בנק ההשקעות ג'פריס Jefferies  (צילום: John Hanson Pye, shutterstock)
ג'פריס. "סט הזדמנויות" | צילום: John Hanson Pye, shutterstock

למרות המחאה נגד המהפכה המשפטית: בנק ההשקעות האמריקאי ג'פריס (Jefferies) אופטימי לגבי הצמיחה של מגזר ההייטק בישראל. בדוח של ג'פריס, שפורסם בבלומברג, נכתב כי "בעוד שניכרת אי ודאות, אנו צופים שהצמיחה והשגשוג של האקוסיסטם הטכנולוגי רק יואצו, תוך יצירת סט הזדמנויות דומיננטי ונחוץ עבור המשקיעים".

מתנגדי המהפכה המשפטית וגם משקיעים וכלכלנים רבים, מאמינים ששינויי המדיניות והחקיקה ירחיקו מישראל משקיעים זרים, מה שיגרום לפגיעה בכלכלה המקומית, שההייטק אחראי לכמחצית מהייצוא בה ולחלק משמעותי של ההכנסות ממסים.

ג'פריס, שמשמש כחבר בורסה רחוק בבורסה לניירות ערך בתל אביב ופתח משרד בישראל לפני כשנה, הביע בדוח ביטחון בכך שתעשיית הטכנולוגיה בישראל תישאר יעד אטרקטיבי עבור משקיעים בעולם.

ג'פריס, שמשמש כחבר בורסה רחוק בבורסה לניירות ערך בתל אביב ופתח משרד בישראל לפני כשנה, הביע בדוח ביטחון בכך שתעשיית הטכנולוגיה בישראל תישאר יעד אטרקטיבי עבור משקיעים בעולם

הבנק טוען שיש לשים לב שבצל האירועים הפוליטיים אכן ימשיכו להתקיים העקרונות שתרמו להצלחת ההייטק הישראלי - בהם "מערכת משפט איתנה". הדוח של ג'פריס מייחס את ה"נפח וצפיפות החדשנות" המקומית למה שהופך את ישראל ל"יעד חובה עבור משקיעים מובילים". בבנק מאמינים שישראל תייצר ככל הנראה מספר לא פרופורציונלי של סטארט אפים מובילי קטגוריה בתחומים רבים בשנים הבאות.

עד שהנבואה הזאת תתגשם, אם בכלל, המצב בשוק קשה. ברבעון השני השנה נרשמה ירידה של 62% בגיוסים לעומת הרבעון המקביל אשתקד, כך לפי הדוח המלא של לאומיטק ו-IVC שפורסם החודש. במחצית הראשונה של שנת 2023 הושקעו 3.7 מיליארד דולר בהייטק הישראלי, הנתון הנמוך מאז החציון הראשון של 2019. עם זאת, ברמה החודשית, חלה עלייה בגובה ההשקעות בחודש יוני האחרון לעומת ינואר.