הפגנת הייטק בירושלים (צילום: מחאת ההייטקיסטים)
הפגנת הענק בירושלים. הוכרזה שביתה כללית בענפים רבים במשק | צילום: מחאת ההייטקיסטים

הערב תמשיך מחאת ההייטק בהפגנות ברחבי הארץ ובעיקר ברחוב קפלן בתל אביב, ומאהל המחאה שהוקם באיזור הכנסת צפוי לפעול לכל אורך השבוע הקרוב. חלק מחברות ההייטק ששבתו היום כבר הודיעו לעובדים כי גם מחר (שלישי) יהיה יום שביתה, שבו יוכלו להפגין מבלי שיירדו להם ימי חופש השכר.

מטה מאבק עובדי ההייטק מסר הערב: כי "נאום ההסתה של נתניהו כבר הוביל הערב לתקיפת מפגינים בירושלים. זו אינה עצירה. זהו ניסיון הרדמה כושל, בדרך לדיקטטורה על מלא. אנחנו לא נעצור, ולא נפסיק את המחאה עד שהחקיקה לא תיגנז, ותחל הידברות כנה ופתוחה, ללא אולטימטום, לכינון חוקה לישראל. המחאה ממשיכה".

אחרי לילה סוער של הפגנות ספונטניות בכל הארץ, הודיע הבוקר מטה מחאת עובדי ההייטק על השבתה מלאה של ההייטק הישראלי: "לא נותרה עוד ברירה. למרות הקרע הנורא בעם, עוד לא שמענו את ראש הממשלה מודיע בקולו על עצירה מיידית וגניזה של חוקי ההפיכה המשטרית. אנחנו תומכים בקריאה האמיצה של ארנון בר-דוד ודובי אמיתי לשביתה כללית במשק. אנחנו קוראים למנהלי חברות ההייטק להצטרף למאות החברות שכבר הודיעו על השבתה או לאפשר לעובדים לשבות כאות סולידריות עם המעסיקים והעובדים במשק שיצאו בשביתה למען עתידה של ישראל היהודית והדמוקרטית. אנו קוראים לעצירת החקיקה ויצירת ועדת חוקה נשיאותית, שלא תשקוט עד הגעה לחוקה לישראל שתחוקק בהסכמה רחבה. ההייטק כסקטור יפעל בשיתוף פעולה עם כל מגזרי המשק כדי לייצר את הפורום הרחב ביותר שמייצג את כל חלקי החברה הישראלית, כדי לאחות את הקרעים".

הפגנת הייטק בירושלים (צילום: מחאת ההייטקיסטים)
ההפגנה בירושלים | צילום: מחאת ההייטקיסטים

בין החברות השובתות היום: חברות הייטק ציבוריות כמו וויקס, אפספלייר, למונייד, פייבר, איירון סורס, מאנדיי ופלייטיקה וכן חברות סטארט אפ פרטיות ובהן Cheq, רדיס, פאפאיה גלובאל, נטורל אינטליג'נס, טייטו קאר, היי בוב, קלטורה, פורטר, טיפלתי, סקאי, 9xchange וקרנות ההון סיכון קומרה קפיטל, בלאמברג קפיטל, בסמר, דיסראפטיב, TLV Partners, חברת NFX של גיגי לוי וייס, קבוצת Team8, TriVentutes.

כבר בשעות האלה הוציאו חברות ההייטק עשרות אוטובוסים עם אלפי עובדים ומנהלים להפגנות בירושלים שהחלו בשעה 2. יואב קרן, מנכ"ל חברת הסייבר הישראלית BrandShield הנסחרת בבורסה בלונדון, ממובילי מחאת ההייטקיסטים, הודיע כי ישתתף במחאה בבירה. "אני מגיע היום לירושלים יחד עם חברים רבים, עובדים ועמיתים כדי להבהיר שאנחנו נעצור הכל - עד שהם יעצרו. אתמול נפל דבר בישראל, ולא נוכל לשקוט", הודיע. "פיטורי שר הביטחון גלנט אמש סימנו קו מסוכן, ואני שמח על ההתעוררות של המשק כולו, מקצה לקצה. הכלכלה הישראלית וההיי-טק הישראלי, שהוא גאוותנו בעולם, לא יכולים להיות כבני ערובה לסחרור חברתי בלתי פוסק".

