כלכלה נחלשת, בורסה יורדת, אילוסטרציה (צילום: KeyFame, shutterstock)
האטה כלכלית (אילוסטרציה). בהשוואה רבעונית התמונה עוד פחות טובה | צילום: KeyFame, shutterstock

החציון הראשון של 2022 הסתיים ואפשר כבר להתחיל לסכום את נתוני גיוסי ההון - הדופק של תעשיית הטק. סיכום כזה אכן מראה, כפי שחש השוק, בהיחלשות מסוימת בכמות ההון שזורמת להייטק, אך לפי שעה, המספרים אינם דרמטיים.

לצורך הבדיקה נעזרנו בטבלאות הגיוסים שאוסף אתר technologer.net על ההייטק הישראלי. ראשית, בהשוואה חציון מול חציון, חציון ראשון 2022 הסתיים בסך גיוסים של 10.7 מיליארד דולר, מול 12.6 מיליארד דולר בחציון הראשון של 2021. מדובר בירידה של כ-15% בסך ההון שגויס לסטארט אפים. יש לציין שגם נתונים אלו גבוהים ולשם השוואה, בחציון הראשון של השנה גויס כמות הון שקרובה לזו שנכנסה לשוק ב-2020 כולה.

המשבר בשווקים "מגיע" לישראל בהדרגה, לכן מעניין להסתכל גם על הדינמיקה לאורך השנה. בהשוואה של רבעון ראשון מול רבעון שני ניתן לראות האטה, ואם בשלושת החודשים הראשונים של השנה עוד גויס הון מצרפי של 6.3 מיליארד דולר, ברבעון השני של 2022 נכנסו לשוק רק 4.4 מיליארד דולר - האטה שעומדת על 30%. אך מכיוון שמדובר על השוואה רבעון מול רבעון קודם, יתכנו השפעות עונתיות. לכן, כדי להשלים את התמונה: בהשוואה של רבעון שני השנה מול רבעון מקביל מול ב-2021 אפשר לראות כבר ירידה של 38% בהון שגוייס.

בהשוואה של רבעון ראשון מול רבעון שני ניתן לראות האטה, ואם בשלושת החודשים הראשונים של השנה עוד גויס הון מצרפי של 6.3 מיליארד דולר, ברבעון השני של 2022 נכנסו לשוק רק 4.4 מיליארד דולר - האטה שעומדת על 30%

על פי שיחות בשוק, עיקר הקושי הוא בסבבי A-B-C, זאת אומרת, יש עדיין גיוסי סיד לחברות בראשית דרכן, ויש גם "מגה-גיוסים" של חברות צמיחה שיכולות להציג "מספרים", אבל בסבבי המשך אחרים יותר קשה להשלים סבב גיוס בגלל פער בשוויים בין מה שהחברה רוצה לבין השווי שמציעים קרנות הון הסיכון.

אבל התזה הזו עוד צריכה הוכחה. סיכום הגיוסים שלעצמו ולבדו אינו מספיק. מעניין להביט האם מדובר בירידה רק בסך הההון, מה שיכול להצביע באמת על הערכות שווי יותר נמוכות, או ירידיה במספר העסקאות (או גם וגם). מעניין לראות בנתונים אילו שלבי גיוס נפגעו יותר מהמשבר בשווקים, ולבסוף, צריך גם להעיר ולזכור: הגיוסים עליהן מדווחות החברות נסגרו לעיתים גם שבועות וחודשים לפני ההודעה הפומבית, זאת אומרת, יתכן והמשבר הנוכחי ישתקף בפועל רק ברבעון 3 שהחל כעת. הפירוט הגרנולורי יותר של המידע יגיע בימים הקרובים מחברות המחקר שעסוקות בכך.