אלי בז'רנו, מייסד שותף ומנכ"ל Bit2C  (צילום:  Bit2C , יחצ)
אלי בז'רנו, מנכ"ל Bit2C. צפי לצמיחה שנתית של 43% | צילום: Bit2C , יחצ

חברת טקטונה (Tectona) הישראלית, העוסקת בפיתוח תוכנות ומסחר בנכסים דיגיטליים ונסחרת בבורסה בתל-אביב, דיווחה היום שחתמה על מזכר הבנות לא מחייב להשקעה ולשיתוף פעולה עם בורסת הקריפטו הישראלית Bit2C. עסקת ההשקעה, שעשויה להסתכם ב-13 מיליון שקל, משקפת לביטוסי שווי של 30 מיליון שקל.

ביטוסי נוסדה ב-2013 על ידי המנכ״ל אלי בז'רנו והדר מקדסי, והיא כיום בורסת הקריפטו היחידה שפועלת בישראל. החברה מעסיקה 13 עובדים. ב-8 במאי קיבלה ביטוסי רישיון מורחב מרשות שוק ההון למתן שירות בנכס פיננסי. לפי הרישיון שניתן לחברה עד לסוף 2025, רשאית ביטוסי לעסוק בהחלפה של נכס פיננסי בנכס פיננסי אחר, לרבות פדיון, פריטה, המרה, מכירה, שמירה או העברה של נכס פיננסי, כולל מטבע וירטואלי. כחלק מתנאי הרישיון, נקבע כי ביטוסי צריכה לבצע שמירה של מטבעות קריפטו באמצעות נותן שירות ייעודי אחר.

ביטוסי, שנוסדה ב-2013, היא כיום בורסת הקריפטו היחידה שפועלת בישראל. החברה מעסיקה 13 עובדים

לפי נתוני ביטוסי, במהלך 10 שנות פעילותה נסגרו בבורסת הקריפטו שלה עסקאות בשווי מצטבר של 2 מיליארד שקל. לדבריה, הכנסותיה במהלך 5 החודשים הראשונים של 2023 הסתכמו בכ-2.7 מיליון שקל - נתון המשקף צמיחה שנתית צפויה של 43% לעומת הכנסות 2022.

השקעה נוספת של 3 מיליון שקל

לפי מזכר ההבנות, טקטונה תשקיע בביטוסי 10 מיליון שקל תמורת הקצאה של מניות בכורה שיהוו 22.2% ממניות ביטוסי. כן תרכוש טקטונה עד 10% מהמניות הרגילות של ביטוסי מאחד או משני המייסדים של בורסת הקריפטו, לפי שווי של 30 מיליון שקל לביטוסי - כך שמדובר בהשקעה נוספת של עד 3 מיליון שקל. לאחר השלמת העסקה במלואה, עשויה טקטונה להחזיק ב-32.22% מביטוסי.

לפי מזכר ההבנות, תהיה טקטונה רשאית לממש אופציות לרכישת יתרת המניות הנותרות בביטוסי במזומן, בשלושה מועדים חלופיים שונים - 12 חודשים, 24 חודשים או 36 חודשים ממועד השלמת עסקת הרכישה של המניות - במחיר המשקף לביטוסי שווי בדילול מלא של 100 מיליון שקל, 150 מיליון שקל ו-200 מיליון שקל, בהתאמה. לאחר מימוש של אחת מהאופציות, תחזיק טקטונה ב-100% ממניות ביטוסי.

בדיווח נמסר כי טקטונה וביטוסי יחתמו על הסכם שיתוף פעולה, שבמסגרתו יוגדרו סוגי השירותים שתעניק החברה לביטוסי, ובתמורה תעניק ביטוסי לחברה אופציות לרכישת מניותיה. עם השלמת הרכישה של 32% מביטוסי, תוכל טקטונה למנות לפחות דירקטור אחד בביטוסי. העסקה כפופה לחתימת הצדדים על הסכם מחייב, השלמת בדיקות נאותות ואישורים רגולטוריים.

שווי של 36 מיליון שקל

טקטונה, בהובלת היו"ר יריב גילת והמנכ"ל יוסי ברנע, נסחרת בתל-אביב לפי שווי שוק של 36 מיליון שקל, לאחר שהמניה שלה ירדה ב-3.4% מתחילת השנה. ב-15 במאי דווח כי סטארט אפ הקריפטו הישראלי CryptoHub מתקרב להשלמת סבב גיוס של 6 מיליון דולר בהובלת טקטונה. לפי מזכר הבנות לא מחייב, תשקיע טקטונה 3 מיליון דולר בתמורה ל-10% ממניות קריפטוהאב, שהוקם ב-2021 על ידי היזמים אלירן אוזן ושלומי בזל, כאשר 3 מיליון דולר נוספים יגויסו ממשקיעים אחרים. הגיוס צפוי לשקף שווי של 30 מיליון דולר לסטארט אפ, המעסיק 20 עובדים ומפתח את CoinScan, פלטפורמת מידע בזמן אמת לשוק הקריפטו.