כלכלה נחלשת, בורסה יורדת, אילוסטרציה (צילום: KeyFame, shutterstock)
צילום: KeyFame, shutterstock

הסתיים רבעון ראשון של 2023 בהייטק, והוא די עגום. על פי נתונים שאוסף וסוכם אתר technologer, סך גיוסי ההון לחברות סטארטאפ ברבעון עמדו על 1.5 מיליארד דולר. לשם השוואה, ברבעון הראשון של 2022 - שעוד נהנה מגלי האופוריה של 2021 - סך גיוסי ההון על פי האתר עמדו על 6.1 מיליארד דולר, היינו קריסה של 75% בגיוסים.

מהכפלה פשוטה, ניתן להעריך לפי תוצאה זו כי גיוסי ההון ב-2023 כולה יעמדו על כ-6 מיליארד דולר, מה שמחזיר אותנו לאחור בערך לקצב גיוסי ההון ב-2018, זאת אומרת, נסיגה אמיתית ולא רק "חזרה לשגרה" אחרי שנות הגאות. אך יש לציין שמכפלה כזו היא "מסוכנת" ויתכנו תנודות חזקות במגמות לאורך השנה, לכאן או לכאן, כפי שראינו למשל ב-2022. גם בהשוואה לרבעון הקודם, היינו הרביעי של 2022, אין נחמה גדול, וסך הגיוסים בו עמד על 2 מיליארד דולר.

עיקר המשבר בגיוסי הצמיחה. אם ברבעון הראשון של 2022 נרשמו גיוסי מגה (היינו מעל 100 מיליון דולר) בקצב של 7-9 לחודש, אלו הפכו לחיות נדירות וארעו סך הכל 3 גיוסי מגה לאורך הרבעון הראשון של 2023 כולה

עוד ברור מהנתונים שעיקר המשבר בגיוסי הצמיחה. אם ברבעון הראשון של 2022 נרשמו גיוסי מגה (היינו מעל 100 מיליון דולר) בקצב של 7-9 לחודש, אלו הפכו לחיות נדירות וארעו סך הכל 3 גיוסי מגה לאורך הרבעון הראשון של 2023 כולה. רוב גיוסי ההון בינואר עד מרץ הם סווגו תחת Seed ונראה שהחל מסבב B ומעלה נהיה מאד קשה להשלים גיוס בישראל.

עוד ניתן לראות טרנד חזק ברבעון החולף של סבבי הרחבה, היינו הזרמת כסף נוספת לחברה לפי אותו השווי בגיוס הקודם. רק בחודש מרץ נקטו במהלך זה חברות כמו Mitiga, protai ו-env0.

אתר technologer אוסף כבר שנים נתונים גלויים לפי גיוסי הון של סטארטאפים בישראל. יתכנו שינויים קלים בבסיס הנתונים מול מקורות אחרים כמו IVC או SNC אך המגמות ברורות.