הבורסה לניירות ערך בתל אביב (צילום: MagioreStock, shutterstock)
הבורסה לניירות ערך. לוח הזמנים עדיין לא פורסם | צילום: MagioreStock, shutterstock

הבורסה תשמור על הביטקוין שלכם? הבוקר הכריזה הבורסה לניירות ערך כי חתמה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת הקריפטו האמריקאית-ישראלית פיירבלוקס (Fireblocks), שמספקת פתרונות טכנולוגיים להחזקת נכסים דיגיטליים.

במסגרת שיתוף הפעולה מתכננת הבורסה, לדבריה, "להנגיש לשוק הישראלי הצעת ערך ייחודית בתחום הנכסים הדיגיטליים ולראשונה לייצר מסגרת ייעודית מאובטחת, שקופה ומפוקחת עבור נכסים אלה. כך למשל, הבורסה תוכל להציע לגופים רלוונטיים שירותי משמורת למטבעות קריפטוגרפים ולנכסים דיגיטליים אחרים, ובהמשך גם לקדם טוקניזציה של נכסים".

למרות שהבורסה עדיין לא סיפקה לוח זמנים ליישום התוכניות שלה בתחום מטבעות הקריפטו, התזמון שבו מגיעה ההכרזה שלה מפתיע, בעיקר בהקשר של אספקת שירותי משמורת (custody) על מטבעות קריפטו. לפני כשבועיים הכריזה נאסד"ק, אחת משתי בורסות המניות הגדולות בארה"ב, כי היא משעה את התוכנית שלה להקים חברה שתספק שירותי משמורת של מטבעות קריפטו.

הבורסה מציינת כי "לחיבור בין הבורסה לבין חברת פיירבלוקס חשיבות יוצאת דופן לקידום החדשנות ולפיתוח שוק ההון הישראלי, לאור ההזדמנויות הרבות הקיימות בתחום הנכסים הדיגיטליים והשפעתו על שוקי ההון"

נאסד"ק ממתינה בימים אלה לקבלת אישור של רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) לבקשה שהגישה לרשום למסחר, לראשונה בארה"ב, קרן סל על ביטקוין למסירה מיידית ("ספוט") שתנוהל על ידי ענקית ההשקעות בלאקרוק.

מנכ"לית נאסד"ק, עדינה פרידמן, אמרה בשיחת הוועידה שקיימה החברה לאחר פרסום דוחותיה הרבעוניים ב-19 ביולי, כי "בהתחשב בשינויים בסביבה העסקית והרגולטורית בארה"ב, קיבלנו את ההחלטה לעצור את השקת עסקי המשמורת של נכסים דיגיטליים בארה"ב ואת המאמצים הנלווים שלנו להשיג רישיון רלוונטי. עם זאת, אנו ממשיכים לבנות ולספק יכולות טכנולוגיות הממצבות את נאסד"ק כספקית מובילה של פתרונות תוכנה לנכסים דיגיטליים לתעשייה הגלובלית הרחבה יותר".ֿ

בעיית המשמורת של מטבעות קריפטו כמו ביטקוין או את'ריום נתפסת בקרב המשקיעים המוסדיים בעולם כמפתח לדחיפת תעשיית הקריפטו למיינסטרים הפיננסי, בעיקר לאחר קריסתה השערורייתית של בורסת הקריפטו האמריקאית FTX בנובמבר האחרון. בשנה האחרונה גוברים המאמצים בתעשייה לייצור פתרונות חדשים שמפרידים בין פעילות המסחר לבין פעילות המשמורת של בורסות קריפטו.

בכל מקרה, בורסת תל אביב כנראה לא תהיה הבורסה הראשונה בעולם שתספק שירותי משמורת לשוק הקריפטו. בחודש שעבר קיבלה זרוע הקריפטו של סוסייטה ז׳נרל (Societe General), ענקית הבנקאות הצרפתית, אישור מהרגולטור הפיננסי של צרפת להציע שירותי קריפטו, כולל משמורת על מטבעות דיגיטליים.

