ביידן ו-AI (אילוסטרציה) (צילום: Luca Perra, שאטרסטוק. עיבוד: tech12)
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ו-AI (אילוסטרציה). בבית הלבן נפגשו עם בכירים בפיתוח AI | צילום: Luca Perra, שאטרסטוק. עיבוד: tech12

האימוץ הגובר והולך של טכנולוגיית הבינה המלאכותית (AI) מושך יותר ויותר מתשומת הלב של וול סטריט. העיסוק ב-AI תופס מקום של כבוד בדיווחים של רבות מהחברות הנסחרות, ומצית את התלהבות המשקיעים.

במקביל, גם גורמי הפיקוח האמריקאי נמשכו להתבטא בתחום, תוך הבעת חשש מההתפתחויות האפשריות והשפעתן על עתיד השוק כולו.

בשבוע שעבר פרסמה יו"ר נציבות הסחר הפדרלית ה-FTC לינה קאן מאמר אורח בניו יורק טיימס, ובו הציגה את חששותיה מפני "מגזר הבינה המלאכותית המתפתח במהירות". לדברי קאן, ה-FTC מתכוון למלא תפקיד פעיל יותר בכל הקשור לפיקוח על הרחבת הבינה המלאכותית בעסקים אמריקאים.

"אנחנו כבר יכולים לראות כמה סיכונים", כתבה קאן, וציינה כי אימוץ גובר של בינה מלאכותית "יוצר סיכון לביצור נוסף של הדומיננטיות בשוק של חברות טכנולוגיה גדולות".

המאמר של קאן התפרסם יום לאחר שבכירים בגוגל, מיקרוסופט וב-OpenAI, מפתחת צ'טבוט ה-AI הפופולרי ChatGPT, נפגשו עם סגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס ובכירים בבית הלבן. הפגישה עסקה בנושאים הקשורים להתרחבות השימוש בטכנולוגיית AI.

טים קוק כנס המפתחים של אפל (צילום: Justin Sullivan, Getty images)
מנכ"ל אפל טים קוק. אמר שהפוטנציאל של AI "עצום" | צילום: Justin Sullivan, Getty images

במקביל התייחס מנכ"ל אפל טים קוק למירוץ בתחום ה-AI במסגרת שיחת המשקיעים לאחר פרסום דוחות החברה בחמישי. זאת לאחר שמנכ"לי שאר חברות ביג טק התייחסו לתוכניות הענקיות לתחום ה-AI עם פרסום דוחותיהן בשבועיים הקודמים.

קוק קרא לחברות לנקוט משנה זהירות במרוץ הפיתוח של שירותי בינה מלאכותית ובשילוב הטכנולוגיה במוצרים שלהן. הוא ציין שהפוטנציאל של AI הוא "עצום", אבל הזהיר כי יש עוד "כמה בעיות שצריך לפתור" בנושא.

מנכ"ל אפל נמנע מלומר איך בדיוק תשלב החברה טכנולוגיות AI במוצרים שלה, ורק ציין כי כי כפי שהטמיעה AI בטכנולוגיית זיהוי התרסקות ונפילה במכשירי האייפון ובשעוני Apple Watch, היא תמשיך להציג שירותים מבוססי AI על "בסיס מתחשב מאוד".

בינתיים, נראה שלאפל אין עוד הרבה מה לומר על בינה מלאכותית, בעוד חברות ביג טק אחרות כמו מיקרוסופט וגוגל שואטות קדימה באימוץ הטכנולוגיה.

דיווחי החברות אימצו את הבאזוורד החדשה

בעוד אפל מתקדמת באימוץ AI בזהירות רבה - שלא לומר באיטיות רבה - חברות טכנולוגיה ציבוריות אחרות כבר משלבות בינה מלאכותית באסטרטגיה העסקית שלהן, ונהנות לאחרונה מסנטימנט חיובי בשוק ההון. כך, ענקית השבבים Nvidia ראתה בשבוע שעבר את המניה שלה מזנקת לשיא של שנה, בעיקר על רקע פעילותה בתחום ה-AI. מניית אנבידיה סיכמה את השבוע הקודם בעלייה של 3.3%.

