צ'אנגפנג ז'או, מייסד ביינאנס. התחילה רע את השבוע  (צילום:  Getty images. Iryna Budanova, shutterstock, בלומברג.)
צ'אנגפנג ז'או. צרות ללא הפסקה | צילום: Getty images. Iryna Budanova, shutterstock, בלומברג.

גובר הלחץ של הרגולטורים הפיננסיים בארה"ב על בורסת הקריפטו הגדולה בעולם: רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) הגישה היום תביעה נגד חברת בייננס (Binance) ונגד המנכ"ל והמייסד שלה צ'אנגפנג זאו (המוכר בכינוי CZ), בגין הפרת חוקי ניירות הערך הפדרליים.

לפי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", ה-SEC טוענת, בין השאר, כי בייננס - שבורסת הקריפטו שהיא מפעילה היא הגדולה בעולם בהיקפי המסחר שלה - הפעילה בורסה ללא רישיון בארה"ב.

מחירו של ביטקוין, המטבע הגדול בשוויו בשוק הקריפטו, יורד כעת בכ-3% לרמה של 26,420 דולר, כשהוא משלים ירידה של כ-10% בחודש האחרון

התביעה הוגשה לבית משפט פדרלי במחוז קולומביה (וושינגטון די.סי). היא מתווספת לתביעה קודמת שהוגשה נגד בייננס במרץ על ידי CFTC, הרשות המפקחת על מסחר בחוזים עתידיים בארה"ב. בתביעת CFTC נטען כי חברת הקריפטו ומייסדה CZ הפרו חוק פדרלי כאשר הציעו למשקיעים בארה"ב מסחר בנגזרים (אופציות או חוזים עתידיים) על מטבעות קריפטו, בלי שקיבלו רישיון כחוק.

דוברי רשות ני"ע האמריקאית וחברת בייננס לא מסרו עד כה תגובות לדיווחים בנוגע לתביעה החדשה.

המנכ"ל והמייסד של בייננס, CZ, התייחס לדיווחים על התביעה נגדו בציוץ בטוויטר, ובו כתב כי עדיין לא ראה את כתב התביעה וכי הוא יגיב לאחר שיראה אותו. לדבריו, "הצוות שלנו עומד מוכן כולו כדי להבטיח שהמערכות שלנו יציבות, כולל משיכות כספים של לקוחות ופיקדונות".

רשות ני"ע טוענת גם כי בייננס מכרה מטבעות קריפטו, ובהם BNB ו-BUSD, שהיו צריכים להיות כפופים לחוקי הגנה על משקיעים. על רקע הדיווח על התביעה, מחירו של BNB, המטבע של פלטפורמת הבלוקצ'יין של בייננס, צונח ב-9% בבורסות הקריפטו, לפי נתוני CoinMarketCap. המטבע BUSD הוא סטייבלקוין - מטבע "יציב" צמוד דולר שהונפק על ידי בייננס.

הדיווח על תביעת ה-SEC בארה"ב נגד בייננס מעורר סנטימנט שלילי בשוק מטבעות הקריפטו. מחירו של ביטקוין, המטבע הגדול בשוויו בשוק הקריפטו, יורד כעת בכ-3% לרמה של 26,420 דולר, כשהוא משלים ירידה של כ-10% בחודש האחרון. גם מחירו של את'ריום, מטבע הקריפטו השני בגודלו בשוק, יורד בשיעור דומה, למחיר ממוצע של 1,852 דולר.