מימין: מייסדי פיירבלוקס פבל ברנגולץ, מיכה שאולוב ו (צילום: יוליה נר)
מייסדי פיירבלוקס. "קפיצת מדרגה מרגשת" | צילום: יוליה נר

לדברי בורסת תל אביב, "המפתח לשימוש נרחב בטכנולוגיה המיושמת בעולמות הקריפטו הוא שילוב בין החדשנות של השוק הפרטי לבין הניסיון, המקצועיות והשקיפות הקיימים בשוק מוסדר ומפוקח. שילוב כוחות זה מתחדד על רקע קשיים לא מבוטלים שחווה תחום הנכסים הדיגיטליים, בדגש על שוק מטבעות הקריפטו, בחודשים האחרונים, בין אם בעקבות חוסר הבשלות של חלק מהפתרונות, פרקטיקות בעייתיות ולא מקובלות של שחקנים מסוימים, או עקב היעדר ידע וניסיון רלוונטיים של נותני שירותים לאורכה ורוחבה של שרשרת הערך.

"אירועים אלה, לצד מהלכים שננקטו על ידי רגולטורים בישראל ובעולם במקביל וכתגובה להתפתחויות, מעצבים את עתידו של שוק הנכסים הדיגיטליים ומחזקים את הצורך לשלב בו גם את התהליכים ואת הניסיון הקיימים בשווקים המסורתיים המפוקחים על מנת להבטיח את התפתחותו התקינה".

עוד מציינת הבורסה כי "לחיבור בין הבורסה לבין חברת פיירבלוקס חשיבות יוצאת דופן לקידום החדשנות ולפיתוח שוק ההון הישראלי, לאור ההזדמנויות הרבות הקיימות בתחום הנכסים הדיגיטליים והשפעתו על שוקי ההון". לדבריה, החתימה על שיתוף הפעולה האסטרטגי נסמכת, בין השאר, על הצלחת פרויקט "עדן", שבו שימשה פיירבלוקס שותפה טכנולוגית מובילה.

 

סאם בנקמן-פריד, מייסד בורסת FTX (צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images)
סאם בנקמן-פריד, מייסד בורסת FTX שקרסה. דרושים פתרונות חדשים | צילום: Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images

בפרויקט "עדן" הסתיימה לפני כחודשיים בהצלחה הוכחת ההיתכנות (PoC) של הנפקת איגרת חוב דיגיטלית של ממשלת ישראל, על גבי פלטפורמת בלוקצ'יין ​​ייעודית. הנפקת האג"ח הניסיונית נערכה בהשתתפות הבנקים הבינלאומיים ג'יי.פי מורגן, גולדמן זאקס, מריל לינץ', דויטשה בנק, ברקליס ו-BNP Paribas והבנקים הישראליים לאומי, הפועלים, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי הראשון.

"פרויקט עדן הינו שיתוף פעולה פורץ דרך עם הבורסה לניירות ערך ומהווה קפיצת מדרגה מרגשת בתחום הנכסים הדיגיטליים", אמר מיכאל שאולוב, שותף מייסד ומנכ"ל פיירבלוקס. "זכינו באמונם של בנקים ומוסדות פיננסיים מהמובילים בעולם, ביניהם הבורסה לניירות ערך, שאיפשרו לנו להפוך את האסטרטגיה למציאות. התעוזה של הבורסה בחקר ופיתוח מוצרים ושירותים בתחום הנכסים הדיגיטליים, נוטעת כבר היום את היסודות העתידיים של כלכלת ישראל, ופיירבלוקס שמחה על ההזדמנות שניתנה לה לספק את התשתית הדרושה והמומחיות הנחוצה להפיכת החזון למוצר בר-קיימא".

אורלי גרינפלד, סמנכ"לית מחלקת הסליקה בבורסה: "אנו נחושים להביא לשינוי משמעותי בדרך בה אנו פועלים ושיתוף הפעולה הנוכחי מבטא את מחויבותנו ליצירת פתרונות מאובטחים, מפוקחים וחדשניים עבור הלקוחות"

אורלי גרינפלד, סמנכ"לית מחלקת הסליקה בבורסה, מסרה כי "השותפות בין הבורסה לפיירבלוקס מייצגת קפיצת דרך משמעותית בנוף העולמי של תחום הנכסים הדיגיטליים. אנו נחושים להביא לשינוי משמעותי בדרך בה אנו פועלים ושיתוף הפעולה הנוכחי מבטא את מחויבותנו ליצירת פתרונות מאובטחים, מפוקחים וחדשניים עבור הלקוחות. הטכנולוגיה המתקדמת של פיירבלוקס, עם הניסיון והמקצועיות של הבורסה, מאפשרת לנו להיות בחזית שוק ההון העתידי ולייצר אפשרויות בלתי מוגבלות בתחום הנכסים הדיגיטליים אשר יביאו לשינוי דרמטי, הן בהרגלי הצריכה של המשקיעים והן בהגברת התחרות והנגישות של שוק ההון לציבור".