לעומתה, ענקית השבבים AMD עברה שבוע סוער, שבתחילתו צנחה מנייתה לאחר שפרסמה תחזית פיננסית מאכזבת ל-2023. בהמשך השבוע התאוששה מניית החברה בעקבות דיווחים לפיהם מיקרוסופט עשויה להשקיע בפיתוח שבבי ה-AI של AMD. ואולם, לקראת סוף השבוע הכחישה מיקרוסופט את הדיווחים, ובסיכום שבועי עלתה מניית AMD ב-0.5% בלבד.

ענקית השבבים Nvidia ראתה בשבוע שעבר את המניה שלה מזנקת לשיא של שנה, בעיקר על רקע פעילותה בתחום ה-AI. לעומתה, AMD המתחרה עברה שבוע סוער על רקע תחזית מאכזבת, דיווחים לפיהם מיקרוסופט תשקיע בשבבי AI מתוצרתה ולבסוף הכחשת הדיווחים

חברת Expedia, המפעילה פלטפורמות מקוונות פופולריות של נסיעות ושירותי תיירות, קיבלה גם היא זריקת עידוד מוול סטריט לאחר שדיווחה כי הפלטפורמות שלה נעזרות בפיתוח המואץ של מערכות בינה מלאכותית ולמידת מכונה. בעקבות הדיווח, עלתה מניית אקספדיה ב-4.9% ביום שישי.

מטא פלטפורמס, החברה האם של פייסבוק, הודיעה ביום שישי כי גייסה צוות חדש של מפתחי בינה מלאכותית מנורבגיה כדי לסייע לה בבניית מערכות מחשבי העל לתמיכה בפיתוח הבינה המלאכותית שלה. עם זאת, מניית מטא סיכמה את השבוע בירידה של יותר מ-3%, כאשר עד כה מתחילת השנה זינקה ביותר מ-93%.

בינתיים, חברות אחרות נערכות לשינויים ארגוניים בעקבות התפתחות הבינה המלאכותית. כך, בשבוע שעבר הודיע מנכ"ל IBM ארווינד קרישנה, כי הוא מעריך ש-30% ממשרות הבק-אופיס בחברה, ובהן למשל משרות משאבי אנוש, יוחלפו בכלי AI ואוטומציה בתוך חמש שנים. המשמעות עשויה להיות פיטורים של כ-7,800 עובדים של יבמ בשנים הקרובות. מניית יבמ ירדה ביותר מ-2% בשבוע החולף.

האנליסט חוזה: וויקס תרוויח מהגאות ב-AI

חברות הטק הישראליות גם הן מרגישות את השפעות השיח הער בנושא הבינה המלאכותית. כך, ביום חמישי האחרון כתב ארון קסלר, אנליסט בית ההשקעות Raymond James, כי הוא צופה לוויקס (Wix) השנה "המשך הזמנות וצמיחה יציבה בהכנסות", וכן שיפור משמעותי ברווחיות השנה ובשנה הבאה.

אבישי אברהמי (צילום: אלן צצקין)
מנכ"ל וויקס אבישי אברהמי. בית ההשקעות Raymond James צופה לחברה שיפור משמעותי ברווחיות | צילום: אלן צצקין

"אנו רואים בינה מלאכותית כחיובית עבור פלטפורמות של נוכחות אינטרנטית, מכיוון שהיא תעזור ללקוחותיהן לעצב אתרים מהר יותר ולספק כלים חזקים יותר", כתב קסלר. "אנו לא מאמינים ש-AI משבש את פלטפורמות נוכחות האינטרנט בשלב זה". קסלר הוסיף כי וויקס משתמשת במודלי שפה גדולים בערוצי השירות העצמי שלה, הכוללים צא'ט-בוט ומרכז תמיכה, שעשויים לשפר את יעילותה.

האנליסט של ריימונד ג'יימס העלה את המלצתו על מניית וויקס ל-Outperform (ביצועי יתר) והציב לה מחיר יעד של 96 דולר - אפסייד של 25% לעומת מחיר של 76.85 דולר שבו סגרה המניה את המסחר בנאסד"ק ביום שישי, לאחר שאיבדה קרוב ל-12% בשבוע החולף.