גבר עם טלפןו ליד אופניים (צילום: Shutterstock)
גברי מעורבי. "מה זה מזל אם לא כישרון פוגש תזמון?" | צילום: Shutterstock

סגירתה של חברת ה-F-קומרס ABU ("אנחנו כמו E-קומרס אבל אחד יותר טוב") מעידה שאנחנו נכנסים לתקופה מאתגרת עבור חברות הנזק ("זה כמו הזנק אבל עם יותר דיסרפשן"). אבל האם זה שוב ציוץ לילי משונה של אילון מאסק, או מיתון אמיתי? אין לדעת. דיברנו עם כמה מייסדים מדגם קו-פאונד כדי לשמוע את דעתם על הבועה.

"כשהרוח נושבת קרירה - הקרירים עפים ברוח", אומר בחיוך גברי מעורבי, מייסד ומנכ"ל חברת nomorman-e. לטענתו, הכתובת הייתה על הקיר - "מי ששמע את פרק 213 בפוד-קאסט 'חיות ביס' יודע את זה מזמן", הוא מרשה לעצמו לחייך, כי לחברה של מעורבי יש עוד מזומנים בקופה. "לנו היה 'מזל' לגייס לפני המשבר. אבל מה זה מזל אם לא כישרון פוגש תזמון? אל תצטטי אותי, אבל גם את זה שמעתי בפודקאסט".

גברי מעורבי, יזם: "לנו היה 'מזל' לגייס לפני המשבר. אבל מה זה מזל אם לא כישרון פוגש תזמון? אל תצטטי אותי, אבל גם את זה שמעתי בפודקאסט"

מעורבי הוא לא היחיד שמבין היטב מה צריך לעשות כעת. "צריך לעשות הכל שלא יגמר ה-Cash Runway, אבל אני לא מבין בזה, בצבא הייתי טייס מסוק", מוסיף סא"ל (מיל') רן מסודרי, מייסד ומנטור NLP בכיר בחברת שירותים כשירות גדולה. "אני לא בצבא כבר 12 שנה אבל חשוב לי הטייטל. אני גם מכריח את העובדים להגיע למשרד, לא מאמין בבהייה ב-Ynet בבית, שיעשו את זה באופן ספייס" הוא מוסיף, "כי רק כך אפשר להצדיק את הנדל"ן".

על בועת הנדל"ן הוא מסביר: "בדיוק חתמנו חוזה ל-7 שנים בבניין עזריאלי פרידריכסהיין, שמעת על זה? השכונה הכי חמה בברלין. אתה עוד תשמע עליה". מסודרי מסיים בהסבר על ה-Burn Rate של החברה: "אמרנו 'הלו טו דה קווין' וקוששנו עוד כמה מיליונים מהמוסדיים בניו דלהי".

גבר זחוח, אילוסטרציה משונה (צילום: Hacki Hackisan, shutterstock)
גונן יושבטוב. אני לא בוכה, זה היובש | צילום: Hacki Hackisan, shutterstock


גונן יושבטוב, מנכ"ל ענקית המזומנים RM-Auth.ai, ממשיך בתיאוריה של מסודרי. לדעתו היא מתארת את המציאות יותר טוב מכל הסבר אחר: "תשמע זה לא אחת ואפס, זה גם לא שמונה, תשע, עשר. זה במישור המרוכב. אנחנו עוברים ממצב של שוק דובי למצב של שוק תוכי, אלו אותיות שאולי נשמעות דומות לאוזן בלתי מאוזנת, אבל זה הבדל של שמיים ו-RF".

אני לא בטוחה שאני מבינה, מה הכוונה?
"שתי האותיות האלו מקבלות דגש קל כפרמטר. תחשוב על זה, מישהו בתיכון דיבר איתך בכלל על זה שאות מקבלת פרמטר? סתם שיננת את החומר הזה כמו תוכי. אתה בטח שם לב למוטיב החוזר. אתה יודע, סבא שלי, עליו השלום, היה אומר שהניקוד הטברייני זה לא משהו שיחזיק מעמד. כולם צחקו לו בפנים. אפילו החבר הכי טוב שלו פתח עליו שהוא סתם מדבר לשווא ושהוא חולם, אנשים צרי עין. כמה קללות הוא חטף על זה. הקהילה שלחה אותו לפשוט אורות של פלוריסנטים אצל הפריץ השכונתי. אבל בסוף הוא צדק. אנחנו מדברים על תעשייה שלמה של NaaS - ניקוד כשירות, שהולכת לשנות את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על שפה ויודעים איך לומר את המילים, זה דבר ענק. כל רפה כבר עכשיו יודע טוב מאוד להגיד כמה רווח זה מפיק".

