אדם מחייך עם כובע מצחיה, אילוסטרציה (צילום: shutterstock)
יזם קריפטו גנרי שמצאנו במאגר תמונות. מי סומך על אנשים עם כובע מצחיה בחדר סגור | צילום: shutterstock

"תראי את הצד החיובי, אנחנו לא כת. עדיין", אומר לי סרירצ'ה נקטומי פלאזה, שעוד ב-1987 חזר לישראל אחרי שנים בלוס אנג'לס כדי לייסד את חברת "פרנהייט". "למה פרנהייט? כי הקריפטו רותח! רותח! כמו תמי4 - 98 מעלות. מכירה את הביטוי?". עוד אז היה יזם מוכר בתחום ההונאה עם כמה הצלחות (וכמה כשלונות) ברזומה ולא מעט כסף. "מכירה האנס גרובר? חניך שלי. ילד טוב. עליו השלום".

את ההון שצבר עם השנים החליט להשקיע, למרבה ההפתעה, בתכנית טלוויזיה בהשתתפותו. בהחלט לא השקעה טריוויאלית, אבל הכי נקטומי פלאזה. התכנית, "הראשון בביזור", תהיה הלייט-לייט-נייט הדה-סנטרלייזד הראשון בעולם, והיא תכלול ראיונות בלעדיים עם השמות החמים ביותר בשוק הקריפטו, מונולוג פתיחה שנכתב תוך כדי השידור ברשת הסקריפט-צ'יין החדשה והמסקרנת, וכך גם המערכונים הקורעים. בסוף כל תכנית הקהל יקבל NFT של כל מילה שנאמרה בתכנית, אשר יכלול גם את מספר העונה והפרק.

הסוד בחברת פרנהייט הוא הבטחה ושמירת נכסים אקספוננציאלית הונית, ראשי תיבות הונא"ה, ובה הם מבטיחים ריבית של 25% על כל חשבונות העו"ש עבור המטבעות הקריפטוגרפיים. על הריביות האלו אפשר רק לחלום בבנק

"לפני 5 שנים כשאמרתי לאנשים שאני יזם בתחום הקריפטו אמרו לי שזה הונאה, לפני 3 שנים אמרו לי שזה הונאה, וגם השנה אומרים לי שזה הונאה, וזה בדיוק מה שבא לנו להוכיח - הקריפטו מראה יציבות. סולידי. נשאר אותו דבר. אפשר לסמוך על זה".

הסוד בחברת פרנהייט, כפי שציינו, הוא הבטחה ושמירת נכסים אקספוננציאלית הונית, ראשי תיבות הונא"ה, ובה הם מבטיחים ריבית של 25% על כל חשבונות העו"ש עבור המטבעות הקריפטוגרפיים. על הריביות האלו אפשר רק לחלום בבנק. "מכירה ברני מיידוף? מכירים אלבניה בשנות ה-90? אז ככה. ואיפה הדיסרפשן? הסיקרט סוס שלנו זה לא להכנס לכלא. בגלל זה אנחנו מתראיינים לעיתון, להיראות לגיטימיים. ברגע שאדע באופן ודאי שאני לא נכנס על זה לכלא, זה כבר מתקרב לחלום שלי".

ומה החלום?
"החלום הוא שיפסיקו לשאול אותי למה זה לא פירמידה".

וזו לא פירמידה?
"עזבי, פרטים טכניים, מה השאלה הבאה?"

כך סיימנו את הראיון לפני שנתיים עם נקמוטו היזם. אז בשיא, וכיום, עם נפילת השוק, הוא מדבר קצת אחרת. מאז מרץ הוא פיטר 1,000 עובדים ושינה את שם החברה לקלווין. "למה קלווין? כי רק ככה אפשר לייצג את ה-0 המוחלט, וככה אנחנו חוגגים את הקפאת כל החשבונות של הלקוחות שלנו".

וזה חוקי האירוע הזה?
"מה זה חוקי? חוקי זה סטייט אוף מיינד. אני לא אומר לך שאת לא יכולה לקבל בחזרה את הכסף שלך, אני פשוט אומר לך - שימי לב, בחרת בנו כדי להחזיק את הכסף שלך? אנחנו מאמינים ב-HODL, ועכשיו כשאת רוצה לצאת זה דווקא הזמן הכי חזק להישאר, HODL. לא נותנים לך לצאת, בקיצור."

אבל אני רוצה את הכסף שלי בחזרה.
"מה אני אגיד לך נשמה? פעם הבאה אל תסמכי על אנשים שחובשים כובע מצחיה בתוך מבנה".