יזמים בכנס של Y Combinator (צילום: Y Combinator, יחצ)
יזמים ב-Y Combinator. חלק מהחברות שחלמו להגיע לכנסים של החברה יצטרכו לוותר | צילום: Y Combinator, יחצ

אקסלרטור הסטארט אפים Y Combinator צמצם את מספר הסטארט אפים בתכנית הקיץ ב-40% לעומת מחזור החורף האחרון. הקטנת מחזור הסטארט אפים של הקיץ הינה תגובת האקסלרטור למצב הכלכלה והירידה במימון הון סיכון, כך לפי האינפורמיישן

האקסלרטור הינו מהמוכרים בתחומו בעולם, עם מטה בארה"ב ומשקיע כיום כ-500,000 דולר בחברות שמתקבלות אליו. עם בוגרי התוכנית המוכרים ניתן למנות את חברת השכרת הבתים Airbnb, הספקית הגדולה Deel, חברת המסחר Coinbase ועוד. מאז היווסדה ב-2005, Y Combinator השקיעה ביותר מ-3,000 חברות, אשר שוויין המצטבר כעת הינו 400 מיליארד דולר.

פעמיים בשנה, בסיום כל מחזור קיץ או חורף, הסטארט אפים בוגרי האקסלרטור מציגים את עצמם למשקיעים פוטנציאליים בתקווה לזכות במימון. כתוצאה מהצמצום במחזור הנוכחי, עד 250 חברות יציגו בדמו דיי (demo day) של Y Combinator למשקיעים פוטנציאליים בספטמבר לעומת 414 שהציגו בחורף האחרון. 

חברות רבות מנסות לתפוס את תשומת הלב של משקיעים פוטנציאליים בתקווה לזכות במימון. אך כתוצאה מהצמצום במחזור הנוכחי, בספטמבר הקרוב יציגו עד 250 חברות יציגו בדמו דיי של Y Combinator בספטמבר לעומת 414 שהציגו בחורף האחרון

על פי נתוני KPMG ההשקעות בסטארט אפים בארה"ב ירדו ב-23% ברבעון האחרון לעומת שנה שעברה, וזהו רבעון שני ברציפות של ירידה בהשקעות, דווח באינפורמיישן. 15 חברות בוגרות האסלרטור של Y Combinator הפכו לציבוריות ורק 4 מתוכן עשו זאת לפני 2021. בינואר האחרון הגדיל האקסלרטור את תקציב ההשקעה בסטארט אפים ל-500,000 דולר לכל אחד מ-125,000 דולר בעבר.

במחזור קיץ 2019 לפני פרוץ מגפת הקורונה השתתפו 175 סטארט אפים שהם פחות ממחצית מהשיא במחזור האחרון ו-30% פחות מהמחזור הנוכחי. דוברת האקסלרטור לינדסי עמוס אמרה שהצמצום במחזור הנוכחי נובע מהמציאות הכלכלית ומהחזרה לפעילות פרונטלית.