יו"ר הפד, ג'רום פאוול (צילום: Drew Angerer, getty images)
יו"ר הפד, ג'רום פאוול. "אנחנו מחויבים להשתמש בכלים שיש לנו להורדת האינפלציה" | צילום: Drew Angerer, getty images

אמנם יש עוד שבועיים עד ליציאת מדד המחירים לצרכן (CPI), אבל הפד כמו הפד, מכין את השוק מראש למהלכים והקולות שיוצאים משם נציים.

שלושה נגידים, ביניהם ג'ון ויליאמס, הנגיד של ניו יורק, שנחשב לדמות השנייה בהשפעתה במועצת הנגידים של הפד, הודיעו כי הם תומכים בהעלאת ריבית נוספת של 50-75 נקודות בסיס, כלומר בין חצי ל-0.75%, בקצב הזה אנחנו עלולים למצוא את עצמנו בהעלאה של 1.5% בחודש וקצת.

"אנחנו חייבים ריביות גבוהות יותר ואנחנו צריכים להעלות מהר יותר, כשהדיון הוא בין חצי אחוז ל-75 נקודות בסיס", אמר ויליאמס ל-CNBC. "עם הנתונים שיש לי הרגע ואם ההחלטה הייתה היום הייתי מעלה את הריבית ב-75 נקודות", הוסיפה לורטה מסטר, נשיאת הפד בקליבלנד.

נשיאת הפד בסן פרנסיסקו, מרי דאלי: "רבים חוששים שהפד פועל באגרסיביות ועלול להכניס את הכלכלה האמריקאית למיתון. אני מודאגת מהעובדה שאם תישאר ללא השגחה, האינפלציה תהיה מכשלה גדולה לכלכלה האמריקאית והתרחבותה"

הוסיפה נשיאת הפד בסן פרנסיסקו, מרי דאלי. "רבים חוששים שהפד פועל באגרסיביות ועלול להכניס את הכלכלה האמריקאית למיתון", אמרה דאלי בראיון ללינקדאין. "אני מודאגת מהעובדה שאם תישאר ללא השגחה, האינפלציה תהיה מכשלה גדולה לכלכלה האמריקאית והתרחבותה", הוסיפה.

נשיאת הפד בסן פרנסיסקו, מרי דאלי (צילום: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images)
נשיאת הפד בסן פרנסיסקו, מרי דאלי. מנסה להרגיע את הרוחות ומעצימה את חשיבותה של האינפלציה | צילום: David Paul Morris/Bloomberg via Getty Images

בשיחה שערך אתמול פורום הבנק המרכזי האירופאי, יו"ר הפד, ג'רום פאוול אמר כי לא יאפשר לאינפלציה להשתרש בכלכלה האמריקאית. "הסיכון הוא למספר רב של שוקים מקבילים ברגע שנכנסים למשטר אינפלציוני גבוה. התפקיד שלנו הוא פשוט למנוע מזה לקרות ואנחנו נמנע מזה לקרות", אמר פאוול. "לא נאפשר תהליך טרנזיטורי מסביבה של אינפלציה נמוכה לסביבה גבוהה", הוסיף.

יו"ר הפד, ג'רום פאוול: "אנחנו מחויבים להשתמש בכלים שיש לנו להורדת האינפלציה. הדרך היא האטת הצמיחה, אך שהצמיחה תישאר. האם יש סכנה שנלך רחוק מדי? בהחלט. יש סיכון, אבל לא הייתי אומר שזה הסיכון הגדול ביותר. טעות גדולה יותר תהיה להיכשל בניסיון להשיג יציבות במחירים"

"השעון מתקתק כשהאינפלציה עולה כבר למעלה משנה. זה יהיה ניהול סיכונים רע להניח שהציפיות לאינפלציה ארוכות טווח ישארו מעוגנות לנצח בפני אינפלציה גבוהה, אז אנחנו עושים את זה", המשיך ואמר כי "אנחנו מחויבים להשתמש בכלים שיש לנו להורדת האינפלציה. הדרך היא האטת הצמיחה, אך שהצמיחה תישאר. האם יש סכנה שנלך רחוק מדי? בהחלט. יש סיכון. אבל לא הייתי אומר שזה הסיכון הגדול ביותר. טעות גדולה יותר תהיה להיכשל בניסיון להשיג יציבות במחירים", סיכם.

אחת מהתכונות החשובות של הפד זו אמינותו. בתנאים האלה, כנראה שהעלאת ריבית נוספת היא בלתי נמנעת ולמרות הקולות הללו, השוק אמש סירב להתרגש כשהנאסד"ק ננעל ללא שינוי וה-S&P500 ירד פחות מ-0.1%.