מחאת ההייטקסטים שנערכת בת"א (צילום: עופר חן, tech12)
מחאת ההייטקיסטים (ארכיון) מחברי הדוח מצביעים על שינוי מירידה להתייצבות | צילום: עופר חן, tech12

נתונים ראשוניים על היקף ההון שגייסו הסטארט אפים הישראליים ברבעון השלישי של השנה מבהירים כי המשבר בהייטק המקומי הולך ומעמיק. לפי דוח חדש של לאומיטק ו-IVC, חברות ההייטק הישראליות גייסו 1.7 מיליארד דולר בחודשים יולי-ספטמבר - ירידה של 38% לעומת הרבעון המקביל ב-2022. מספר עסקאות הגיוס הסתכם ב-85 - ירידה של 41%.

בהשוואה רבעונית, סך ההון שגייסו הסטארט אפים משקף ירידה של 14% לעומת חודשי אפריל-יוני ושינוי מינורי לעומת ינואר-מרץ. מחברי הדוח מציגים את הנתונים כשינוי מגמה מירידה להתייצבות, דבר שלטענתם נראה בבירור אם מנטרלים את השפעת גיוסי הענק של יותר מ-200 מיליון דולר. ברבעון האחרון היה רק גיוס אחד כזה, של קייטו נטוורקס של שלמה קרמר.

ב-IVC מעריכים כי הנתונים הסופיים של רבעון יולי-ספטמבר ישקפו היקף השקעות קרוב לזה שנרשם ברבעון השני של השנה.

מחברי הדוח מצביעים גם על היקף העסקאות שביצעו המשקיעים הזרים ברבעון השלישי של 2023 כתמיכה במגמת ההתייצבות. בפועל, הנתונים בדוח מראים כי הזרים ביצעו 319 השקעות ברבעון זה לעומת 355 ברבעון שקדם לו.

נקודת אור ניתן לראות בשלבי הגיוס הראשוניים של שלב הסיד, שלפי מחברי הדוח מעידים כי המשקיעים חוזרים לקחת סיכון בחברות סטארט אפ ומצביעים על יכולתן של חברות חדשות להתפתח. לראשונה זה חמישה רבעונים נרשמה עלייה בהיקף ההון שגויס בסבבי הסיד: 143 מיליון דולר לעומת 107 מיליון ברבעון השני של השנה.

לדברי מנכ"לית לאומיטק מיה אייזן-צפריר "אנחנו ממשיכים לראות בנתוני הרבעון השלישי סימנים ראשונים של התייצבות בכמות והיקפי הגיוסים, נתונים שמחזירים אותנו לרמות של 2018-19. על אף שעדיין ישנה ירידה בהשקעות ראשוניות (Early rounds) - היא מתונה יותר ביחס לזו שראינו ברבעונים קודמים. בנוסף, אנחנו מזהים התייצבות בקצב השקעות ה-Follow-on (השקעות המשך) אינדיקציה כי החברות מתחילות להתאים את השווי שלהן לסביבת הריבית החדשה".