הפגנת הייטק בירושלים (צילום: הגר רבט, tech12)
ההפגנה בירושלים | צילום: הגר רבט, tech12

מריאן כהן, יו"ר איגוד ההייטק הישראלי, אמר: "אתמול בלילה נחצה קו אדום נוסף שהוא מבחינתנו הקו האחרון שמפריד בינינו לבין התהום. אנחנו לא נקבל את זה. אם ראש הממשלה לא יעצור, אנחנו נעצור את המהלך. נותרה בנו תקווה קטנה ואחרונה שאולי ראש הממשלה יתעשת. אנחנו לא מציעים ולא ממליצים, אנחנו דורשים. ראש הממשלה, זו אחריותך! מבחינתנו מדובר לא על דחייה אלא על ביטול מוחלט של הרפורמה המופרכת שהביאה אותנו לסף תהום: כלכלית, חברתית וביטחונית".

"למלא חובה אזרחית"

ישי דוידי, מנכ"ל ומייסד קרן פימי, הודיע על השבתת כל החברות שבשליטת הקרן. קרן פימי היא המעסיק הפרטי הגדול במשק. הקרן מעסיקה כיום יותר מ-55 אלף עובדים בכ-50 מפעלים בישראל. לדברי דוידי, "מדינת ישראל עומדת כיום בפני ימים גורליים. כדי למנוע את המשך הקרע בעם אני קורא לעצור את החקיקה לאלתר, להחזיר את שר הביטחון יואב גלנט לתפקידו ולהשיב את המדינה לשפיות. אלה הערכים שלנו למדינה יהודית ודמוקרטית, וזו אחריותנו כלפי המשק הישראלי, מנהלי החברות והעובדים".

חברות רבות כתבו לעובדיהן. הנהלת חברת נטורל אינטליג'נס, שלה 450 עובדים, כתבה לעובדיה: "המדינה בוערת סביבנו, קורסת אל תוך עצמה, ומנהיגיה, בדגש על ראש הממשלה, נוהגים בחוסר אחריות ביטחונית, כלכלית וחברתית. לאור ההתפתחויות של היממה האחרונה - החלטנו לסגור את משרדי החברה למשך 48 שעות (ימים שני ושלישי). המדינה מקבלת פריוריטי".

מחברת מאנדיי נמסר: "אתמול נחצה בבירור קו המאיים על הדמוקרטיה והיציבות של ישראל. לנוכח זאת חברת מאנדיי מצטרפת לשביתה הכללית המתוכננת במשק"

גם בוויקס הוציאו מכתב דומה: "למרבה הצער אנחנו חשים שמה שהתרחש ב-48 השעות האחרונות בישראל הוא חצייה של גבול, המאיימת על היציבות והעתיד של הדמוקרטיה הישראלית", כתב ניר זוהר, נשיא וויקס. "אנחנו מעודדים את כל מי שמרגיש כך להביע עמדה ולמלא את חובותיו וזכויותיו האזרחיות". בחברת SKAI כתבו לעובדים כי "לאור ההתפתחויות של הימים האחרונים ובדגש על ה-24 שעות האחרונות - החלטנו לסגור את שערי החברה בישראל למשך 48 שעות. לא יורדו ימי חופש כנגד השביתה. אנו מבקשים מכל אחת ואחד למלא את חובתכם האזרחית ולבטא את דעותיכם באשר הן, בכל דרך אפשרית למעט אלימות ו/או מעבר על החוק".

