מחאה בירושלים ליד הכנסת (צילום: tech12)
מחויבות, נחישות וחרדות. המחאה היום בירושלים | צילום: tech12

לאחר לילה של הפגנות, ראשי מחאת ההייטק נערכים להמשל המחאה. "אנחנו נמצאים בנקודת שפל בתולדות מדינת ישראל", מסרו אתמול (שני). "כבר ימים ארוכים שבמקום לפתח תוכנה, למכור טכנולוגיות לחו״ל ולקדם את הכלכלה הישראלית - אנחנו ההייטקיסטים וההייטקיסטיות ברחובות, אוחזים דגלים וישנים באוהלים. זו שעתה הקשה ביותר של הדמוקרטיה הישראלית. חבורת שיכורי כוח התיישבה מאחורי ההגה של המדינה, והם לוקחים אותנו לתהום. ברגעים אלה הבורסה צונחת והשקל מתרסק. אם הם חושבים שהצבעה בכנסת תשבור אותנו - הם טועים. המחאה תגבר. אנחנו פה כדי להילחם על ישראל יהודית ודמוקרטית לפי ערכי מגילת העצמאות".

המוני מוחים נגד המהפכה המשפטית יצאו אתמול (שני) להפגין. בתל אביב - אלפים חסמו את נתיבי איילון והתעמתו עם כוחות המשטרה, שהתקשו לפנות את הכביש במשך שעות ארוכות למרות השימוש במכת"זית ובפרשים. מוקדם יותר אתמול, שלושה מפגינים נפצעו קל לאחר שרכב פגע בהם ונמלט, הנהג נעצר.

"יום שחור לדמוקרטיה"

במחאה קראו למפגינים להמשיך לצאת לרחובות במחאה על ההצבעה במליאה והוסיפו כי "זה יום שחור לדמוקרטיה הישראלית. ממשלת ישראל במו ידיה ובמודע החליטה לחרב את הכלכלה, ההייטק והביטחון של מדינת ישראל. היום הזה ייכנס לספרי ההיסטוריה כיום שבו בחרה חבורה קיצונית להפוך את ישראל ממדינה של שגשוג וחדשנות למדינה חשוכה עם כלכלה מקרטעת".

היזם זוהר לבקוביץ אמר כי "יש ימים קשים אבל ממשיכים הלאה. לא נוותר על המדינה שכל כך חשובה לנו. כמה שזה יום שחור היינו יכולים להיות במקום גרוע יותר בלי המחאה. הלחץ מההייטק ומהצבא על נתניהו יהיה כל כך חזק שלא תהיה לו ברירה. נתניהו כשל בתפקיד, אם הוא היה מנכ"ל של חברה הוא היה מתפטר היום מתפקידו. הוא שם את את טובתו האישית על פני טובת המדינה".

זוהר לבקוביץ (צילום: פרטי)
זוהר לבקוביץ. "ימים קשים אבל ממשיכים הלאה" | צילום: פרטי


גיגי לוי-וייס: "היום הפסדנו קרב אבל לא במלחמה. הגרסה שעברה היא הרבה יותר טובה ממה שהתכוונו להעביר בתחילת הרפורמה. זה לא טוב אבל גם פה היה לנו הישג, ויש עדיין אפשרות של עצירת החקיקה בבג״צ. בינתיים הגנו על בית המשפט בעצירת שינוי הועדה לבחירת שופטים, דאגנו לנציג אופוזיציה בוועדה ועזרנו למועמד ליברלי להובחר לראשות לשכת עורכי הדין. אנחנו עם הישגים מדהימים. אנחנו יודעים שהיו המון ניסיונות לפשרה שהממשלה לא קיבלה - הם חשפו את הקלפים שלהם - רוצים לרוץ לדיקטטורה על מלא. אנחנו לא ננוח ונמשיך לשמור על הדמוקרטיה גם הלאה. הנזק הנוראי למדינה - קרע בעם, צבא, כלכלה, יחסים בינ״ל הוא באשמת ממשלת החורבן. לא ננוח ולא נשקוט ונעצור את החקיקה ובעתיד גם נבטל את החקיקה הנוראית שעברה. מה שנולד פה לא ייעצר! אנחנו מגיני הדמוקרטיה הישראלית".

סיון שמרי דהן, שותפה מייסדת בחברת קומרה: "זה יום שחור למדינת ישראל, יום בו הבנו סופית שהאויבים הכי גדולים שלנו הם מפנים. אבל אנחנו עוד לא אמרנו את המילה האחרונה כי גילינו את העם המדהים שיש לנו ואיתו ננצח. אנחנו מחוזקים ונחושים להכריע במלחמה הגדולה ולבנות מהשבר הזה תשתית איתנה למדינה טובה יותר, ליברלית וחזקה, חופשית ודמוקרטית עם כלכלה משגשגת וצבא חזק של העם. אין לנו ארץ אחרת".

טל שחף דיווח אמש מירושלים כי "האנרגיות בקרב המוחים סביב הכנסת היום היו מדהימות. המוחים צרו על כל הדרכים המובילות לכנסת, אי אפשר לחמוק מהם. גם בחלונות משרדי הכנסת הקריאות והצפירות מהדהדות בקול רם.

לדברי גיגי לוי-וייס, "לא ננוח ולא נשקוט ונעצור את החקיקה ובעתיד גם נבטל את החקיקה הנוראית שעברה. מה שנולד פה לא ייעצר"

הבעיה היא שמליאת הכנסת ממוקמת עמוק בלב משכן הכנסת ושום קול מבחוץ לא חודר פנימה. הקואליציה יכולה לקדם את חקיקת ביטול הסבירות מבלי שחבריה נדרשים לשמוע את העם. לא יכול להיות שהם היו ממשיכים עם תהליך החקיקה אם היו עוברים בקרב המוחים, רואים את המחויבות, הנחישות, החרדות הכל כך עמוקות. חברי הקואליציה מנותקים, חושבים רק על עתידם הפוליטי באוויר הצונן של הכנסת, כשבחוץ המאבק לוהט אפילו יותר ממזג האוויר.

גיגי לוי-וייס (צילום: NFX)
גיגי לוי וייס. "אנחנו עם הישגים מדהימים" | צילום: NFX

"במסדרונות הכנסת הסתובבו היום בעיקר עסקנים ועיתונאים. 120 חברי כנסת, מחזה נדיר בפני עצמו, שהו ברצף במליאת הכנסת. די פעם נקטעה הריקנות הזו כשראש הממשלה נתניהו עשה את דרכו בלוויית פמליה ממשרדו בכנסת אל המליאה, מהמליאה אל המשרד, ושוב מהמשרד אל המליאה. זו הייתה עדות ממשית לתהפוכות שעברה הקואליציה.

המחאה לא מפסיקה גם לאחר אישור ביטול עילת הסבירות. המוחים עברו לאזור היציאה מהכנסת, מתכוונים לזעוק את הזעם והכאב לעבר כל פוליטיקאי שעובר על פניהם".