איש עסקים יהיר, אילוסטרציה (צילום: Mangostar, shutterstock)
עמוס ירמיהו. מתריע כבר 8 שנים | צילום: Mangostar, shutterstock

"אני חזיתי את המשבר עוד ב-2014. וב-2015, 2016. ב-2017 הייתי בשבתון עם אשתי אבל מ-2018 אני חוזה שהמשבר אוטוטו מגיע, והנה הוא הגיע". כך מספר לנו משקיע הערך עמוס ירמיהו, שמצליח כבר 8 שנים לפחות לזהות את הבועה הפיננסית של ההייטק, והזהיר עוד ב-2014 שהעסק הולך להתפוצץ תוך מספר חודשים. "הנה תראה תוך 94-95 חודשים הנבואה התגשמה", אמר הנביא עמוס. כן, ההוא מהתנ"ך.

כל יזם מתחיל, יזם סדרתי, יזם טורי ויזם זמזם, מכירים היטב את חזון המחלקות היבשות של הנביא יחזקאל, הגורס עוד מימי מלכות דוד כי בכל רגע נתון, בעוד שנה-שנתיים, מחלקות הפיתוח בחברות ההזנק יצומצמו בכ-75%. זוהי אמנם נבואת טעם, המבוססת על השילוב המיוחד של מתוק-חמוץ-אומאמי, אבל היא בעלת סבירות גבוהה ויכולה להתרחש בכל רגע.

ועכשיו בחזרה לעמוס ירמיהו. אנחנו מראיינים את עמוס בביתו הכפרי. ערב, מושב בשרון, חצר, ריהוט גן מעץ, מוט בוער נגד יתושים.

צייר לי כבשה.
"מה?"

עמוס ירמיהו, משמיד ערך: "אנחנו רואים צלילה בתחום ההונאות. הETF שהקמתי מדד ScamIX צלל לתחום הבורדו. זה כמו האדום אבל יותר חזק. עוד 20% אנחנו נכנסים לתחום קורדרוי, שלא היינו בו כבר איזה מספר שרירותי של שבועות"

סליחה, אייטם אחר. אז אתה אומר שאנחנו דקה לפני פיצוץ הבועה ופיזור כל השפים ממטבחוני ההייטק בחזרה לפריים טיים?
"בדיוק. החגיגה הולכת להסתיים. צחקנו, נהנינו, נגמר הסרט. הפיתה הולכת להתפרק מלמטה וכל העסק יפול לשקית. תראה, המלחמה באוקראינה, הקורונה, יום ירושלים, ריאקט 18.1, והאלבום החדש של שמנדריק למאר - כולם גורמים לקרנות ההון סיכון לשמור על הכסף שלהן טוב טוב. חברות שפרסמו שווי ב-2021 של 750-9,000 מיליארד דולר לפי שער לוגי מקורס שנה א' (יציג, ל.ט), היום שוות בערך כמו המארז פריכיות שהן חילקו בפסח התשפ"א".

אתה לא חושב שאתה קצת מגזים?
"אני חוזר בי. הפריכיות הטעימות. תירס. או הקרקרים סלק האלה, תשמע מה עמוס אומר לך - אתה פותח קוטג', מורח ככה שליכטה נאה על כל קרקר, או מנגב, זהו, סגרת על צהריים. את התןביס אתה מנצל בערב עם האישה".

אך יכול להיות שרק עמוס ירמיהו קולט את זרמי העומר שמתחת לתעשייה? הרי כל הנתונים מראים שזהו, האירוע נגמר, סופית, אין יותר הייטק בישראל. עוד בתחילת מאי נסגרו בישראל מעל 500 סטארט אפים. 495 מתוכם נסגרו תוך פחות מ-40 דקות כששני החברים בדירה התל אביבית הגיעו למסקנה ש"עזוב אחי, למי יש [כח] לזה". מגמה מדאיגה זו מצביעה על מגמות רחבות יותר: שלושה בוגרי יחידת 8200 איתם דיברתי אמרו שהם שוקלים להגביל את תקציב הוולט: "די, נו אני לא יכול להזמין לך אוכל כל יום, גם אמא אומרת שאתה מגזים, זה לא אשמתי שאין כסף בעיתונות".

