Robert LoCascio לייבפרסון רוברט לוקסיו (צילום: jonathan wolff, ויקיפדיה)
רוברט לוקסיו. לייבפרסון פועלת באמצעות חברה חיצונית לאיתור מנכ״ל חדש | צילום: jonathan wolff, ויקיפדיה

חברת התוכנה האמריקאית לייברפרסון (LivePerson), שמספקת פלטפורמת ענן לניהול צ׳אטים בין עסקים ללקוחותיהם, דיווחה אתמול כי כהונתו של המייסד והיו״ר שלה, רוברט לוקסיו (Robert LoCascio) כמנכ״ל החברה, לא תוארך בסיום חוזהו ב-31 בדצמבר. לוקסיו, ששימש מנכ״ל לייבפרסון מאז הקמתה ב-1995, יתפטר גם מהדירקטוריון במקביל לסיום תפקידו כמנכ"ל. הדירקטורית העצמאית ג'יל לייפילד קיבלה על עצמה את תפקיד יו"ר הדירקטוריון במקומו.

לדברי לייבפרסון, היא פועלת באמצעות חברה חיצונית לאיתור מנכ״ל חדש. על רקע הדיווח, שנמסר לפני פתיחת המסחר בוול סטריט, זינקה מניית לייבפרסון ב-27.3% בבורסת תל-אביב, ולאחר מכן קפצה ב-19% בנאסד״ק למחיר של 5.07 דולרים. לפני הזינוק אתמול, השלימה מניית לייבפרסון צניחה של כ-44% מתחילת השנה ושיקפה לחברה שווי שוק של כ-336 מיליון דולר. בעקבות הזינוק עלה שווי השוק של לייבפרסון לכ-400 מיליון דולר, כך שהיא הוסיפה כ-64 מיליון דולר לערכה.

סטארבורד ולייבפרסון עשו ביניהן ב-2022 הסכם שנועד למנוע מאבק שליטה, אבל הקרן, שצימצמה את החזקתה במניות לייבפרסון לכ-3%, נותרה בלתי מרוצה מביצועי החברה

לוקסיו עוזב את החברה שהקים כשהיא הפסדית. לייבפרסון מעסיקה כ-1,200 עובדים בעולם, מתוכם כ-170 עובדים בהרצליה. החברה האמריקאית החלה להיסחר בבורסת תל אביב ב-2011, כ-11 שנים לאחר שהתחילה להיסחר בנאסד״ק. רישום המניות בתל אביב הוסבר בכך שחלק ניכר מכוח האדם של לייבפרסון נמצא בישראל. החברה הקימה מרכז פיתוח ברעננה על בסיס שלושה סטארט אפים ישראליים שרכשה בעבר: HumanClick בשנת 2000, Kasamba שנרכש ב-2007 ו-NuConomy שנרכש ב-2010.

לייבפרסון סיימה את הרבעון הראשון של 2023 עם הפסד של 17.4 מיליון דולר על הכנסות של 107.7 מיליון דולר, שהיו מעל ציפיות האנליסטים בוול סטריט. את שנת 2022 סיכמה לייבפרסון עם הפסד של 225.7 מיליון דולר על הכנסות של 514.8 מיליון דולר.

"החמיץ התחייבויות במשך שנים"

הפרידה של לייבפרסון מהמייסד לוקסיו מסמנת ניצחון עבור קרן ההשקעות האקטיביסטית Starboard במאבק על השליטה בחברת התוכנה. במאי האחרון מסרה סטארבורד כי לוקסיו גרם לחברה "השמדת ערך עצומה, והחמיץ התחייבויות במשך שנים". סטארבורד ולייבפרסון עשו ביניהן ב-2022 הסכם שנועד למנוע מאבק שליטה, אבל סטארבורד, שצימצמה את החזקתה במניות לייבפרסון לכ-3%, נותרה בלתי מרוצה מביצועי החברה וממה שהגדירה כהתחייבות בלתי מוצדקת של הדירקטוריון כלפי לוקסיו.

בניתוח של לייבפרסון, שפורסם ביום שני האחרון באתר Seeking Alpha, הורמו כמה ״דגלים אדומים״ בנוגע לביצועי החברה. ״ללייבפרסון יש יסודות חלשים, כולל חוסר יציבות בצמיחת ההכנסות, ביצירת תזרים המזומנים וברווחיות. בהתחשב בצמיחה השלילית הצפויה של החברה, ייתכן כי מנייתה מוערכת יתר על המידה״.

על סמך חמישה אנליסטים בוול סטריט שמסקרים את לייבפרסון ב-3 החודשים האחרונים, זוכה מניית החברה למחיר יעד ממוצע של 4.50 דולרים, נמוך בכ-11% מהמחיר שבו סגרה אתמול את המסחר בנאסד״ק. שניים מהחמישה מעניקים לה המלצת ״מכירה״, והשלושה האחרים המלצת ״החזק״.

"ערך משמעותי לבעלי המניות"

לייפילד, היו״רית החדשה של לייבפרסון, היא בעלת ניסיון ניהולי רב בתחומי הקמעונאות הצרכנית והמסחר. במקביל לתפקידה כדירקטורית עצמאית בלייפרסון היא מכהנת גם כחברת דירקטוריון של חברת Orvis, ולפני כן שימשה דירקטורית בחברות Camber Outdoors ו-SmartPak Equine. במקביל, היא משמשת מנכ"לית James Michelle Jewelry, העוסקת במסחר מקוון של תכשיטים. בעבר הייתה מייסדת ומנכ"לית חברת Tamara Mellon וכן כיהנה כנשיאה ומנכ"לית בחברת Backcountry.com. היא בעלת תואר ראשון (B.A) בתקשורת ועיתונות מאוניברסיטת סנטה קלרה.

לדברי לוקסיו, "מאז שהקמנו את לייבפרסון לפני יותר מ-25 שנה, היינו בחזית ההתקדמות הטכנולוגית, דוחפים את הגבולות של שיחות דיגיטליות ואנושיות. נוף הבינה המלאכותית מתפתח במהירות, והעתיד של לייבפרסון מזהיר. אני מחויב לאפשר מעבר חלק עבור כל מחזיקי העניין, ולהישאר ממוקד בביצוע יעדי הצמיחה הרווחיים שלנו. זו הייתה זכות לעבוד עם קבוצה כל כך נלהבת וחדורת מטרה של קולגות בלייבפרסון בהובלת טכנולוגיה חדשה, לחדש יחד עם הלקוחות והשותפים שלנו ולהניב ערך משמעותי עבור בעלי המניות".