מימין: עודד פונטש ורומן גרשמן, מייסדי DragonflyDB  (צילום: עומר הכהן, יחצ)
מייסדי DragonflyDB עודד פונטש (מימין) ורומן גרשמן. העלו את הקוד לגיטהאב בחינם | צילום: עומר הכהן, יחצ

מאז 2009 בערך יש סטנדרט בעולם לניהול בסיסי נתונים בזיכרון (In-Memory) והוא נקרא רדיס. "כל האפליקציות שדורשות מהירות, אם זה משחקים, רשתות חברתיות או אד-טק, דורשות גישה מהירה לדאטה מהזיכרון, והטכנולוגיה הנפוצה לזה היא רדיס", מסביר עודד פונטש. למשל, כשאתם נכנסים לפיד ברשת חברתית, כדי שתראו את כל התוכן הוא צריך לרוץ מאיזשהו "קאש" זמין ולא מדיסק.  

אבל פונטש, יחד עם השותף רומן גרשמן, חושבים שרדיס כבר לא מספיק טובה ולכן הקימו לפני כשנה את חברת DragonflyDB עם טכנולוגיה חדשה ומודרנית לניהול דאטה בייס מהזיכרון הנדיף.

"זו טכנולוגיה שנכתבה לפני 14 שנה כשהמחשבים היו קטנים וחלשים", טוען פונטש. "הוא לא יודע לרוץ במקביל ולא יודע לנצל את המעבד ולכן ברדיס צריך להחזיק הרבה שרתים וזה מייקר את העלות ומסבך את התפעול של התשתית".
 

שני סבבים בארבעה חודשים

 החברה המציאה את Dragonfly, שיטה שמאפשרת להריץ מספר תהליכים במקביל על אותו מחשב וגם יודעת לנצל את הליבות השונות של המעבד כדי לחלק משימות. החברה מסבירה: "רדיס נחשב כברירת המחדל בשוק בסיסי הנתונים בזיכרון ב-14 השנים האחרונות. לאורך השנים כמות הנתונים שצורכת אפליקציה ממוצעת צמחה באופן דרמטי, אבל יכולות העיבוד של רדיס מוגבלות לנים בודד, ולכן שרת רדיס מתקשה לתמוך בקצב הגדילה של האפליקציה. מגבלה זו מובילה למורכבות והוצאות רבות עבור המפתחים וצוותי ה-DevOps שאחראים לתחזוקה ולגדילה של אותן מערכות. Dragonfly פיתחה אלגוריתם מטמון (Cache) ייחודי בשילוב עם מודל עיבוד מרובה נימים שיכול לגדול באופן ורטיקאלי כדי לתמוך במיליוני פעולות בשנייה. באופן זה Dragonfly יכול להגיע לביצועים טובים פי 25 ולגדול בצורה פשוטה בהרבה מרדיס".

כדי להחליף בין המערכות, המשתמש רק צריך להפנות את האפליקציה שלו לשירות דרגון פליי, בלי לשנות שום דבר מעבר לזה. המודל העסקי של החברה הוא עתידי: לספק שירותים מנוהלים לדרגון פליי עבור חברות שלא רוצות להתעסק בתחזוק התשתית

החברה פירסמה את קוד המוצר בגיטהאב במאי 2022 כך שכל חברה תוכל להתחיל לעשות בו שימוש, ללא עלות, ומאז הצטרפו אליה לקוחות רבים. על בסיס הצלחת המוצר, החברה גייסה סיד של 4 מיליון דולר ובנובמבר האחרון גייסה עוד 17 מיליון דולר, וכעת היא נחשפת. "הצלחה המוצר הובילה לשני סבבי מימון תוך ארבעה חודשים, עם סבב סיד בהובלת Redpoint וסבב A בהובלת Quiet Capital", נמסר.

"יש לנו חברה מתחום האד-טק שהחזיקה תשתית גדולה של רדיס אבל סבלה מהרבה בעיות", מסכם פונטש, "הם עלו איתנו לפרודקשיין לפני 4 חודשים ומאז מנהלים נפח זיכרון של 100 ג'יגה-בייט ומאות אלפי בקשות בשנייה בשיא, הכל תוך הורדת הלייטנסי (שיהוי, א"ז), פחות תקלות ועלויות הרבה יותר נמוכות".

כדי להחליף בין המערכות, המשתמש רק צריך להפנות את האפליקציה שלו לשירות דרגון פליי, בלי לשנות שום דבר מעבר לזה. המודל העסקי של החברה הוא עתידי: לספק שירותים מנוהלים לדרגון פליי עבור חברות שלא רוצות להתעסק בתחזוק התשתית. לחברה 10 עובדים כרגע.