חברת OurCrowd Arabia ואוניברסיטת "מוחמד בן זייד לב (צילום: MBZUAI, tech12)
מימין: סולטן אל חאג'י וסבאח אל בינאלי. החזון הוא לפתח אקוסיסטם של AI | צילום: MBZUAI, tech12

אם אתם חברה עם דגש חזק על AI - יכול להיות שתמצאו משקיעים וגיוס הון לסקייל-אפ שאתם כל כך זקוקים לו באמצעות התרחבות לאיחוד האמירויות. בימים אלה מספר חברות ישראליות כבר בוחנות הצעות שקיבלו להרחבת פעילותן לאמירויות כתנאי לקבלת השקעה, כך נודע ל-tech12.

ההצעות הגיעו סביב מזכר הבנות שנחתם בין חברת OurCrowd Arabia ואוניברסיטת "מוחמד בן זייד לבינה מלאכותית" (MBZUAI) באבו דאבי. לפי המזכר, הצדדים יפתחו וינהלו יוזמות לבניית אקוסיסטם של בינה מלאכותית סביב האוניברסיטה. בין השאר, הם ישקיעו בסטארטאפים המתמחים ב-AI באמצעות קרן השקעות שיקימו. חלקה של OurCrowd בהשקעה זו יהיה 50 מיליון דולר לפחות.

יו"ר OurCrowd Arabia סבאח אל-בינאלי: "נאתר את החברות הישראליות שעבורן זה הגיוני להתרחב לאיחוד האמירויות ולהשתמש בה כמנוף לגישה למזרח ולדרום. הכוונה היא להרחיב את המו"פ על ידי שיתוף פעולה עם האוניברסיטה ומרכזים אחרים באיזור"

OurCrowd Arabia היא חברה בת של פלטפורמת ההשקעות הישראלית OurCrowd. סבאח אל-בינאלי, יו"ר OurCrowd Arabia, מסביר ל-tech12 בשיחה מאבו דאבי: "אנחנו מסתכלים על הפורטפוליו של Ourcrowd, ש-55% ממנו הן חברות ישראליות, ונאתר את החברות הישראליות שעבורן זה הגיוני להתרחב לאיחוד האמירויות ולהשתמש בה כמנוף לגישה למזרח ולדרום".

לדברי אל-בינאלי, לא מדובר בהעברת החברות מחוץ לגבולות ישראל אלא בהרחבת פעילות השיווק והמכירות שלהן ובניית מרכז באמירויות. "המו"פ יישאר איפה שהוא עכשיו, אבל הכוונה היא להרחיב את המו"פ על ידי שיתוף פעולה עם האוניברסיטה ומרכזים אחרים באיזור".

האם זה פתרון לחברות ישראליות, שמתקשות בימים אלה לגייס הון?
"מבחינה גלובלית זה אכן כך, זה חלק מהפתרון שאנחנו מתכוונים להעניק כאן. אנחנו כמובן נשקיע את ההון הזה כחלק מסקייל-אפ מסחרי, לא נבקש סתם מחברות להתרחב לאמירויות. אנחנו נלמד את זה ואם זה יהיה הגיוני לכל הצדדים המעורבים אז נשקיע, כך שהן יוכלו לעשות סקייל אפ מסחרי לאזורים החדשים האלה".

לדבריו, החברה כבר נמצאת במגעים עם מספר חברות ישראליות וייתכן שהעסקאות ידווחו בקרוב.

חברת OurCrowd Arabia ואוניברסיטת "מוחמד בן זייד לב (צילום: MBZUAI, יחצ)
נציגי OurCrowd Arabia ו-MBZUAI. ישקיעו רק במה שהגיוני לכלכלה של האמירויות | צילום: MBZUAI, יחצ

קרן ההון סיכון החדשה שמוקמת באבו דאבי תהיה קרן ייעודית לבינה מלאכותית, שמטרתה למשוך חברות AI מקומיות ובינלאומיות בשלבים של יציאה לשווקים בינלאומיים. שיתוף הפעולה בין MBZUAI ל-OurCrowd ישלב ייעוץ ותמיכה של חברת IDI של OurCrowd, שעוסקת בפיתוח AI ובמתן שרותי AIaaS. כמו כן החברה תעסיק אחדים מבוגרי האוניברסיטה ותעניק משרות התמחות לסטודנטים.

גוף ההשקעות הפעיל ביותר בהון סיכון בישראל

OurCrowd Arabia, שנוסדה ב-2021 בבירת האמירויות, מקימה כעת מרכז השקעות הון סיכון באבו דאבי, כדי לנהל השקעות בפלטפורמה הקיימת שלה ולתמוך בפעילותה בשווקים צומחים. לחברה יש כבר שיתוף פעולה עם רשות ההשקעות של אבו דאבי (ADIO), שנחתם בנובמבר 2022. אל-בינאלי אומר כי ההסכם עם MBZUAI הוא המשך פעילות של החברה בהתאם לתוכנית החדשנות שלה: "זה המשך של האסטרטגיה שלנו לעבוד על נושאים רלוונטיים לעסקים של הקבוצה וגם הגיוניים לכלכלה של האמירויות".

סולטן אל חאג'י, סגן נשיא MBZUAI, מסביר: "באמצעות שיתוף הפעולה האסטרטגי עם OurCrowd Arabia, האוניברסיטה מתקדמת להגשמת חזונה לפתח אקוסיסטם של AI, שימצב את אבו דאבי כמרכז עולמי בתחום. נוביל ביחד השקעות שיאפשרו לסטארטאפים צעירים בתחומי ה-AI להתפתח באבו דאבי, לפתח ולמסחר מחקרי AI ולהציע הזדמנויות תעסוקה לבוגרי האוניברסיטה ולחוקרים בה".

בישראל פועלת OurCrowd כבר עשר שנים, ולדבריה כיום היא גוף ההשקעות הפעיל ביותר בהון סיכון בישראל, עם התחייבויות השקעה בהיקף של למעלה מ-2.1 מיליארד דולר מיותר מ-224,000 משקיעים כשירים ב-195 מדינות. עד כה השקיעה ב-404 חברות וב-43 קרנות השקעה ורשמה 63 אקזיטים.