נשמע נהדר אבל איך זה קשור לבועה הנוכחית?
"אם היית בא אלי לפני שנה, הייתי מכין לך אספרסו מפולי 'אוריינטליזם: סלייב אדישן' ואומר לך שאנחנו בשוק שורי, על שם מוש השור, בו העובד - עובד וטוב לו, והמשקיעים - שופכים מזומנים ממשאית של ביובית לתוך סטארט אפ עם מוצר לא ברור שכנראה בעוד שנה יעשה פיבוט לפח זבל ירוק של 'דולב'. אבל כמו אצל מוש, הוא אמנם איכר חרוץ, אך בחיים יש הפתעות. תראו - אנחנו נמצאים במעבר משוק דובי, מצב בו השוק מאבד יותר מ-20% אחוז משיאו הקודם, לשוק תוכי, מצב בו המשקיעים פורסים כנף ועפים החוצה כמו דררה חצופה ופולשנית".

"יזמיות ויזמים צריכים כבר עכשיו להחליף דיסקט, ואני מתכוון לזה ליטרלי. כי לשם העולם הולך ורואים את זה כבר במדדים המובילים בעולם כמו מדד הניק קייב"

אז מה אתה צופה ל-2023?
"אומרים ביהדות - 'אין סכין מתחסנת אלא על ערך מריבה'. זה בעצם אומר 'שניים רבים, השלישי לוקח', לכן אני צופה שבמאבק הנצחי שבין מטא לגוגל, נראה קאמבק חזק ומפתיע של ענקית התוכן טלעד. בקראנצ'בייס כבר כתוב שהם גייסו 900 מיליארד שקל מקרן 'ערוצי זהב'. היזמיות והיזמים צריכים כבר עכשיו להחליף דיסקט, ואני מתכוון לזה ליטרלי - קחו את הדיסקט שיש אצל ההורים במחסן, או שתשכירו אחד, ותהפכו אותו. כי לשם העולם הולך ורואים את זה כבר במדדים המובילים בעולם כמו מדד הניק קייב 225".

זה די מטורף מה שאתה אומר פה, יש לך תימוכין לזה?
ברור שיש לי תימוכין. אחי קבלן מתעסק בנדל"ן-אז-א-סרביס (NaaS), זה נדל"ן אמיתי אבל ב-NFT. אבל אמיתי. אפשר לגור בזה. אבל ב-NFT. איך זה עובד? זה ה-secret sauce שלו, חברה מצליחה מאוד, השקעתי שם 2 איתריום בתחילת הדרך, היום זה אוקיינוס מטאלי עם כובע דיאדורה".

לא חושבת שהבנתי...
"עזוב, זה אחי, הוא חי ב-2027. בינתיים, מה עושים עם הכסף? המשחק הניהולי הוא למצוא איזון בין משאבי הזהב למשאבי הגופרית, ואם אתה ממשיך לשדוד מערות בסוף אתה יכול לקנות דרקון שחור".

יושבטוב רואה את המבט המבולבל על פניי, כמו ילד שלא מצליח לבחור בין Castle לבין Rampart בשוק הנדל"ן הנוכחי. "אתה מבין אותי עכשיו? אני אתן לך עוד דוגמה: אנשים, נשים, בחורות, בחורים, צ'יקיטיטס, כולם חיים את החיים כמו יוני, במסלול המהיר - מוצאים עבודה במפעל, לומדים קדם הנדסה באוניברסיטת ההייטק, תוך כמה סיבובים מיליונרים בשוק ההון, וביום אחד בבוקר בום - הם בלי בגדים וצריכים ללבוש חבית. את יודעת כמה עולה חבית עם האינפלציה של ימינו? אז אנחנו קונים מהם את החבית מוכרים את זה למבשלה. אמרתי לך שאני גם מבשל בירה בשבתות?".

"ברור שיש לי תימוכין. אחי קבלן, הוא מתעסק בנדל"ן-אז-א-סרביס (NaaS), זה נדל"ן אמיתי
אבל פשוט ב-NFT. אבל אמיתי. אפשר לגור בזה. אבל ב-NFT"

וכמה זמן ימשך המשבר?
"אני לא רוצה לחשוב על המשבר במונחים של זמן, אני רוצה שנחשוב עליו במונחים של תודעה. אנחנו רוצים להגדיל את התודעה האנושית" הוא אומר ומסיים: "ועדיף תודעה של 10 מיליארד דולר במניות מאשר תודעה של כלומניק בלי כסף. תחשוב חיובי יהיה חיובי. שמעת על אבא עשיר אבא עני? ספר משנה חיים, תגיד המזגן על חימום? לא אני לא בוכה, זה היובש. את יכולה להתקשר לאמא שלי שתבוא לאסוף אותי עם הפולאריס?".