דו קוון (Do Kwon) (צילום: Filip Filipovic, getty images)
דו קוון מובל בידי שוטרים. "האמין שהדרכונים אמיתיים" | צילום: Filip Filipovic, getty images

דו קוון (Do Kwon), יזם הקריפטו הדרום קוריאני שמואשם בארה"ב בהונאה של מיליארדי דולרים, הורשע היום בבית משפט במונטנגרו, יחד עם שותפו האן צ'אנג-ג'ון (Han Chang-joon). בית המשפט הטיל על השניים עונש מאסר בפועל של ארבעה חודשים בגין שימוש בדרכונים מזויפים, לפי דיווח בעיתון המקומי Vijesti.

דו קוון הוא המייסד והמנכ״ל לשעבר של חברת הקריפטו הקוריאנית Terraform Labs, שפיתחה את פלטפורמת הסטייבלקוין האלגוריתמי TerraUSD, שקריסתו במאי 2022 הביאה לקריסה של שוק הקריפטו. האן צ'אנג-ג'ון שימש סמנכ״ל כספים בחברה.

השניים נעצרו במרץ האחרון על ידי משטרת מונטנגרו, כאשר ניסו לעלות על טיסה לדובאי בנמל התעופה של פודגוריצה, בירת מונטנגרו, תוך שהם משתמשים בדרכונים מזויפים.

ארה"ב וקוריאה הדרומית דורשות הסגרה

גם ארה"ב וגם קוריאה הדרומית מבקשות ממונטנגרו להסגיר לידיהן את קוון. גורמים בממשלת מונטנגרו אמרו שהם עשויים לשקול להסגיר אותו לאחת ממדינות אלה לאחר השלמת ההליך הפלילי המקומי.

עם מעצרם של קוון והאן בנמל התעופה במונטנגרו במרץ, מסרה משטרת מונטנגרו כי נמצאו ברשותם כמה דרכונים, כולל דרכונים מזויפים של בלגיה וקוסטה ריקה. בדיון הראשון שלהם בבית המשפט במונטנגרו במאי, קוון והאן טענו לחפותם. בשבוע שעבר מסר קוון לבית המשפט כי השיג את הדרכונים שנמצאו ברשותו בסינגפור, באמצעות סוכנות המציעה שירותים לקבלת אזרחות זרה, והאמין שהדרכונים היו אמיתיים.

הסנגור של שני הנאשמים במונטנגרו, עו״ד גוראן רודיץ', אמר בשיחה עם חדשות בלומברג: "לאחר שנקבל את פסק הדין בכתב, נתייעץ עם לקוחותינו לגבי ערעור אפשרי". לדבריו, לבית המשפט בפודגוריצה יש עד 30 יום למסור הודעה רשמית להגנה ולפרקליטות, שיכולות גם לערער על פסק הדין.