מנכ"ל SVB גרג בקר (צילום: PATRICK T. FALLON, Getty images)
מנכ"ל סיליקון ואלי בנק, גרג בקר | צילום: PATRICK T. FALLON, Getty images

קריסת הבנק הגדולה ביותר מאז המשבר של 2008: סיליקון ואלי בנק נסגר הערב על ידי הרגולטור האמריקאי, במטרה להגן על כספי הלקוחות. עוד פורסם הערב כי הבנק מחפש רוכש, לאחר שנכשל בנסיונותיו לגייס כסף.

סיליקון ואלי בנק, המכונה SVB, נחשב לגוף פיננסי מרכזי בתעשיית הטק הגלובלית, והוא נקלע לסכנת קריסה בימים האחרונים, כשאמש אף רשם צניחה של 60% במנייתו. SVB היה צפוי למחוק 60% נוספים עם פתיחת המסחר היום, אך המסחר במניה נעצר בשל ההתפתחויות האחרונות. 

זהו אירוע עם פוטנציאל לגלי הדף משמעותיים גם בישראל: SVB הינו הבנק הזר הדומיננטי ביותר בתעשיית ההייטק הישראלית, והאירוע הופך מורכב אפילו יותר בעקבות השבועות האחרונים שהתאפיינו בהעברת כספים מאסיבית לחו"ל מצד חברות ישראליות, כך אומרים ל-tech12 גורמים בכירים בתחום הפיננסים. לבנק סניף בארץ ובו עובדים ישראלים.

הערב הודיעה ה-FDIC - הגוף שאחראי על ביטוח הפקדונות בארה"ב - שהיא פתחה בנק חדש בשם Deposit Insurance National Bank of Santa Clara - וכל פקדונות הבנק עברו אליו. לקוחות מבוטחים יוכלו לקבל גישה לכספם ביום שני בבוקר - ולקוחות עם פקדונות שעולים על רף הביטוח יקבלו אישורים ליתרה הלא מבוטחת.

זהו אירוע עם פוטנציאל לגלי הדף משמעותיים גם בישראל: SVB הינו הבנק הזר הדומיננטי ביותר בתעשיית ההייטק הישראלית, והאירוע הופך מורכב אפילו יותר בעקבות השבועות האחרונים שהתאפיינו בהעברת כספים מאסיבית לחו"ל

החשש שנוצר אמש הוא ממצב של "ריצה אל הבנק", בו לקוחות רבים מבקשים למשוך את כספם בו זמנית. במקרה של מצוקת נזילות, משיכות כספים אף מחמירות את המצב. "לקוחות הבנק שדברתי איתם אמרו כי הם לא יודעים אם אכן יש משבר או לא, אבל הם מעדיפים שלא לחכות כדי לגלות", אמר היום כתב של CNBC וציין שהפחד הוא מארוע דמוי 2008 אבל לתחום הקריפטו והטק. חברת SVB Financial שמחזיקה בבנק מנהלת מגעים למכירה למוסד פיננסי גדול.

הבנק, שעובד עם סטארטאפים ישראליים רבים, הוקם לפני 40 שנה והתמקד בחברות צעירות ומגובות הון סיכון. לאורך השנים הרחיב הבנק המוצרים והשירותים שהציע לחברות ולקרנות, וכמובן התרחב גם אל מעבר לגבולות עמק הסיליקון, למוקדי ההייטק העולמיים ובהם גם ישראל. עם זאת, הלוואות שנתן לסטארטאפים שהתבססו על הכנסות עתידיות שלהם - כעת לא עומדות במבחן המציאות.

סיליקון ואלי בנק SVB (צילום: Sundry Photography, shutterstock)
סיליקון ואלי בנק. התמחה במתן שירות לסטארטאפים | צילום: Sundry Photography, shutterstock

כיוון שחלק ניכר מההלוואות ומסגרות האשראי שהעניק הבנק היו מגובות במניות, ירידה משמעותית בשוויין של החברות משמעותה ירידה בערכן של הבטוחות שמחזיק הבנק. אבל עוד לפני כן, הבנק נדרש לספק מזומן לחברות שלוו ממנו כסף והמשיכו להוציא אותו בקצב גבוה, חרף המשבר ולמרות צמצומים ופיטורים, מסביר המשקיע גיא הורוביץ.

"מה שקורה עכשיו ב-SVB שיש הוצאת כספים בהולה, מסיבית", אמר אמש המשקיע אלון ליפשיץ מקרן הנקו ונצ'רס. "שום בנק לא יכול לעמוד בזה".