מיקרוסופט, Microsoft (צילום: JeanLucIchard, shutterstock)
מיקרוסופט. ההשקעות של הבורסה בענן "נופלות בקו אחד עם ההוצאות המתוכננות" | צילום: JeanLucIchard, shutterstock

בורסת לונדון (LSEG) - שהיא גם חברה ציבורית לכל דבר ועניין (בדיוק כמו הבורסה הישראלית באחוזת בית)  - הודיעה על הסכם שיתוף פעולה ל-10 שנים עם מיקרוסופט, שבו ענקית ה-IT תספק שירותי ענן מתקדמים לבורסה הגדולה באירופה, בתמורה ל-4% ממניות LSEG, שאותן תרכוש ב-2 מיליארד דולר.

העסקה מגיעה אחרי שבשנה שעברה LSEG השלימה את רכישת חברת הדאטה הפיננסי רפיניטיב (Refinitiv) ב-27 מיליארד דולר, כשהמטרה של הבורסה הלונדונית ברורה ברורה והיא הכריזה עליה בריש גלי: להפוך לספק הדאטה והשירותים הפיננסיים הגדול בעולם ובכך לתת תחרות לבלומברג - שמערכותיה נחשבות לכלי הכרחי אצל מרבית הסוחרים, המוסדות הפיננסיים וחברות הענק בעולם.

כחלק מהעסקה, LSEG התחייבה להשקיע בעשור הקרוב כ-2.8 מיליארד דולר בתשתיות וטכנולוגיות ענן, כשמהבורסה נמסר כי "השקעות אלה נופלות בקו אחד עם ההוצאות המתוכננות". כלומר, לדבריה, זה כסף שהיא התכוונה להוציא מלכתחילה. לפי ההסכם, הבורסה הלונדונית תעבור לענן של Azure, אך LSEG תמשיך לשמור על כמה ספקי ענן. בנוסף, 2 החברות הסכימו על מגוון שיתופי פעולה, בהם באינטליגנציה מלאכותית, Teams ואנליטיקס מתקדם. המטרה היא לשלב בין הדאטה של רפינטיב ליכולות ה-AI של מיקרוסופט.

בורסת לונדון LSEG (צילום: Brookgardener, shutterstock)
הבורסה בלונדון. הבורסה השנייה בשווי השוק שלה באירופה | צילום: Brookgardener, shutterstock

"שיתוף הפעולה האסטרטגי הוא ציון דרך משמעותי במסע של LSEG להפוך לספקית תשתיות ודאטה הגלובלית המובילה וישנה לגמרי את חוויית הלקוח", מסר מנכ"ל הבורסה הלונדונית, דיוויד שווימר. לפי ההודעה, סקוט גות'רי, סגן הנשיא במיקרוסופט ל"התקדמויות בענן ו-AI" ימונה לדירקטור חיצוני בדירקטוריון LSEG. "ההתקדמות בשני התחומים הללו תשנה את הדרך שבה מוסדות כלכליים יחקרו, יתקשרו ויבצעו טרנזאקציות לאורך ורוחב כל תחומי הנכסים, ויסתגלו לתנאי השוק המשתנים", מסר סאטיה נדאלה, מנכ"ל גוגל.

במכון המחקר ריימונד ג'יימס בוול סטריט העריכו כי בניגוד לעסקת אקטיווז'ן-בליזארד, העסקה לא תזכה להתנגדות מצד הרגולטורים.

מיקרוסופט המרוויחה הגדולה מהעסקה

הבורסה הלונדונית היא עסק משגשג והיא הבורסה השנייה בשווי השוק שלה באירופה והשמינית בשוויה בעולם. לפי אתר סטטיסטה, בספטמבר האחרון היו רשומות בבורסה הלונדונית 1,970 חברות ששווי השוק המצרפי שלהן עמד על 3.6 טריליון פאונד, שהם 4.4 טריליון דולר. 

השאלה המרכזית היא אם מראש הייתה כוונה להוציא את הסכום על ענן, מדוע מיקרוסופט צריכה להיכנס כמשקיעה: ענקית התוכנה האמריקאית אולי אינה בעלת עניין ע"פ חוק (חובה 5% החזקות מהחברה ומעלה), אבל באופן מובהק היא המרוויחה העיקרית מהמהלך. באמצעות העסקה, החברה נכנסה ללב לבו של אחד מהמוסדות הפיננסיים המשמעותיים בעולם. מיקרוסופט לא רק תקבל חשיפה משמעותית לנתוני מסחר גלובליים, שיכולים לסייע לענקית לקבל יתרון משמעותי בגישה לשווקים, יש לה מקום מובטח בדירקטוריון ה-LSEG ששם אותה עמוק בתהליך קבלת ההחלטות של הבורסה הלונדונית. כחברה עסקית גלובלית, זה יתרון משמעותי.