שר הכלכלה ניר ברקת  (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
שר הכלכלה ניר ברקת. "חלק מהחברים מערבבים פוליטיקה בכלכלה" | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

דיון קולני התעורר היום (שני) בוועדת הכלכלה של הכנסת, כאשר שר הכלכלה ניר ברקת (ליכוד) הציג את פעולות משרדו, ואגב כך דיבר על המשבר בהייטק הישראלי. מול ברקת, שטען כי ישראל עדיין מעניינת משקיעים זרים, טענו חברי כנסת מהאופוזיציה שהממשלה מתעלמת מהנתונים המדאיגים על ירידה בהיקף ההשקעות הזרות בישראל ועל נדידת חברות ישראליות לחו"ל.

"אני מסתכל לטווח בינוני ארוך ויודע, שכל מי שהשקיע בישראל הרוויח", אמר ברקת, "אני עסוק באיך לגרום לכך. נפגשתי בניו יורק עם בכירים בנאסד"ק, בגולדמן זקס, בג'יי פי מורגן ובג'פריז, והם מאמינים בתעשייה הישראלית ורוצים להשקיע כאן. אני קורא לחבריי בהייטק, שאני מכיר אותם לא רע: תתחילו לחזור ולהשקיע בדברים החשובים".

ח"כ שלי טל מירון (יש עתיד): "אי אפשר להתעלם מהנתונים, הנתונים על השולחן!".

ברקת: "כל אחד עם הדעות שלו".

ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד): "לא דעות, נתונים! הנתונים הקשים". 

דיון בועדת הכלכלה עם ניר ברקת (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
הדיון בוועדת הכלכלה. "תעשיית ההייטק בסכנה גדולה" | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ברקת: "אני לא מסכים עם הנתונים על הירידה בהשקעות. יש השקעות בישראל. אני רוצה לקרוא לחברים בהייטק לא לכרות את הענף שאתם יושבים עליו אלא להשקיע".

בליאק: "זה הכי מדאיג, שאתם לא מתייחסים לנתונים".

טל מירון: "מכון המחקר SNPI מאשר שההשקעות בהייטק ירדו, אצל עסקים קטנים יש ירידה בהכנסות, מוצרים בפיקוח ירדו מהמדפים. אי אפשר להתעלם מהפיל שבחדר: הההפיכה המשטרית שמאיימת על הכלכלה הישראלית ואתה אחראי. צריך להסתכל לאזרחים בעיניים ולהסביר שתעשיית ההייטק בסכנה גדולה. תסתכל בעיניים לראש הממשלה, ליריב לוין ולרוטמן ותסביר להם שהם מובילים אותנו לאבדון".

קרן לוי, נשיאת פיוניר העולמית: "כל יום עוד ועוד חברות לא עומדות בסבבי גיוס ונסגרות. יזמים פותחים חברות בחו"ל. כשאתם בוחרים להתעלם מהמצב אתם פוגעים בכלכלה כולה והפגיעה לא תפסח על אף אחד"

קרן לוי, נשיאת פיוניר העולמית אמרה בדיון: "אני גאה וכואבת לייצג את חברותיי וחבריי שהפכו בחודשים ספורים מספינת דגל וסמל לחלוציות לתעשייה שמתדרדרת לסף תהום וזועקת לעזרה. אני יושבת בתחושה קשה, שהדיון מתקיים ביקום מקביל. פוגעים בתעשייה שאחראית על 50% מהיצוא ו-30% מתשלומי המסים. במקום לתת כתף וקרקע יציבה בחרתם לערער את היסודות שלה. זה הפיל שבחדר. זה ולא הנתונים היבשים. כל יום עוד ועוד חברות לא עומדות בסבבי גיוס ונסגרות. יזמים פותחים חברות בחו"ל. כשאתם בוחרים להתעלם מהמצב אתם פוגעים בכלכלה כולה והפגיעה לא תפסח על אף אחד".

יאיר בר און, מייסד ומנכ"ל TestFairy: "אני מדבר מדם ליבי. אתה אחד האנשים היחידים שמבינים מה קורה בצד שלי. הקמתי שלוש חברות, מכרנו אותן ושילמנו הרבה מסים בשמחה. אם היום הייתי מקים חברה, המשקיעים לא היו מרשים לי לרשום אותה בישראל כי הוודאות נעלמה. אתם צריכים להרגיע כי השוק רותח. מי הרתיח, אתה יודע. המשקיעים שלנו הם בארה"ב והם אומרים לנו שהם לא מוכנים להשקיע, והם לא יחזרו יותר כי הם נכוו. תסתכלו עלינו ותעצרו את האסון".

ניר ברקת: "נפגשתי בניו יורק עם בכירים בנאסד"ק, בגולדמן זקס, בג'יי פי מורגן ובג'פריז, והם מאמינים בתעשייה הישראלית ורוצים להשקיע כאן. אני קורא לחבריי בהייטק, שאני מכיר אותם לא רע: תתחילו לחזור ולהשקיע בדברים החשובים"

ניר ברקת התייחס לדברים ואמר: "כשאני שואל את המשקיעים האמריקאים, הם אומרים לי שהלחץ מגיע מישראל. לצערי הרב, סליחה שאני אומר את זה בצורה בוטה, חלק מהחברים מערבבים פוליטיקה בכלכלה ואומרים שהמדינה בסכנה. יש ויכוחים פוליטיים אבל אל תערבבו בזה את ההשקעה בכלכלה. מי שחושש מזה זה כמו לחשוש משדים".

בר און: "זה מזלזל כשאתה אומר את זה".

ברקת: "אני רוצה להתייחס למה שאתם קוראים הפיל שבחדר. לא יודע אם שמתם לב, אבל ראש הממשלה שינה כיוון. הוא אומר שיש תיקונים במערכת המשפט שצריך לעשות אותם, אבל שהולכים לדברים בהסכמה רחבה. לא לכולם נפל האסימון שאנחנו בפאזה אחרת. אני מאמין שצריך לעשות שינויים ויש עוד נושא, שזה אחדות עם ישראל שהיא מאוד חשובה. אם תבואו בחוכמה לעלה הזית שמגיש ראש הממשלה, אני נותן לכם רמז - שווה לכם".

ברקת הוסיף: "המדינה היא דמוקרטיה ותישאר דמוקרטיה. גם אתם מסכימים שצריך לעשות תיקונים במערכת המשפט. ההחלטה היא לא סלמי, אלא ללכת לדברים בהסכמה רחבה ואם אף אחד מהאופוזיציה לא יציע משהו קטן נלך להסכמה רחבה בציבור. אנחנו מחויבים לייצר אקוסיסטם תחרותי ולאותת לכל החברות במדינה ובעולם שיחזרו לעבוד".