"חיים שלי הילדה הזאת, באמת כואב הלב, נאלצה לחתום בחברה שהנפיקה רק ב-2021 עם שכר של 28 אלף לחודש. הילדה הזאת, פשוט איוב. היא גילתה לאחרונה שהבן זוג שלה הוא פרודקט. עכשיו תגיד לי אדון עיתונאי, איך הילדים האלה יחזיקו דירה בתל אביב?"

שמעון הפוכסויה, בריסטה טק-ליד ותסריטאי לעתיד בקורס של תקווה קרנות, העובד בכניסה לאחד מבנייני ההייטק המובילים בישראל מספר: "תראה נשמה, וואטסאפ ששלחו לי עכשיו, נודר לך במזוזה עכשיו שלחו לי, איך שבאת לעמדה" - הוא מציג בפניי את ההודעה על המסך הסדוק שלו - "'בת אחותי אמרה לי שהיא עוזבת את הסטארט אפ, 5 אנשים על גג ברחוב הארבעה". את ההודעה שלח הדוד של שמעון, יורם, מבעלי מכולת "היפר יורם", בנתיבות.

בריסטה (צילום: brooke cagle, unsplash)
שמעון הפוכסויה. מוואטסאפ אחד כבר הבין שיש משבר | צילום: brooke cagle, unsplash

פגשנו את יורם בפתח המכולת שלו. "היא אמרה לי שהיא הולכת לעבוד בחברת פייסבוק. יש לי חשבון שמה עם אשתי, לא מבין בדברים האלה. אז מה אומרת לי בת אחותי, שימדורה עליה? אמרו לה הרשעים הם מקפיאים גיוסים בינתיים והסטארט אפ אמר לה שבגלל שהיא עזבה הם עושים פיבוט ואין כסף עכשיו לעשות ריזלה בשלוש בצהריים על הגג. חיים שלי הילדה הזאת, באמת כואב הלב, נאלצה לחתום בחברה שהנפיקה רק ב-2021 עם שכר של 28 אלף לחודש. הילדה הזאת, פשוט איוב. היא גילתה לאחרונה שהבן זוג שלה הוא פרודקט. עכשיו תגיד לי אדון עיתונאי, איך הילדים האלה יחזיקו דירה בתל אביב?".

מ2 ראיונות שערכו, הגענו למסקנה שמאז תחילת הקורונה ההיי-טק פועל בשוק עטלפי. "המצאנו לזה מושג מיוחד, זה עטלף בעליה ופנגולין בירידה", אומר עמוס ירמיהו. "יחד עם ירידה במחירי המניות של החברות הגדולות אנחנו רואים התרסקות של השקעות בתחום הבלוקצ'יין, SPAC, NFT, אנחנו רואים צלילה בתחום ההונאות. הETF שהקמתי מדד ScamIX צלל לתחום הבורדו. זה כמו האדום אבל יותר חזק. עוד 20% אנחנו נכנסים לתחום קורדרוי, שלא היינו בו כבר איזה מספר שרירותי של שבועות שמסתדר לך יפה בכתבה, תבדוק ביהאו פייננס תכניס פה איזה מספר. ומוסדיים, כתבת? תכתוב מוסדיים".

אבל קורדרוי זה אפילו לא צבע.
"בדיוק! ולכן כולם בלחץ, לא יודעים איפה לשים את הכסף".

בשבוע הבא נצלול לעומק הקורה ונבדוק מה באמת חושבות קרנות ההון סיכון על הבועה ועל שידוך של רוסיה-אתאיסטית לתימני מסורתי.