צוות הקרן החמישית של YL (צילום: יחצ)
YL Ventures. "כשאנחנו משקיעים בחברה אנחנו רוצים שהיא תדע שיש לה גב כלכלי חזק" | צילום: יחצ

למרות ההאטה בשוק השקעות ההון, קרן YL Ventures מגייסת קרן חמישית (YLV V), ומגדילה אותה להיקף של 400 מיליון דולר לנוכח הביקוש הגבוה להצטרפות לקרן. מייסד הקרן והשותף המנהל, יואב לייטרסדורף, אומר בשיחה עם tech12 מעמק הסיליקון כי הקרן המורחבת תאפשר ל-YL לתמוך בחברות הפורטפוליו גם על רקע ההאטה בענף, ולהבטיח להן גיוסי המשך גם אם לא יצליחו לגייס הון ממקורות נוספים.

אתם ממשיכים כרגיל, למרות המיתון שמסתמן בתחום השקעות ההון סיכון?
"אפשר לראות את זה בשוק באופן כללי, לא רק אצלנו: הקרנות הטובות בעולם מבחינת ביצועים ממשיכות לגייס קרנות חדשות ולא היתה שום הפרעה מבחינת היכולת שלהן לגייס. אם אתה מביא ביצועים של מעל 100% IRR (שיעור תשואה פנימי, ט"ש), אז תוכל לגייס קרן גם בזמנים טובים וגם בזמנים קשים. לא היתה לנו בעיה לגייס והקרן היתה over subscribed: יצאנו לגייס 180-200 מיליון דולר וקיבלנו ביקוש הרבה יותר גבוה. אני יודע מחברים שלי פה בוואלי, גם אחרים מצליחים לגייס אם יש להם רקורד ביצועים טוב".

יואב לייטרסדורף, מייסד YL: "אם אתה מביא ביצועים של מעל 100% IRR (שיעור תשואה פנימי, ט"ש), אז תוכל לגייס קרן גם בזמנים טובים וגם בזמנים קשים. לא היתה לנו בעיה לגייס"

יואב לייטסרדורף, קרן YL (צילום: יחצ)
יואב לייטרסדורף. "יצאנו לגייס 180-200 מיליון דולר וקיבלנו ביקוש הרבה יותר גבוה" | צילום: יחצ

איך אתה מעריך את מצב השוק בכללותו?
"השוק בטח השתנה. אתה מסתכל על וול סטריט: הרבה מהחברות שאנחנו עובדים איתן יום-יום הפסידו בין שליש לחצי מהשווי שלהן. כולם בוול סטריט כרגע משקשקים ורועדים. מצד שני, סקיוריטי זה סקטור שנעשה רק יותר ויותר חשוב. אנחנו רואים דרך חברות הפורטפוליו שלנו שמוכרות יותר ויותר ללקוחות. אז המכירות עולות ובו-זמנית וול סטריט מתמוטט.

"מה שזה אמר עבורנו, וזו הסיבה שהסכמנו להגדיל את הקרן בכל כך הרבה, שאמרנו נכנסים לתקופה לא קלה. אז כשאנחנו משקיעים בחברה אנחנו רוצים שהיא תדע, שיש לה גב כלכלי מאוד חזק. גם אם השווקים יהיו נוראים, גם אם לא יהיה אפשרי חס וחלילה לגייס כסף בחוץ, עדיין נוכל לתמוך בחברות האלה ולגייס סיבובי המשך".

"השוק בטח השתנה. אתה מסתכל על וול סטריט: הרבה מהחברות שאנחנו עובדים איתן יום-יום הפסידו בין שליש לחצי מהשווי שלהן. כולם בוול סטריט כרגע משקשקים ורועדים. מצד שני, סקיוריטי זה סקטור שנעשה רק יותר ויותר חשוב"

YL Ventures מציינת 15 שנות פעילות בישראל, והיא מנהלת השקעות בסכום כולל של 800 מיליון דולר. לדברי החברה, הקרן החדשה היא קרן הסייבר הגדולה ביותר שגויסה להשקעות בשלב סיד. קרן YLV V
תמשיך באסטרטגיה הסלקטיבית של השקעה בחברות סטארט-אפ ישראליות בתחום הסייבר בשלב הסיד, והכוונה היא להוביל גיוסי סיד בעשרה סטארטאפים חדשים והשתתפות בסבבי ההמשך שלהם. לייטרסדורף אומר כי בשלב זה YL משלימה את ההשקעות מקרן 4, עם התמקדות בחברות בתחום ה-identity ובתחום ה-resilience & recovery ולאחר מכן יתחילו ההשקעות מהקרן החדשה.

YL Ventures מדווחת על תשואות גבוהות בקרנות הקודמות. הקרן השלישית שלה, שגויסה ב-2017, השקיעה מעל ל-130 מיליון דולר בשבע חברות פורטפוליו, ביניהן Hunters ,Medigate ,Orca Security, Axonius, ו-Cycode ובתוך חמש שנים הניבה תשואה כוללת של למעלה מפי חמש נטו על הכסף המושקע עם שיעור Net IRR של 110%. קרן YLV III מדורגת בעשירון העליון של כל קרנות ההון סיכון בצפון אמריקה, על-פי PitchBook.