חברת D-ID הודיעה גם היא כי היא מארגנת לעובדיה הסעות ולא תנכה ימי חופשה לשובתים. מקרן ההון סיכון פיטנגו נמסר: "לעולם לא נסכים להיות מדינה שאיננה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, ובהסכמה רחבה".

הפגנות בקפלן (צילום: מחאת ההייטקיסטים)
מפגינים בקפלן, הבוקר. ההפגנה הוקדמה לאור ההתפתחויות | צילום: מחאת ההייטקיסטים

גם קבוצת Team8 מודיעה על השבתת הפעילות שלה, "במסגרת המאבק למען שוויון וחיים משותפים בחברה יהודית ודמוקרטית". חברות נוספות שמצטרפות לשביתה: פייבר, אטרה, סטארט-אפ ניישן סנטרל, Talon cyber security ו-Bookaway.

הפגנת ההייטקיסטים (צילום: מחאת ההייטקיסטים)
ההפגנה הלילה | צילום: מחאת ההייטקיסטים

מחברת מאנדיי נמסר: "אתמול נחצה בבירור קו המאיים על הדמוקרטיה והיציבות של ישראל. לנוכח זאת חברת מאנדיי מצטרפת לשביתה הכללית המתוכננת במשק היום ומחר. בהתאם לא ינוכו ימי חופשה לעובדים. בחברה יעשו כל מאמץ על מנת להימנע מכל פגיעה בלקוחות בין היתר באמצעות צוותי מאנדיי ברחבי העולם".

ממטא ישראל נמסר לעובדים כי "לאור האירועים האחרונים במדינה והודעתו של יו״ר הסתדרות העובדים על השבתת המשק, אנחנו רוצים לחזור ולחדד את זכותכם לבחור האם להצטרף לשביתות המתקיימות ברחבי המדינה. אנחנו יודעים שאלו ימים מורכבים ומתוחים ואנחנו תומכים בכל עובד ועובדת שיפעלו לפי צו מצפונם".

 גם מחברת D-ID נמסר כי היא מארגת לעובדיה הסעות ולא תנכה ימי חופשה לשובתים. מקרן ההון סיכון פיטנגו נמסר "לעולם לא נסכים להיות מדינה שאיננה יהודית ודמוקרטית ברוח מגילת העצמאות, ובהסכמה רחבה"

במכתב לעובדי פלייטיקה הבוקר צוין כי "אנחנו מאמינים שדמוקרטיה משגשגת היא הבסיס לערכים המשותפים שלנו ולהצלחה בקנה מידה עולמי של תעשיית ההייטק הישראלית, ללא כל קשר לעמדה פוליטית. אנו נמצאים בשעות האחרונות במציאות שאי אפשר להתעלם ממנה. אנו מחזקים את אלו שבוחרות ובוחרים לצאת להפגין ביומיים הקרובים. פלייטיקה לא תוריד ימי חופשה למי שיבחר להפגין".

במקביל הודיעו מארגני מחאת ההייטקיסטים על הצטרפות ליוזמה של מחאת המילואימניקים שמארגנים הקמת עיר אוהלים מול הכנסת וקראו לעובדים שמעוניינים בכך להגיע לשהות במקום לפי יכולתם.

ולמי שתהה מה מתרחש במשרד החדשנות והמדע בראשות השר אופיר אקוניס ביום בו הודיעו על שביתה כללית בהייטק, ל-tech12 נודע כי במשרד לא ביטלו את הישיבה שנקבעה להיום שנושאה חגיגות 75 שנה למדינה. הישיבה תיערך בראשות מנכ״ל המשרד שבראשו עומד אופיר אקוניס. מהמשרד נמסר: "המשרד מקדם את החדשנות והמדע הישראלי על מנת להבטיח את העתיד של מדינת ישראל ואת הטכנולוגיות הישראליות פורצות הדרך. תוכניות העבודה של המשרד וסדרי העבודה נמשכים כרגיל".