קרן 91 Ventures. מימין: כפיר כחלון ועובי חממה (צילום: שלומי פרי , יחצ)
"נפגשים בנקודה טובה באמצע". כפיר כחלון (מימין) ועובי חממה | צילום: שלומי פרי , יחצ

קרן הון סיכון חדשה יוצאת לדרך בישראל: 91 ונצ'רס שהוקמה על ידי עובי (עובדיה) חממה וכפיר כחלון. כחלון בהון סיכון משנת 2017 ועבד בקרנות אוור קראוד ו-AnD ונצ'רס, ואילו חממה הוא אנג'ל ותיק שעושה השקעות טק פרטיות מאז שנות התשעים. "אני כלכלן ומגיע מהמאקרו, מהמבנה של המודלים העסקיים וכפיר משלים אותי בצד הטכנולוגי", מסביר חממה על השותפות החדשה. "כפיר מתעמק בפרטים הטכניים, הוא ממפה יפה כל ורטיקל. הוא מגיע מלמטה ללמעלה ואני מלמעלה ללמטה, ואנחנו נפגשים בנקודה טובה באמצע".

91 היא קרן קטנה, בכוונתה לגייס 30 מיליון דולר אך כעת היא יוצאת לדרך עם "סגירה ראשונה" של 15 מיליון דולר. תזת ההשקעות של הקרן, מסקרנת: "91 זה מספר החולצה של דניס רודמן, אני Hardcore Fan ויש לי גם קעקוע בהשראתו", מסביר כחלון. "לרודמן לא היה שום קרדיט מוקדם בתחילת הקריירה והוא שינה את המשחק בצורה ייחודית לו. עובי ואני אוהבים להשקיע בטכנולוגיות לפני הייפ וביזמים שלאו דווקא עונים לכל הצ'קליסט הרגיל, יזמים פורצי דרך, בעלי מנטליות של Outliers". 

דניס רודמן (צילום: shutterstock)
"לא קיבל קרדיט בתחילת הקריירה". דניס רודמן | צילום: shutterstock

בהקשר הזה חממה מזכיר שהשקיע באי-טורו כשהם היו חמישה אנשים ולפני שהמונח פינטק היה קיים בעולם וכחלון השקיע בחלבון מתורבת לפני שזה היה מקובל. כחלון: " "תפיסת העולם הרודמנית אומרת שטכנולוגיה משתנה תמיד, ויש תחומים שהם עדיין לא חמים אבל אנחנו וחושבים שהם יתחממו, ותפקידנו להיות בשוחות עם היזמים, בקשר עם הפרופסורים והחברות הרב-לאומיות כדי לזהות את ההזדמנויות האלו כשהן עדיין מתומחרות נמוך". 

עובי חממה: "תפיסת העולם הרודמנית אומרת שטכנולוגיה משתנה תמיד, ויש תחומים שהם עדיין לא חמים אבל אנחנו וחושבים שהם יתחממו, ותפקידנו להיות בשוחות עם היזמים"

 זו קרן מאוד קטנה? 
"סביב דצמבר כשהמאקרו התחיל להתקדר הורדנו את הרגל מהגז", אומר חממה, "ומיד אח"כ בינואר-פברואר מה שקרה בישראל הוריד עוד יותר את החשק לגייס. כואב לי מאוד על משקיע זר אחד, יהודי חם מבריטניה, שכמעט העז לעשות איתנו את קפיצת הראש הראשונה לשוק הישראלי ואיבדנו אותו עקב הנסיבות של חוסר היציבות בתוך ישראל. אבל אין לחץ לא מהצד שלנו ולא מצד המשקיעים הקיימים". 

"לראות את התמונה ממבט לוויין"

"גם בצד הטכנולוגי נכון להאט", מוסיף כחלון, "ההתפתחות שאנחנו רואים בתחום הג'נרטיב משנה ותשנה את איך שסטארט אפים צריכים לבנות את הסטאק הטכנולוגי שלהם. זה רגע נכון לראות את התמונה ממבט לוויין ולא בבהלה". גודל הקרן גם גוזר מודל השקעות מעט שונה מהמקובל: "אנחנו רוצים להיכנס מוקדם ולקחת שיעורי אחזקה משמעותיים, דו-ספרתיים בנקודת הכניסה, כדי להיות פתוחים לדילולים עתידיים", אומר חממה, "ברמת המודל לא יהיה לנו כסף משמעותי להשקעות המשך, אך המשקיעים של הקרן רואים בכך הזדמנות להכנס בשלבי ההמשך דרכנו, זו הסוכרייה עבורם״.

בהודעת הגיוס נכתב: "עובי חממה וכפיר כחלון משיקים לראשונה את קרן ההשקעות 91 Ventures בהיקף של 30 מיליון דולר שתבצע השקעות בהיקף של 1-0.5 מיליון דולר בסטארט אפים ישראלים, במסגרת סבבי סיד ופרה סיד. חממה הוא משקיע ותיק, בעל פרוטפוליו השקעות עשיר. בין החברות בהן השקיע נמצאות eToro, NanoRep ,Inneractive ו-YouAppi, אשר בכולן השקיע בראשית דרכן. כחלון, בכיר לשעבר בצוות ההשקעות של OurCrowd, הוביל בשנים האחרונות עסקאות רבות עם סטארט אפים והשקעות העבר שלו כוללות את החברות BlueNalu, Ludeo, ו-Kahoona".