אביעד אייל, אנטרי קפיטל (צילום: Entrée Capital)
צילום: Entrée Capital

אביעד (אבי) אייל מאנטרי קפיטל הוא אחד מאנשי הון הסיכון הוותיקים (והמצליחים) בישראל. לקרן שהוקמה ב-2010 אחזקות במעל ל-90 חברות מתוכן מעל לתריסר חדי קרן.

כעת, אייל לא אופטימי. אייל סובר כי ה"חורף מגיע" ומה שאנחנו רואים בשוק הציבורי, עם ירידות חדות במניות הטק, יגיע גם במהרה לשוק הפרטי.

בשרשור טוויטר בנושא הוא כותב:  "הגיע הזמן עבור סטארט אפים, משלב הפרי-סיד ועד שלב ה-B, לחתוך בכל ההוצאות שאינן חיוניות ולתכנן את ההוצאות כך שהכסף בקופה יספיק עד 2024" כותב אייל ומסביר: "ראינו את השווקים רצים קדימה עשר שנים, אבל כבר ביוני הזהרתי ש-2022 תהיה מאתגרת ונראה תיקון בלא ספק. בינתיים, השווקים הציבוריים אכן מתקנים למטה ובאופן בלתי נמנע גם השוק הפרטי יבוא בעקבותם".

אייל מצביע על העליות המטורפות בשווי של סטארט אפים בשלבים שונים, וטוען שלא יכול להיות לאורך זמן חוסר התאמה קיצוני כל כך בין השווקים, ולכן התיקון יגיע.

"הגיע הזמן עבור סטארט אפים, משלב הפרי-סיד ועד שלב ה-B, לחתוך בכל ההוצאות שאינן חיוניות ולתכנן את ההוצאות כך שהכסף בקופה יספיק עד 2024"

אייל כותב מספר עצות ליזמים: למצוא מוצר תואם שוק בהקדם; לשפר את שיעורי הרווח של החברה; להשקיע בשיווק לאור החזר השקעה מדודה; "אלו דברים שאתם (היזמים) יכולים לשלוט בהם. אתם לא יכולים לשלוט בשווקים". לבסוף הוא מזהיר מפני גיוס בשוויים גבוהים בשלב זה היות שהדבר יכול לגרום לירידת שווי בסבבים שאחרי כן.

השרשור הקצר של אייל, מזכיר במידה מסוימת את המזכר המפורסם שפרסמה קרן סקויה האגדית במארס 2020 תחת הכותרת: "וירוס הקורונה, הברבור השחור של 2020". כידוע, מאז ניתן לומר שהתחזית השחורה התבדתה ולמעשה שדה הטק הפך למנצח של המגיפה.