא נסגר בעלייה של 0.6%. ביום חמישי שעבר המדד עלה 2% וסיים עם ירידות של יותר מ-1%.

אמנם הנאסד"ק הגיע לשיא שלו כבר לפני חודשיים, אבל 2022 והלחץ מצמצום ההרחבה הכמותית של הפד' והעלאת הריבית הממשמשת, מכניסה את כל השוק לכוננות ספיגה. השוק חווה אמש ירידות שלא נראו מאז ירידות הקורונה בפברואר-מרץ 2020. 

כמעט כמעט כולם נפלו בהמשלך המסחר, מענקיות הטק ועד חברות הפארמה, כשנטפליקס (NFLX) חותכת 10% משוויה לאחר שסיימה את שבוע שעבר בהתרסקות של למעלה מ-20%. גם טסלה (TSLA) יורדת בכ-9% והרשימה לא באמת נגמרת, כולל חברות הפארמה הענקיות שהרוויחו מחיסוני הקורונה, בהם פייזר (PFE) ומודרנה (MRNA) ששתיהן נופלות.

2 מניות שחטפו קצת יותר מיתר השוק הן מנייתה של ענקית הגיימינג המקומית, פלייטיקה (PLTK) והחברה הדואלית אופקו הלת', שנופלות ב-18% ו-24% בהתאמה. פלייטיקה יורדת לאחר שדיווחה כי המשקיע הכי גדול שלה PHUK, שבשליטת יוזו שי היפני, הודיע כי ימכור בין 15% ל-25% ממניות החברה. אופקו מתרסקת לאחר שמנהל המזון והתרופות האמריקאי, ה-FDA, לא אישר למיזם המשותף שלה עם פייזר לטיפול בבעיות צמיחה להתקדם.

עוד בירידות: ענקית האנרגיה המתחדשת סולאראדג' (SEDG) יורדת 5.6%, פורסייט יורדת 10.7%, גלמד, אנלייבקס (ENLV) ורדהיל ביופארמה (RDHL) נופלות 12%, קורנית דיגיטל (KRNT) יורדת 5.4, JFROG יותר מ-6% ואלוט (ALLT) יורדת 9.7%.

בדרך למחיקות ענק?

השבוע דיווחנו כי אזהרות יצאו מ-2 אנשים מאוד בכירים, ותיקים ומוערכים בוול סטריט, שהזהירו מפני גל מחיקות ענק. הראשון הוא ראלף אקמפורה, מי שקיבל את הכינוי "הסנדק של הניתוח הטכני", שנמצא בוול סטריט מאז ימי מלחמת ששת הימים ובתחילת 95' הצליח לחזות את השוק השורי של החצי השני של העשור ההוא - זה שבסוף הפך לבועת הדוט.קום. אקמפורה התייחס למסחר ביום חמישי, שבו הנאסד"ק היה בשיאו ב-2.1% בירוק וסיים את היום ב-1.3% באדום. לטענתו, "זה אירוע שלא קרה במדד למעלה מ-20 שנה". "זו לא פעילות קליימטית, אלא כזו שמעידה על שינוי תבנית", אמר אקמפורה לאתר MarketWatch. "אם היו מדברים איתי בשלישי הייתי אומר שהשוק יתקן ב-10%, עכשיו אני מעריך שהתיקון למטה יהיה 20% או יותר", הוסיף.

האזהרה השנייה הגיעה מכיוונו של היסטוריון השווקים ושותף מייסד במנהלת הקרנות הוותיקה GMO, ג'ונתן גרנטהאם, כלומר ה-G ב-GMO. מאז יוני האחרון הוא הזהיר מבועה בשווקים, אבל עכשיו התסריט שלו הפך לקצת יותר מפחיד. גרנטהאם הזהיר בבלוג שלו כי השוק האמריקאי נמצא ב"בועת על", שמשלבת את שוק המניות, שוקי האג"ח, הנדל"ן והסחורות. בועה שכזו הייתה לאחרונה ביפן בסקטור הנדל"ן וזו הביאה למכה שהשווקים היפניים, למעלה מ-30 שנה אחרי, עוד לא התאוששו לגמרי ממנה. להערכתו, נפילה בשווקים יכולה להביא למחיקת הון של לא פחות מ-35 טריליון דולר.