סנטינל וואן (צילום: Tada Images, shutterstock)
סנטינל וואן. "אנחנו מצפים להתקדם בתוכניות שלנו מעבר לרווחיות ארוכת טווח" | צילום: Tada Images, shutterstock

החדשות הטובות ביותר בדוחות השנתיים שפרסמה אמש חברת הסייבר הישראלית סנטינל וואן, הן שבניגוד לטרנד ההתרסקויות בחברות הטכנולוגיה ובעיקר במודל ה-SaaS, סנטינל מזנקת 15% בנאסד"ק. בתקופה שבה נטפליקס, מטא-פייסבוק, סנואופלייק, מאנדיי ורבות וטובות צונחות תחת אימת המכפילים הקורסים, זינוק כזה הוא הישג מרשים.

ועכשיו למספרים. ברבעון האחרון של 2021 ההפסד המתואם של סנטינל וואן עמד על 17 סנט למניה, לעומת 84 סנט ברבעון המקביל אשתקד לפני ההנפקה. ההכנסות עלו 120% לקצת פחות מ-66 מיליון דולר, לעומת צפי הקונצנזוס להכנסות של כמעט 61 מיליון דולר והפסד של 18 סנט למניה. ה-NRR (הכנסות חוזרות נטו) עמדו על 123%, לעומת הבנצ'מרק של 120%.

למרות שהחברה הכתה את התחזיות, היא לא הצליחה לגשר על חלק מההפסד. בתחזית שלה לשנה הפיסקלית של 2023 צופה החברה כי תכניס 368 מיליון דולר, לעומת צפי השוק לתחזית של 346 מיליון דולר והפסד של 69 סנט למניה

לחברה יש כעת למעלה מ-6,700 לקוחות, עלייה של 70% ביחס לתקופה המקבילה. החברה גם אמרה כי יותר מהכפילה את מספר הלקוחות המשלמים 100 אלף דולר ויותר ל-520 לקוחות. ה-NRR מבוסס הדולרים, שעמד על 129%, מראה שהלקוחות השתמשו יותר בפלטפורמות ברגע שהם נרשמו כלקוחות משלמים. אלה גם חדשות טובות.

אז למרות שהחברה הכתה את התחזיות היא לא הצליחה לגשר על חלק מההפסד. זו הסיבה ככל הנראה לירידה לאחר המסחר, כמו גם תחזית שלא הייתה חזקה כמו שהשוק ציפה. בתחזית שלה לשנה הפיסקלית של 2023 צופה החברה כי תכניס 368 מיליון דולר, לעומת צפי השוק לתחזית של 346 מיליון דולר והפסד של 69 סנט למניה. או עלייה של 80% "בלבד" בהכנסות. לרבעון הנוכחי (ינואר-מרץ 2022) היא צופה הכנסות של עד 75 מיליון דולר, עלייה של עד 14% ביחס לרבעון המקביל.

החברה במכתב למשקיעים: "סיימנו את הרבעון עם צמיחה דו ספרתית עם השתפרות הן במרווחים הגולמיים והתפעוליים הלא מתואמים, אנחנו נותרים מחויבים להשקיע בצמיחת החברה שלנו בצורה ממושמעת. ב-2023 אנחנו מצפים להמשיך ולהתקדם בתוכניות שלנו לעבר מעבר לרווחיות ארוכת טווח"

"סיימנו את הרבעון עם צמיחה דו ספרתית עם השתפרות הן במרווחים הגולמיים והתפעוליים הלא מתואמים", מסרה החברה במכתב למשקיעים. "בהתחשב בהזדמנויות המשמעותיות שעומדות בפני השוק, אנחנו נותרים מחויבים להשקיע בצמיחת החברה שלנו בצורה ממושמעת. ב-2023 אנחנו מצפים להמשיך ולהתקדם בתוכניות שלנו מעבר לרווחיות ארוכת טווח", הוסיפו.

עוד לפני המלחמה באוקראינה, בשל העלייה המשמעותית בתקיפות סייבר בשנתיים האחרונות, הצפי של לא מעט אנליסטים בוול סטריט היה שסקטור הסייבר יצמח בשנים הקרובות בממוצע של 20% בכל שנה. המלחמה באוקראינה סביר להניח שרק תעלה את ההוצאות הממשלתיות והפרטיות על ביטחון באופן כללי וסייבר בתוכו: רק בחודש שעבר הודיעה גרמניה שתכפיל את תקציב הביטחון שלה ומדינות נוספות צפויות ללכת בעקבותיה.

אתמול לפני המסחר הודיעה סנטינל וואן כי תרכוש את אטיבו האמריקאית (Attivo) בכ-617 מיליון דולר, בעסקה של 58% במזומן והיתר במניות. השוק כנראה אהב את הרכישה, ודחף כאמור את המניה מעלה לפני פרסום הדו"חות.

אטיבו עוסקת באבטחת זהויות ובין לקוחותיה נמנים אסתי לאודר, Norwegian Airlines ומדינת מונטנה שבארה"ב. הרכישה נועדה להעניק שירות נוסף להגנות מבוססות AI שמעניקה סנטינל וואן, שעם לקוחותיה נמנות גם נטפליקס. אף שהרכישה דווחה לפני הדוחות, סנטינל וואן לא הגישה דוחות פרופורמה (דוחות מאוחדים לשתי החברות) ולא הציגה תחזית הכנסות משותפת, מה שאומר שבשנה הפיסקלית הנוכחית ההכנסות צפויות להיות גבוהות יותר.

סנטינל וואן החזיקה ככל הנראה עד הרבעון האחרון ב-1.5 מיליארד דולר בקופתה בחוב אפסי. כך שמהלך הרכישה הגדולה לא גרמה למחזיקי המניות להתרגש, ולא מן הנמנע שנשמע על רכישות נוספות בשנה הקרובה

למרות שמדובר ברכישה בסכום גדול יחסית, נראה שמחזיקי המניות לא מתרגשים ממנה. הסיבה לכך היא ככל הנראה כי עד לרבעון האחרון החזיקה סנטינל וואן ב-1.5 מיליארד דולר בקופתה ובחוב אפסי. התוצאה היא שמבנה הרכישה ועצם קיומה נתפסים כהגיוניים בעולם של שירותים שהולך ומתאפיין בקונסולידציה על רקע ריבוי השירותים בשוק. עם קצב שריפת מזומנים של 150 מיליון דולר בשנה וצפי למעבר לרווחיות בתוך שלוש שנים, סנטינל וואן לא צפויה להידרש לגייס כסף נוסף מהציבור בשנים הקרובות ולא מן הנמנע שנשמע על רכישות נוספות בשנה הקרובה.

סנטינל וואן הונפקה ביוני לפי שווי של 9 מיליארד דולר אשתקד ונחשבת כיום להנפקת הסייבר הגדולה בהיסטוריה. החברה, שהונפקה לפי 35 דולר למניה, סיימה את היום הראשון של המסחר בזינוק של 21% ונסגרה על 42.5 דולר למניה. לשיאה הגיעה באמצע נובמבר, כשחצתה את ה-76 דולר למניה, אך מאז נפלה עם כל השוק ונסגרה אתמול על כמעט 31 דולר למניה – כלומר 11.7% פחות ממחיר ההנפקה ו-51% פחות מהשיא שלה. אבל היי, לפחות היא לא מחקה רבע משוויה ביום אחד.