אילוסטרציה (איור: שאטרסטוק)
אילוסטרציה. המגה-עסקאות שגבוהות מ-100 מיליון דולר, צנחו לשלוש בלבד ברבעון השלישי | איור: שאטרסטוק

ירידה בהיקף ההשקעות בהייטק בישראל, צניחה משמעותית בהיקף המגה-גיוסים שהכרנו ב-2021, שמירה על קצב הגיוסים בסבבי הגיוס המוקדמים. לפי דוח ההייטק של IVC ולאומיטק לרבעון השלישי של 2022 ולתשעת החודשים הראשונים של השנה, חלה ירידה של 38% בהיקף גיוסי ההון בחברות הייטק ברבעון השלישי של 2022 לעומת הרבעון הקודם של השנה. היקף גיוסי ההון הסתכם בכ-2.6 מיליארד דולר ב-143 עסקאות.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה חברות ההייטק הישראליות גייסו 12.3 מיליארד דולר ב-538 סבבי גיוס, ירידה של 30% לעומת התקופה המקבילה ב-2021 (אם כי בסכום השני הגבוה אי פעם עבור תקופה זו).

על פי הדוח ניכרת ירידה משמעותית במספר המגה-עסקאות שהיקפן מעל 100 מיליון דולר, והן היוו רק 20% מהגיוסים ברבעון השלישי. לעומתן לא הסתמנה מגמת ירידה בגיוסי ההון המוקדמים (סיד ו-A). היקף ההשקעה החציונית בעסקאות סיד נותרה כ-5.6 מיליון דולר.

ברבעון השלישי של השנה התבצעו 15 השקעות גדולות, מעל ל-50 מיליון דולר כל אחת, שהיו אחראיות על 50% מסך הסכומים שגויסו בתקופה. המגה-עסקאות, שגבוהות מ-100 מיליון דולר כל אחת, צנחו לשלוש בלבד ברבעון השלישי, ותפסו כ-20% מסך ההון שגויס ברבעון, נמוך משמעותית משיעור של 53% מסך ההון שגויס ברבעון המקביל בשנת 2021.

היקף הגיוס בסבבי הגיוס המוקדמים הגיע ל-880 מיליון דולר ברבעון השלישי של 2022, נמוך במקצת לעומת הרבעון הקודם, אך דומה לרבעון המקביל אשתקד. ברבעון השלישי של 2022 נוספה חברה אחת לרשימת היוניקורנים, בהמשך ל-20 חברות כאלו במהלך המחצית הראשונה של השנה. כ-470 מיליון דולר גויסו על ידי חברות יוניקורן ברבעון השלישי בשישה סבבי גיוס, מספר דומה לסיכומים של 2018–2019.

בתשעת החודשים הראשונים של השנה היו 100 אקזיטים, שהסתכמו ב-13.4 מיליארד דולר. בנטרול המגה-רכישה של טאואר על ידי אינטל תמורת 5.8 מיליארד דולר, עסקה שטרם הושלמה, הרכישות שהתבצעו בתקופה זו הסתכמו ב-7.4 מיליארד דולר. ברבעון זו נערכו רק שתי הנפקות ראשוניות בבורסה (IPO) בשווי כולל של 61 מיליון דולר עם תחילת המסחר.

מאפיין נוסף: ירידה במספר חברות ההייטק החדשות שמוקמות בישראל. ב-IVC מעריכים כי עד כה הוקמו השנה 580 חברות סטארט אפ חדשות, זאת לעומת 746 חברות שהוקמו ב-2021. המספר הסופי של חברות הסטארט אפ שהוקמו במהלך 2021 עדיין אינו סופי, וצפוי להתעדכן בהמשך השנה בעד 10% כלפי מעלה.

תימור ארבל-סדרס, מנכ"לית לאומיטק, אומרת: "הדוח הרבעוני מעיד על כך שהמציאות לא התייצבה ואנו עדיין פועלים תחת אי ודאות גדולה. עדיין לא בוצעו גיוסי המשך קובעי שווי בחברות שגייסו ב-2021, ומעניין יהיה לראות האם 'משבר המכפילים' מתפתח למשבר ריאלי בתוצאות העסקיות של החברות. משבר כזה עלול להתרחש גם במקרה של כניסה למיתון עמוק וגם בשל קושי של החברות להתאים את עצמן לתנאי השוק".

תימור ארבל-סדרס, מנכ"לית לאומיטק: "הדוח הרבעוני מעיד על כך שהמציאות לא התייצבה ואנו עדיין פועלים תחת אי ודאות גדולה. עדיין לא בוצעו גיוסי המשך קובעי שווי בחברות שגייסו ב-2021, ומעניין יהיה לראות האם 'משבר המכפילים' מתפתח למשבר ריאלי בתוצאות העסקיות של החברות"

 לדברי ארבל-סדרס, חברות הצמיחה נבחנות בתקופה זו על יכולתן להתמודד עם המשבר: "בעוד שניסיון העבר המצטבר של תעשיית ההייטק – הנהלות ומשקיעים כאחד – גרר תגובה מהירה לשינויי השוק בסטארט אפים, עולם חברות הצמיחה הוא עדיין חדש. החברות הללו הן חלוצות גם בהתמודדותן עם שינויי שוק כמו אלו שאנו חווים היום. השוק עוקב בדריכות אחרי ביצועי חברות הצמיחה ומחכה לראות תוצאות להשקעות הגדולות בשוויים הגבוהים שבוצעו ב-2021".

מריאנה שפירא, אנליסטית בכירה ב-IVC, מציינת, כי "ההתדרדרות המהירה בשווקי ההון הבינלאומיים המשיכה להשפיע על ההייטק הישראלי גם ברבעון השלישי. מהצד החיובי, שוויים גבוהים באופן חריג של חברות שנוצרו בשנה הקודמת ירדו משמעותית בתשעת החודשים הראשונים של 2022 והערכים חזרו לטווחים יותר ממוצעים לעומת השנים האחרונות".