"מול הההאקרים אנחנו רק מפסידים"

מאז הקמתה ב-2007, הקרן השקיעה ב-25 חברות באמצעות ארבע 4 קרנות, והשלימה 11 אקזיטים לצד 13 חברות פורטפוליו פעילות ורק חברה אחת שנסגרה. בין האקזיטים הבולטים: חברת Twistlock שנרכשה על ידי Palo Alto Networks, חברת Medigate שנרכשה על ידי Claroty, חברת Hexadite שנרכשה על ידי Microsoft ו-Firelayers שנרכשה על ידי Proofpoint.

"הבעיות רק הולכות וגוברות. היתה קורונה, היתה טרנספורמציה דיגיטלית, כל חברה עברה לענן והכל דיגיטלי. ההאקרים עושים מזה קרקס: יש להם יותר הזדמנויות להתקיף"

נראה שהביקוש לטכנולוגיות סייבר היא אינסופי.
"הבעיות רק הולכות וגוברות. האמת, שמול ההאקרים אנחנו רק מפסידים עם הזמן. היתה קורונה, היתה טרנספורמציה דיגיטלית, כל חברה עברה לענן והכל דיגיטלי. ההאקרים עושים מזה קרקס: יש להם יותר הזדמנויות להתקיף. החברות הגדולות כמו מיקרוסופט או קראודסטרייק לא יכולות להגן על הכל. הן גם לא עושות חדשנות מספיק מהר. הן צריכות את הסטארטאפים והרבה מהם מגיעים מישראל".

מצד שני, המצב הזה מבטיח הכנסה נאה לכל מי שמתעסק בסייבר ובהשקעות בסייבר
"לגמרי. אנחנו רואים דרך הפורטפוליו שלנו: אנחנו מוכרים השנה הרבה יותר ממה שמכרנו בשנה שעברה, בלי שום קשר למצב השוק בוול סטריט. מה שקורה, שבגלל המלחמה באוקראינה רוסיה משתוללת באינטרנט בהתקפות על חברות אמריקאיות. רוסיה מרגישה שבגלל המלחמה יש לה לגיטימציה להשתולל ולהתקיף הרבה יותר ממה שהתקיפה בשנה שעברה. ואת מי היא תתקיף? כמובן - מקורות של הממשלה הפדרלית ושל מדינות ארה"ב, וגם המון התקפות על חברות אמריקאיות. אני יודע כי אני מדבר עם החברות האלה כל יום. לקוחה בחברת פורצ'ן 50 סיפרה לי, שחברת הביטוח כבר לא מוכנה לבטח סיכוני סייבר אצלה בגלל ההשתוללות של רוסיה - וזה אומר שהיא יותר תלויה בהגנות שהיא יכולה לקנות, הרבה מהן מגיעות ישראל".

"לקוחה בחברת פורצ'ן 50 סיפרה לי, שחברת הביטוח כבר לא מוכנה לבטח סיכוני סייבר אצלה בגלל ההשתוללות של רוסיה - וזה אומר שהיא יותר תלויה בהגנות שהיא יכולה לקנות, הרבה מהן מגיעות ישראל"

"ישראל היא היצואן השני בגודלו בעולם למוצרי סקיוריטי, אז כשהחברות הגדולות האמריקאיות האלה מסתכלות 'איך אני אפתור את המצב הנורא הזה', הולכים לכל ספקי הפתרונות, אמריקאיים וישראלים, הרבה מהן חברות פרטפוליו של YL. אז אנחנו רואים בדיוק את העליה בביקוש, את העליה במכירות וזה גם מעלה את שווי החברות שלנו. אתה רואה שזה עוזר לתעשיית ההון סיכון שקשורה לישראל וכל מי שמושקע בסקיוריטי בחברות ישראליות רואה את האפקט הזה".

קרן YL Ventures מודיעה גם על מינוי שני שותפים חדשים - שרון זימן, המשמשת סמנכ"לית השיווק בחברה, ומייקל קורטז, המשמש חבר בצוות ההשקעות. הקרן הקרן מונה 21 חברי צוות המתמחים במגוון תחומים, שמאפשרים לתת לחברות הפורטפוליו את הכלים לצמיחה ארוכת טווח. יש לקרן רשת קשרים ענפה של אלפי מומחים ומנהלים בכירים בתחום הסייבר ולמעלה מ-115 יועצים פעילים (Venture Advisors), סמנכ"לי אבטחת מידע ומנהלים בכירים בחברות פורצ'ן 500 בינלאומיות כמו גוגל, Airbnb, מיקרוסופט, אמזון, Crowdstrike Reddit Intuit, ג'נרל אטלנטיק ועוד.