בואו לקמפל איתי  (אילוסטרציה: עיצוב צוות לו-טק, tech12)
אילוסטרציה: עיצוב צוות לו-טק, tech12

ארבעה מתכנתים חובבים שאוהבים לפתח - ולנצח, נפגשים לארבעה קוד ריוויוז חגיגיים: בכל צהריים ניפגש אצל אחד מהם בעמדתו ל-CR חגיגי ונבדוק מה הכין לנו: בקאנד - "מאיפה אני מוריד PHP? אתה יודע שאני המצאתי את הדוקר?"; קליינט - "אצלי אין דבר כזה בלי ספריות UI, אני מטריאל גירל. אם אין לי חמישה מסכים ומקלדת עם אורות - אין מצב אפילו לפתוח טרמינל"; דיבי - "מה כתוב כאן? רלקסיוני?"; ולבסוף פוש לגיט - "סודו, סודו, סודו, סודו, סודו. ככה כל היום. איך סבתא שלי הייתה אומרת? LGTM. עליה השלום".

אבל הפיתוח האמיתי מגיע אחרי הקומיט, כשהבילד נכשל והג'נקינס המלשן שולח את לוג לכל החברה:
"סבבה אתה חושב שיוניט טסטים בקליינט זה בדיחה, אני חושב שאתה בדיחה"; "אה אה עד כאן, אמרנו בלי פוליטיקה בשולחן, רק לא VB זאת לא אידיאולוגיה מבחינתי"; "ידעתי שהוא לא נולד DBA"; "קונסול לוג, קונסול לוג, קונסול לוג", "הנאמפיי היה טעות…".

כל אחד מהמתמודדים יעניק ציון סודי למפתח:
"חשבתי שאני נכנסת לריפו של לינוס טורבאלדס, יותר כמו פרויקט פורטפוליו של ג'וניור מ-#כולא_לייק", "אצלי הוא כבר היה מזמן QA ידני", "זה בדיוק ההבדל בין אוניברסיטה למכללה", "תחזור לפרודקט נשמה", "ה-node_modules היה יבש", "זה היה ברור שהיא לא כתבה את ה-API בעצמה", "לקליינט היה טעם של טמפלייט", "נשמה אנחנו ב-2022 מאיפה שלפת לי jQuery", "סליחה, MySQL זה טוב ויפה ליומיום, ככה צהריים לילדים, אבל פה אנחנו בתחרות", "הבקאנד שלו לא סקיילבילי בכלל, אבל הדוקר אימג' מסודר ממש יפה, רואים שזה קונטיינר שאוהב לארח", "מזל שהרצתי בילד לפני שבאתי".

רק ביום חמישי, אחרי הקוד ריוויו האחרון, יגלו המפתחים מי המנצח בתחרות, ומי זוכה להעלות את הקוד שלו לפרוד.

השבוע אנחנו באיזור הצפון של איזור תל אביב, היא רמת החייל הציורית, וזוהי נעמה, המפתחת הראשונה שלנו, בת 24, רווקה, פולסטאק. "יש לי את ריק, מורטי, פיקל ריק, חאליסי, ודארת' ויידר, זה הבייסיק, אני מחכה שיגיעו גם בובות של הדודאים ואסתר עופרים הנד מייד".

והנה מגיע המפתח הראשון של נעמה - ערן, בן 34, נשוי+1, בעל פיצריית בוטיק בעברו, וכיום מתכנת פרונטאנד בכיר וגיטריסט. "כשיוראי נולד הבנתי שהפיצה זה לא משהו לבנות עליו. קניתי קורס ביודמי והתחלתי את החיים כמו שאומרים. הגיטרה זה אהבה. יש אנשים אוהבים את הילדים שלהם, אני תן לי F#add2 כל היום מבסוט."

נעמה מתחילה במלאכת הפיתוח. היא מתקינה דוקר, node.js, מחממת create-react-app ומג'נרטת פרויקט Java Spring Boot לבקאנד. לפני ה-CR תכתוב כמה טסטים כדי לצאת ידי חובה, ולדאטה בייס תיקח נתח משובח של מונגו דיבי עם GraphQL.

"לא סובל GraphQL. שמונים שנה REST עובד יפה מאוד, פתאום לא טוב, אנשים רוצים להתחכם ותכלס סתם, מה יש בזה?" הכירו את אלכסיי, בן 55, אב לארבעה, מפתח אמבדד בעברו וכיום ארכיטקט תוכנה בחברת דפריקייטד מערכות בע"מ. "לא יודע מה זה כל החגיגת ג'אווה סקריפט - פייתון הזאת, אנשים השתגעו. אתה אומר לבנאדם היום מולטית'רד הוא חושב שאתה מדבר על מזגן. הלב תמיד היה בברזלים, אין מה לעשות. אשתי אומרת לי עד היום שהייתי צריך להיות מהנדס חשמל."

נעמה מרימה את הסביבה ומעצבת לייאאוט לפרונט מאפס, הדר, סיידבר ופוטר, מתקינה רידאקס, מוסיפה אנדפוינטס בסיסיים בבק, מתבלת בווולידציות, סולט, פפר, ומוסיפה טוקן עסיסי. "אני אין אצלי פרונט. שונא UI. גיט ב-VSCODE? על גופתי. תיכנס אצלי בבית תראה מסך שחור. אולי בחגים וביום טוב אני נותן לילד קצת לשחק עם VIM, אם יש לי את המצברוח. מטריף אותי שאנשים לא יודעים את הבסיס. הבן שלי לפני שאמר אמא אבא אמר קאט, צ'מוד, צ'וון, וטרייסראוט. אחרי הבקבוק היה עושה גרפ. פעם בלי זה לא יכולת למיצוא עבודה עובד גרבאג' קולקטור, היום כולם עם העכבר והציורים על המסך, חיים כמו מלכים. רחוק מהברזל רחוק מהלב."

וזהו רובי הברדלס, או פשוט ראובן. בן 45, עצמאי בתחום הטרמינל והייעוץ, ואושיית סטאקאוברפלו רעילה. אם לא ציינת כמה RAM יש לך במכונה, איך אתה חושב שנוכל לעזור לך בבעיה שלך בסוויפט? "ג'אווה ספרינג בוט? ככה אומרים? מה זה משקה? לא מכיר. תשמע אני לא קונה את כל הקטע הזה של תוכנה בווב. זה עוד טרנד שתכף יעבור. אני יכול להגיד לך שאם בסטאק שלה אין לפחות שפה אחת אמיתית, משנות ה-70 מינימום, ורק סקריפטים חרטה-ברטה של ילדי סנטר, זה לא יעבור מבחינתי, תכנות זה לא."

בואו לקמפל איתי - הפרק המלא. כל ערב אחרי החדשות, שם 11.