סיליקון ואלי בנק SVB (צילום: Sundry Photography, shutterstock)
SVB. מומחיות בהלוואות לסטארט אפים | צילום: Sundry Photography, shutterstock

"אני מחפשת בנק אחר בדחיפות", כתבה בטוויטר המשקיעה עדי לבנון. לבנון היא אשת הון סיכון ובדבריה היא מתייחסת לצרות, אולי קריסה, שמתחילה ב-Silicon Valley Bank. מדובר במוסד פיננסי ותיק שקם בשנות ה-80 של המאה הקדומת, ועוסק בהלוואות ונצ'ר לסטארטאפים, זו המומחיות שלו, ולכן הרבה מתעשיית הטק - קרנות, חברות וגם יזמים ברמה הפרטית - מחזיקים שם נכסים. הדבר נוגע בהחלט גם ליזמים וחברות ישראליות שמחזיקות חשבון בבנק ויש ל-SVB גם סניף ישראלי.

אלא ש-
SVB נכנס לסחרור והמנייה הגיבה בירידה של כ-60%. מה קרה? שחר כהן מלוסיד קפיטל מסביר שהיו לבנק יתרות כסף שנוצרו בתקופת הגאות בטק ב-2021. "אז הם קנו מלא אג"חים מגובי משכנתאות ב-1.7% תשואה". אז זה אולי נראתה עסקה טובה אבל עליית הריבית בשוק הופכת את האג"חים האלו, ארוכי טווח מאד, להפסדיים עבור הבנק. מהצד השני, הפקדונות שמופקדים בבנק מדלדלים במהירות כי חברות הטק נזקקות לכסף, כדי להאריך מסלול ריצה.

מה שקרה היום שהבנק הודיע שהוא גם מוכר חלק מהאג"חים האלו בהפסד וגם מגייס אקווטי כדי לשמור על דרישות הלימות ההון שלו, "אלא שזה גיוס שנעשה בדיסקאונט עמוק, והוא מייצר לחץ על המנייה", מסביר כהן, "המנייה הגיבה בירידות ועכשיו התחיל להתפתח
Run On a bank" - היינו, משיכת כספים רחבה מצד לקוחות.

"מה שקורה עכשיו ב-
SVB שיש הוצאת כספים בהולה, מסיבית", מסביר המשקיע אלון ליפשיץ מקרן הנקו ונצ'רס. "שום בנק לא יכול לעמוד בזה. אני מניח שיעצרו הוצאת כספים בשלב מסויים או ששר האוצר האמריקאי חייב להתערב ולומר משהו".

כדור השלג משפיע על כלל מערכת הבנקאות ולאורך היום נרשמה ירידה של 47 מיליארד דולר בשווי המצרפי של ארבעת הבנקים הגדולים בארה"ב.