צבי שרייבר, Freightos (צילום: Freightos, יחצ)
צבי שרייבר, מנכ"ל פרייטוס. חיסכון בעלויות | צילום: Freightos, יחצ

פחות מחצי שנה מאז שהתחילה להיסחר בנאסד"ק, חברת הטכנולוגיה פרייטוס (Freightos) מירושלים הודיעה אתמול כי היא מתכננת לקצץ את כוח האדם שלה בכ-13% ולפטר כ-50 מתוך 358 עובדיה. לדברי החברה, סבב הפיטורים נעשה במטרה לצמצם עלויות, על רקע האטה כלכלית עולמית מתמשכת. נוסף על כך, מורידה הנהלת פרייטוס את התחזיות שלה להכנסות החברה ומצמצמת את תחזית ההפסד לשנה הנוכחית.

על רקע הדיווח על הפיטורים והורדת התחזיות, ירדה אתמול מניית פרייטוס ב-4.6% ל-3.73 דולרים, כשהיא משקפת לחברה שווי שוק של 185 מיליון דולר. פרייטוס הצטרפה לנאסד"ק ב-26 בינואר השנה, לאחר שהשלימה עסקת מיזוג עם חברת הספאק Gesher 1. מאז שהתחילה להיסחר בבורסה, נחתך מחירה של מניית פרייטוס ב-63%.

בהודעתה אתמול ציינה הנהלת פרייטוס, בהובלת המנכ"ל והיו"ר צבי שרייבר, כי החיסכון בעלויות בעקבות סבב הפיטורים יאפשר לחברה להמשיך בתוכניות הצמיחה שלה, תוך התמקדות רבה יותר בפיתוח פתרונות ופלטפורמות עבור חברות שילוח, חברות תעופה ויבואנים ויצואנים ארגוניים. לדברי החברה, המהלך צפוי לשפר את ה-EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) המותאם בכ-1.4 מיליון דולר לרבעון החל מהרבעון הרביעי של 2023, תוך שהוא מאפשר לחברה להגיע לרווחיות עם מזומנים קיימים בהישג יד. תוכנית ההתייעלות התפעולית צפויה להפחית הוצאות ולשפר את ה-EBITDA המתואם בכ-5.6 מיליון דולר בשנה.

רן שלו, סמנכ"ל הכספים של פרייטוס: "אנו מאמינים כי תוכנית זו תאפשר לנו להגיע לתזרים מזומנים חופשי חיובי על עתודות המזומנים הקיימות כמתוכנן, למרות שוק קשה יותר. כתוצאה מהשינויים, אנו מצמצמים את ההפסד התפעולי שלנו ומעלים את תחזית ה-EBITDA המתואם לשנת 2023"

בתוך כך, הודיעה הנהלת פרייטוס כי היא מורידה את תחזית ההכנסות שלה לשנת 2023, לטווח של 20-21.2 מיליון דולר, לעומת תחזית קודמת של 21.2-23.1 מיליון דולר. זוהי תחזית נמוכה גם בהשוואה לקונצנזוס תחזיות האנליסטים, שצפה הכנסות של 22.3 מיליון דולר.

כמו כן, הורידה ההנהלה את התחזיות שלה גם לגבי היקף ההזמנות הגולמי (GBV) של פרייטוס, לטווח של 626.2-666.6 מיליון דולר השנה (לעומת תחזית קודמת של 694.5-739.8 מיליון דולר). ההנהלה צופה שיפור ב-EBITDA של פרייטוס, ומספקת כעת תחזית להפסד EBITDA מתואם שנתי של 19.8-21.5 מיליון דולר (לעומת תחזית קודמת להפסד של 21.5-24.4 מיליון דולר).

"אנו מאמינים כי תוכנית זו תאפשר לנו להגיע לתזרים מזומנים חופשי חיובי על עתודות המזומנים הקיימות כמתוכנן, למרות שוק קשה יותר", אמר רן שלו, סמנכ"ל הכספים של פרייטוס. "כתוצאה מהשינויים, אנו מצמצמים את ההפסד התפעולי שלנו ומעלים את תחזית ה-EBITDA המתואם לשנת 2023 בהתאם לתחזית הכנסות נמוכה יותר, ונשארים במסלול לבנות ולהרחיב את פרייטוס כחברה רווחית ובת קיימא".

כל חדשות הטק מחכות לכם גם בניוזלטר היומי שלנו. להרשמה >>>

בדוחותיה הכספיים הראשונים כחברה ציבורית, שפורסמו בסוף מאי, סיכמה פרייטוס את הרבעון הראשון עם הפסד של 49.3 מיליון דולר על הכנסות של 4.8 מיליון דולר, ששיקפו צמיחה של 9% מהכנסותיה ברבעון המקביל אשתקד.

לפני יומיים התחיל אנליסט בית ההשקעות Craig-Hallum, ג׳ורג׳ סאטון, לסקר את מניית פרייטוס עם המלצת "קנייה" וללא מחיר יעד. לפני כשלושה שבועות קיבלה פרייטוס המלצת "קנייה" מאנליסט בית ההשקעות Chardan Capital, בריאן דובסון, שנתן למנייתה מחיר יעד של 11 דולר - כמעט פי שלושה ממחירה בסגירת המסחר אתמול.