פלג דודוביץ', מייסד ומנכ"ל פרופדו (צילום: מקסים דינשטיין)
דודוביץ'. "לא אכפת לי שהמשקיעים 'ירוויחו עלינו'" | צילום: מקסים דינשטיין

מזל טוב לבורסת תל אביב: אחרי כמעט חצי שנה שחונה מבחינת הנפקות ראשוניות החל היום הסטארט אפ להיסחר באחוזת בית. הנפקת המו"פ הושלמה בהצלחה ביום חמישי האחרון, והחברה הצליחה לגייס 16 מיליון שקל לפי שווי של 100 מיליון שקל אחרי הכסף.

פרופדו מפתחת שירותי SaaS לשוק הנדל"ן, בהם זירת מסחר לשיתוף פעולה בין מתווכים בשיתוף פעולה עם לשכת המתווכים הארצית. לפי פרופרדו, ההנפקה תשמש לצרכי שיווק וחדירה לשווקים בינלאומיים והאצת המחקר והפיתוח.

בינתיים, השטיח האדום לא כל כך המתין לחברה והמניה ירדה במהלך המסחר ביותר מ-4%, אך מאז תיקנה וסיימה את יום המסחר הראשון שלה בירידה של 1.03%.

ההנפקה הזו ייחודית מכמה סיבות. בחודשים האחרונים דובר רבות על הקיפאון בשוק ההנפקות הראשוניות בשל המצב בשווקים וחוסר היכולת של החברות והמשקיעים המוסדיים להגיע להסכמה על ולואציות. זאת על רקע קריסת המכפילים של חברות הטק הציבוריות, שהובילה לפערי תמחור מול החברות שרצו להנפיק לפי השוויים שגייסו לפני המשבר.

אז רק מהזווית הזו, מדובר אכן על הישג, השאלה היא מה המחיר ששילמה פרופדו? "יצאנו עם שווי נמוך מאוד של 80 מיליון שקל לפני הכסף", אמר ל-tech12 פלג דודוביץ', מנכ"ל ומייסד החברה.

"התמחור לא היה לב העניין, היו שאהבו ולא אהבו. נאמר לי שאלה שאהבו היו בעיקר שחקנים מתחום הנדל"ן. אין לי אגו לסחוט את השווי ולא אכפת לי שהמשקיעים 'ירוויחו עלינו'. אני יודע שמדובר בשווי מאוד מאוד נמוך, אבל יש לנו פוטנציאל מטורף לצמיחה", הוסיף.

למה לא להישאר פרטיים בינתיים?
דודוביץ': "בשוק הפרטי הנוכחי קשה מאוד להשיג משקיעים מוסדיים, בהנפקה זה היה קל יותר".

השאלה היא האם הנפקת פרופדו היא סנונית ראשונה לקראת הנפקות נוספות בבורסת תל אביב או שזו סתם ציפור שבאה לביקור. משיחות עם חתמים עולה כי ככל הנראה התשובה השנייה היא הנכונה. שלא לציטוט, העריכו כי אם תהיה התחממות בשוק, היא תקרה רק מהשנה הבאה בשל העלאות הריבית ש"הופכות את שוקי האג"ח לאטרקטיביים לעומת שוקי המניות".