צ'אנגפנג ז'או, מייסד ביינאנס. התחילה רע את השבוע  (צילום:  Getty images. Iryna Budanova, shutterstock, בלומברג.)
צ'אנגפנג ז'או, מייסד ביינאנס. צרות בצרורות | צילום: Getty images. Iryna Budanova, shutterstock, בלומברג.

ביינאנס, בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, פתחה את השבוע הזה ברגל שמאל. אתמול הוציא שופט פדרלי בארה"ב צו הקפאה זמני על הליך מכירתה של חברת השקעות הקריפטו האמריקאית פושטת הרגל Voyager Digital תמורת יותר מ-1.3 מיליארד ל-Binance.US, חברה בת של ביינאנס. הצו ניתן בעקבות ערעור של משרד המשפטים והתובע הכללי בארה"ב על חוקיות העסקה, שבמסגרתה הסכימה ביינאנס לשלם לוויאג'ר דיגיטל 20 מיליון דולר במזומן ולקחת אחריות על כל פיקדונות מטבעות הקריפטו של לקוחות וויאג'ר, ששוויים הוערך בפברואר ב-1.3 מיליארד דולר.

מוקדם יותר אתמול דיווחה CFTC, הרשות המפקחת על מסחר בחוזים עתידיים בארה"ב, כי הגישה תביעה נגד ביינאנס ונגד המייסד שלה צ'אנגפנג ז'או (המוכר בכינוי CZ) וקצין הציות הראשי של החברה לשעבר, סמואל לים. בתביעתה טוענת CFTC כי מאז 2019 שיווקו ביינאנס ומנהליה באופן פעיל את שירותי המסחר של בורסת הקריפטו בארה"ב, ובכך הפרו שמונה סעיפי ליבה של חוקי המסחר בחוזים עתידיים, כולל חוקים המחייבים בקרות "שנועדו למנוע ולגלות הלבנת הון ומימון טרור". דובר ביינאנס מסר בתגובה כי החברה ״תמשיך לשתף פעולה״ עם הרגולטורים.

התלונה של הרגולטור הפיננסי וההליך המשפטי נגד עסקת וויאג'ר מצטרפים לשורה של מהלכים רגולטוריים שננקטו באחרונה נגד ביינאנס וחברות קריפטו אחרות הפועלות בארה"ב. בדצמבר האחרון דווח בחדשות רויטרס כי משרד המשפטים האמריקאי חוקר את ביינאנס מאז 2018 בגין הפרות לכאורה של חוקי הלבנת הון. על פי החשדות, באמצעות בורסת הקריפטו של ביינאנס הולבן בשנים האחרונות הון בהיקף של 10 מיליארד דולר לפחות, עבור עבריינים וארגונים שניסו לחמוק מהסנקציות של הממשל האמריקאי. בחודש שעבר אמר בכיר בביינאנס ל״וול סטריט ג'ורנל״ כי החברה צפויה לשלם קנסות כדי ליישב את תלונות הרגולטורים נגדה.

המטבע של ביינאנס יורד, גם הביטקוין

על רקע החדשות מאתמול, מחיר מטבע הקריפטו של בייננס, BNB, ירד ביממה האחרונה כ-5% ל-309 דולר. BNB הוא המטבע הרביעי בגודלו בשוק הקריפטו, עם שווי שוק נוכחי של כ-49 מיליארד דולר.

למרות הירידה האחרונה, ערך המטבע של ביינאנס גבוה ב-27% משהיה בתחילת 2023. העלייה בערכו של BNB, כמו של מטבעות קריפטו גדולים אחרים בשבועות האחרונים, נבעה מהתחזקות הסנטימנט החיובי בשוק הקריפטו, בזמן שמשבר הבנקים בארה״ב מגביר את הלחץ על שוקי ההון המסורתיים של מניות ואיגרות חוב.
ביטקוין, מטבע הקריפטו הראשון והגדול בשוויו בשוק, השלים זינוק של 63% מתחילת השנה, אף כי ביממה האחרונה ירד כ-3% למחיר ממוצע של כ-27 אלף דולר.

ביינאנס, שנוסדה על ידי CZ בסין ב-2017 ופועלת באמצעות חברת החזקות שרשומה באיי קיימן, שולטת כיום בחלק עיקרי מהמסחר בשוק הקריפטו העולמי. בורסת Binance.com עיבדה בשנה שעברה עסקאות בשווי כולל של 23 טריליון דולר, לפי נתוני אתר CryptoCompare. לדברי CZ, מחזורי המסחר של ביינאנס הגיעו להיקף של 34 טריליון דולר ב-2021, שהייתה שנת שיא בשוק הקריפטו.