טל ברנוח, קרנות הון סיכון דיסרפטיב ודיסרפטיב AI  (צילום: דיסראפטיב, יחצ)
טל ברנוח. "ההייטק חוזר 20 שנה אחורה וכולם ממשיכים לדהור לתהום" | צילום: דיסראפטיב, יחצ

את סוף השבוע האחרון בילה טל ברנוח בצעידה לירושלים. אתמול בשמונה בערב הגיע לכנסת ומשם הסתובב וחזר כדי לקחת חלק בהפגנה בקפלן. "יום רגיל בחיי ישראלים טובים", הוא מסכם.

ברנוח, משקיע ותיק בהייטק הישראלי ומייסד קרן דיסראפטיב, פעיל במחאה כמעט מיומה הראשון, אבל השיחה איתו הבוקר שונה מעט. אחרי שבעה חודשים של מחאה ברנוח עדיין קורא - זועק - להידברות, אבל הטון קצת פחות סבלני. "ישראל מתפרקת, הצבא מתפרק, הכלכלה נחרבת, ההייטק חוזר 20 שנה אחורה וכולם ממשיכים לדהור לתהום. אחרי שחגגנו 75 שנה למדינה, כל האתוס הישראלי מתפרק ואנשים מגיעים למצב של ייאוש. זו זוועה וצריך לעצור עכשיו".

יש מישהו או משהו שעוד יכול לעצור את החקיקה? מה הציפיות שלך מיו"ר ההסתדרות למשל?
"אתמול יצאנו בקריאה משותפת להייטקיסטים, לפורום העסקי, ללשכת עורכי הדין, ההסתדרות הרפואית וקראנו להסתדרות העובדים להתעשת בדקה ה-94 לפני שאנחנו בתהום ולשם אנחנו הולכים. אם לא נעצור עכשיו תהיה קטסטרופה. אני חושב שארנון (בר-דוד, יו"ר ההסתדרות, ה"ר) צריך להודיע היום אחה"צ על השבתה כללית של המשק ולקרוא להידברות בין הקואליציה והאופזיציה עד שייצא עשן לבן".

"אפשר להמשיך לעצום עיניים ולהגיד יהיה בסדר ואפשר לעצור ולעשות דברים בהסכמה רחבה. זה כל מה שאנחנו אומרים - בוא נמצא פשרות"

ומה קורה בשלישי אם אנחנו קמים לבוקר שבו בוטלה עילת הסבירות?
"לצערי ההייטק יחזור 20 שנה אחורה: משקיעים זרים יפסיקו להשקיע, קרנות יפסיקו לפעול, יזמים יעבירו את הפעילות לחו"ל וכתוצאה יהיו הרבה פחות מסים ותהיה פגיעה אנושה בשכבות החלשות. אנשים לא יוכלו להחזיר את המשכנתה וייזרקו לרחוב".

על אף אזהרות ההייטק אנחנו רואים שיש קרנות זרות שממשיכות לבצע השקעות בישראל גם היום.
"מתי מעט. יש ירידה של כמעט 80% בהשקעות. עד סוף 2022 היינו זהים לאמריקאים ומאז התפצלנו כשאצלם הירידה התמתנה ואצלנו היא נותרה חריפה. אנחנו בקריסה. אם לא מקימים היום חברות חדשות עוד שלוש שנים לא יהיו כאן חברות צמיחה. מי בנה פה את התעשייה הישראלית? יזמים שצברו ניסיון ויכלו לגייס בסבבים מוקדמים ומשקיעים זרים שהכניסו לכאן מיליארדי דולרים".

"אנשים לא ירצו להתנדב"

לצד השהיית ההתנדבות של הטייסים אנחנו עדים גם לבוגרי יחידות 8200, מודיעין וסייבר שהודיעו שיפסיקו להתנדב. מה תהיה התוצאה של זה?

"לא יהיו פה טכנולוגיות חדשות. כל הכוח שלנו נבנה מזה שיש פה צבא מתוחכם טכנולוגית. תסתכלי גם כמה חברות מהמוצלחות בעולם יצאו מהטכנולוגיות שפותחו בצבא, זה נזק נוראי למדינת ישראל. אני לא מצליח להבין איך הממשלה לא רואה את זה. אנחנו מביאים את החברה הישראלית למצב שאנשים לא ירצו להתנדב, לא ירצו להשקיע מזמנם ובוודאי שלא ירצו לחתום קבע".

יש קלף שעוד לא נשלף במחאה?
"אנחנו שבעה חודשים לא ישנים, שבעה חודשים ברחובות. היינו (ההייטק, ה"ר) השגרירים הכי טובים של ישראל בעולם, לא התעסקנו בהפגנות התעוררנו לפני שבעה חודשים והתרענו על מה שהולך להיות. אפשר להמשיך לעצום עיניים ולהגיד יהיה בסדר ואפשר לעצור ולעשות דברים בהסכמה רחבה. זה כל מה שאנחנו אומרים - בוא נמצא פשרות. אנחנו באמת בדקה ה-90 וזה לא נושא של ימין ושמאל. המדינה מתפרקת, החברה קרועה. אני ממש מבקש מנתניהו ומגלנט ומהאנשים שצריכים לקבל את ההחלטה לא לפרק את העם כי ייקח שנים לתקן את הנזק שקרה פה. זה אובדן ערך הכי גדול של מדינת ישראל אי פעם. אנחנו מגיעים למצב שאני ממש חושש ממה שיקרה".

אתה באמת מאמין שעוד אפשר לעצור ולמצוא פשרה?
"אני רוצה להאמין אבל בשעות האחרונות אני קצת יותר פסימי".