צ'אנגפנג זאו (צילום: בלומברג, Getty images)
צ׳אנפנג צ׳או, מייסד ביינאנס. משדר עסקים כרגיל | צילום: בלומברג, Getty images

מאז רצף קריסות הקריפטו של שלהי 2022, בורסת ביינאנס - בורסת הקריפטו הגדולה בעולם - נותרה העוגן היחיד כמעט בתעשיה המיטלטלת. ואולם, גם היא חוטפת מהלומות לא קלות בחודשים האחרונים, כשכעת נראה שהיא עומדת בפני האתגר הגדול ביותר שלה עד כה: ה-FT מדווח כי משתמשים משכו למעלה מ-6 מיליארד דולר של מטבע ה-Stablecoin של ביינאנס. המשיכה ההמונית מראה כי המשתמשים לא לוקחים סיכון אחרי שהרגולטור האמריקאי החליט לחקור את התנהלותן של ביינאנס ושל החברה שהנפיקה עבורה את המטבע, ודרשה לעצור כל הנפקה של המטבע.

המטבע, BUSD, הוא מטבע המזוהה עם באיינאנס, ומאפשר למשקיעים בבורסה להמיר את המטבעות שלהם במטבע שהערך שלו צמוד לערך הדולר. את המטבע מנפיקה חברה אחרת, בשם Paxos, והיא זו שקיבלה את ההוראה להפסיק להנפיק את המטבע - מה שגרם למשקיעים למשוך אותו ולערך של המטבעות שכן נותרו בשוק לצנוח בשליש.

הרגולטורים בארה"ב החלו לעצור את האפשרות להנפיק שורה של Stablecoins מחשש  שהמטבעות האלה לא עוברים רגולציה כמו מטבעות רגילים, ולכן למרות מראית העין ה"יציבה" - אין להם בטחונות. למרות שיש Stablecoins אחרים בשוק שניתן לסחור בהם, מדובר בפגיעה קשה עבור באייננס, שגם נאלצת לוותר על מטבע סחיר משלה, וגם סופגת מכה כלכלית קשה. מנכ״ל ביינאנס, צ׳אנפנג צ׳או, אמר שהמטבע מעולם לא היה העסק הכי גדול של החברה, ובכל מקרה הם תמיד פעלו כך שיהיו מספר רב של Stablecoins לקנייה בבורסה.

הרגולציה החמירה בחודשים האחרונים אחרי שהתגלה מעילת הענק בבורסה המתחרה לבאייננס, FTX. גם שם הסיפור החל כאשר משקיעים רבים החלו למשוך את הכספים שלהם מהבורסה. נכון לעכשיו, למרות משיכות הענק, באייננס משדרת עסקים כרגיל.