הפגנה בירושלים (צילום: טל שחף, tech12)
מחאת ההייטקיסטים. "החלטנו לתת קצה חוט" | צילום: טל שחף, tech12

"מאז שפירסמתי שהוצאתי את החסכונות שלי מהארץ אני מקבל הרבה מאוד פניות מעובדים אבל גם מאנשים שאינם עובדי הייטק ששואלים איך הם פותחים חשבון בחו"ל". כך אמר היום שאול אולמרט, יזם ומייסד הסטארט אפ Piggy ל-tech12. ההסבר המפורט מופיע היום באתר החדש של מטה ההייטק הישראלי שעלה לאוויר בסופש האחרון.

אולמרט כמובן אינו היחיד. נושא הוצאת הכספים מהארץ מככב בכותרות זה מספר שבועות. זה התחיל בציוץ של עינת גז, מייסדת פאפאיה גלובל, שהודיעה שהיא מתכוונת להוציא את כספי החברה שלה מישראל, והפך מהר מאוד לתופעה. אל גז הצטרפו יזמים מוכרים אחרים כמו אסף רפפורט (WIZ) שהודיעו על כך בגלוי, אבל רבים עשו זאת בשקט.

רק לפני שבועיים הסבירו לנו בכירי תעשיית ההון סיכון בישראל שמאות מיליוני דולרים כבר עשו את דרכים החוצה מישראל. לכך נוספו דיווחים אחרים בתקשורת על בתי השקעות ואנשים פרטיים שמעבירים את כספם לחשבונות בחו"ל ובימים האחרונים גם יש מגמה של ירידות בבורסה ופיחות בשער השקל.

שאול אולמרט במחאת ההייטקיסטים בשרונה ת"א (צילום: ליאור באקאלו)
שאול אולמרט במחאה. "מודאג מיציבות הכלכלה" | צילום: ליאור באקאלו

"אנשים שיש להם מיליונים לא צריכים הסבר איך לפתוח חשבון בחו"ל", מוסיף אולמרט, "אבל עבור אנשים שעבדו קשה כל החיים ושמו חסכונות בצד והם מודאגים החלטנו לתת קצה חוט". עם זאת, מוסיפים אנשי המטה, אין כאן משום המלצה לעשות זאת והם מציעים לכל אחד לבדוק מה המהלך הנכון עבורו. 

אתם לא מודאגים שחלק מהסיבה שנושא הוצאת הכספים מישראל תפס כזו תאוצה זה בדיוק בגלל שאתם ההייטקיסטים מדברים על זה?

"אני מאוד מודאג מיציבות הכלכלה בארץ. כשהתחלנו להתריע אמרו שאנחנו חוזים שחורות, אבל היום כל ראשי המשק, נגידי בנק ישראל לשעבר וכל מומחה בעולם מודאג כמונו והרבה אנשים שואלים מה אפשר לעשות. הדאגה לא נובעת מההתרעה אלא מהסכנה עצמה. חשוב לי גם להדגיש שצריך להפריד בין שאלת המחאה לצעדים הכלכליים. זה לא צעד מחאתי, אנחנו לא אומרים לאנשים 'אם אתם לא אוהבים את השלטון תוציאו כסף' אלא: 'אם אתם מודאגים תבדקו אופציות'".