פלייטיקה (צילום: OleksSH, שאטרסטוק)
הלוגו של פלייטיקה על בנייני החברה בפולין. הרווח הנקי נחתך ב-60% | צילום: OleksSH, שאטרסטוק

מדד הטכנולוגיה האמריקאי, הנאסד"ק, סגר את שבוע המסחר בירידה של 0.5%. עם זאת, מהתחתית של אמצע יוני, כלומר בחודש וחצי האחרונים - עלה בכמעט 19%, מרמה של 10,464 נק' לרמה של כמעט 12,658 נק'. הנאסד"ק עדיין במינוס 20% מתחילת השנה ויותר מ-21% מינוס מאז השיא בנובמבר האחרון. ה-S&P500, המאגד לתוכו את 500 החברות הנסחרות הגדולות בבורסה בניו יורק, עלה מאז התחתית של יוני ב-13%, אך מתחילת השנה - אז גם היה השיא - המדד במינוס 13.6%.

מה קורה פה? כולם מדברים על מיתון, אבל בחודש שעבר השוק האמריקאי הוסיף 528 אלף משרות חדשות ואחוז האבטלה עמד על 3.5% - נתון נמוך היסטורית. מי יאייש את כל העבודות האלה? שאלה טובה. בשל התנאים הייחודיים בשוק, אף אחד לא מוכן להמר שהגענו לתחתית. המים עדיין לא רגועים - הקורונה ממשיכה להלום בסין ועכשיו המצב מתלהט גם בטיוואן. המלחמה באוקראינה כבר לא באמת מעניינת את המשקיעים, אבל משבר האנרגיה והמיתון שמאיימים על מדינות אירופה עלולים לסבך את התמונה. אבל יותר חשוב - מאזן הפד הגיע ל-9 טריליון דולר וצפוי להתחיל להתחיל להצטמצם בחודש הבא. זה הרבה מאוד אג"ח של הממשל האמריקאי שנזרק לשוק. נראה כמה תיאבון יהיה למשקיעים שדווקא מבקשים יציבות.

עם זאת, בשורות טובות לשוק - החודש הפד לא יתכנס להחליט על העלאת ריבית נוספת. זה יקרה רק בחודש הבא. אבל כבר עכשיו הקולות שיוצאים מהפד מדברים על עוד העלאה של 0.75% וזה כבר יהיה חסר תקדים. בכל מקרה, ביום רביעי נקבל שוב את מדד אמון הצרכנים, ה-CPI, שמהווה את אחד מהאינדיקטורים המשמעותיים למהלכי הפד. המדד שבר בחודש שעבר שיאים של ארבעה עשורים כשחצה את ה-9%, ואינפלציית הליבה - נטולת מחירי האנרגיה והמזון - הגיעה לכ-6%. עכשיו נראה אם מהלכי הפד הועילו, או שהרמה האינפלציונית נותרה גבוהה.

לפחות בגזרה אחת, הנפט, יש הקלה מסוימת. בשישי האחרון החוזה העתידי על הנפט הגולמי נסגר על 88.5 דולר לחבית. אם הטרנד יימשך זה יקל על הצרכנים האמריקאים, שתיכף יראו את מחירי הדלק בתחנות יורדים למחירים שפויים יותר.

שבוע מצוין לפייבר, שבוע קשה לפלייטיקה

בשבוע שעבר, כמה מהחברות המשמעותיות בסצנה המקומית דיווחו על התוצאות שלהן. מי שהיה לה שבוע יותר ממצוין היא פלטפורמת הגיג אקונומי, פייבר, שמאפשרת לבעלי מקצוע להציע את מרכולתם. המניה עלתה בלמעלה מ-27% על הדוחות שלה ועל דוחות טובים של חברות נוספות בגיג אקונומי כמו אובר, ליפט Airbnb.

פייבר אמנם פספסה את השורה העליונה עם הכנסות של 85 מיליון דולר לעומת הצפי שלה להשיג הכנסות של 86-87.5 מיליון דולר, אך הרווח המתואם למניה עמד על כ-13 סנט (4.9 מיליון דולר) - מעל צפי האנליסטים לרווח של 9 סנט

החברה פספסה את השורה העליונה עם הכנסות של 85 מיליון דולר לעומת הצפי שלה להשיג הכנסות של 86-87.5 מיליון דולר. עם זאת, הרווח המתואם למניה עמד על כ-13 סנט (4.9 מיליון דולר) - מעל צפי האנליסטים לרווח של 9 סנט. החברה גם הצליחה לשכנע את המשקיעים שהיא פועלת להתייעלות, ולמרות הורדת תחזית שנתית מ-19% צמיחה ל-13% בלבד, התחזית השנתית ל-EBITDA (הכנסות לפני ריבית, מס, פחת והפחתות השנתית), עלתה מ-13.5 ל-20.5 מיליון דולר.

מתחת לכולן בלטה לרעה ענקית הגיימינג פלייטיקה, שהרווח הנקי שלה נחתך ב-60%. השיא של המניה היה בפברואר אשתקד, פחות מחודש לאחר שהונפקה, אז עמדה על כ-34 דולר למניה. מאז נחתכה ל-11.8 דולר בלבד, או ירידה של 66%.

השבוע יש לנו כמה דוחות מעניינים, בהם של ספקית תוכנות האנטרפרייז, מאנדיי ואחרי המסחר חברת הביטוח למונייד. בשלישי ספקית הטכנולוגיה סיווה תדווח, ברביעי וויקס ואיירון סורס המתמזגת, כמו גם קורנית דיגיטל שהורידה בחודש שעבר תחזיות. ידווחו גם ריסקיפייד, טופין ויצרנית הלידארים אינוויז.