דונלד טראמפ והמטבע את'ריום Ethereum (צילום: Drop of Light, Tomasz Makowski Shutterstock)
טראמפ והמטבע את'ריום. הרווח הגיע מאוסף ה-NFT | צילום: Drop of Light, Tomasz Makowski Shutterstock

דונלד טראמפ, נשיא ארה"ב לשעבר והמועמד לנשיאות בבחירות 2024, מחזיק עד חצי מיליון דולר במטבעות קריפטו, לפי דוח גילוי פיננסי שהוגש לפני כמה חודשים לסוכנות פדרלית, ובסוף השבוע נחשף באתר "פורבס". המסמך בן 82 העמודים, שהוגש למשרד האתיקה הממשלתית בארה"ב באפריל האחרון, כולל פירוט של נכסים ומקורות הכנסה אחרים של טראמפ. באחת השורות האחרונות בטופס מתגלה נכס פיננסי לא שגרתי: ארנק קריפטו של מטבעות את'ריום בשווי של בין 250 אלף דולר ל-500 אלף דולר.

ב"פורבס" העריכו כי ארנק הקריפטו שעליו דיווח נשיא ארה"ב לשעבר קשור לאוסף של NFTs, מטבעות קריפטו שאינם ברי-חליפין, ששווק על ידי טראמפ בשנה שעברה כחלק מהקמפיין שלו לקראת הבחירות לנשיאות ב-2024. בדצמבר 2022 השיק הנשיא לשעבר "אוסף במהדורה מוגבלת" של 44 אלף NFTs שייצגו קלפי אספנות עם איורים של טראמפ באינספור תנוחות של גיבור-על, קאובוי או אסטרונאוט. כל ה-NFTs באוסף הזה, שהוצעו למכירה במחיר של 99 דולר ליחידה, נמכרו ביום אחד. באפריל האחרון הפיץ טראמפ בשיתוף פעולה עם חברת NFT Inc סדרה נוספת של NFTs, שגם בה נמכרו כל היחידות.

NFT של טראמפ (צילום: טוויטר)
NFT של טראמפ. כולם נמכרו ביום אחד | צילום: טוויטר

שתי מכירות ה-NFTs של טראמפ הניבו יחד הכנסות של יותר מ-8.9 מיליון דולר. לפי הדוח שהוגש לסוכנות הפדרלית, הרוויח הנשיא לשעבר 298 אלף דולר מדמי הרישוי של המיזם. ארנק הקריפטו של טראמפ רשום תחת אותה חברה שבאמצעותה גבה את דמי הרישוי במיזם, CIC Digital. דיווח ראשון על החזקת הקריפטו של טראמפ פורסם בחודש שעבר באתר הקריפטו Bitcoin.com.

מבחינת טראמפ, ששווי נכסיו מוערך ב-2.5 מיליארד דולר, החזקת נכסים דיגיטליים בשווי של כמה מאות אלפי דולרים היא "כסף קטן". ואולם, החזקת הקריפטו של הנשיא לשעבר מעניינת במיוחד לאור ההתבטאות שלו נגד מטבעות קריפטו בתקופת כהונתו כנשיא ארה"ב. כך למשל, באפריל 2019 צייץ טראמפ בטוויטר (כיום X): "אני לא חובב ביטקוין ומטבעות קריפטו אחרים, שאינם כסף וששוויים תנודתי מאוד ומבוסס על אוויר דק. נכסי קריפטו בלתי מפוקחים יכולים להקל על פעילות בלתי חוקית, כולל סחר בסמים ועוד".

לאחר שהפסיד בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020, אמר טראמפ בראיון לרשת "פוקס" ביוני 2021 כי לדעתו, ביטקוין "פשוט מרגיש כמו הונאה". עוד הוסיף: "אני לא אוהב ביטקוין, כי זה עוד מטבע שמתחרה מול הדולר. אני רוצה שהדולר יהיה המטבע של העולם"

לאחר שהפסיד בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2020, אמר טראמפ בראיון לרשת "פוקס" ביוני 2021 כי לדעתו, ביטקוין "פשוט מרגיש כמו הונאה", וציין כי הוא מעדיף דולרים על מטבעות קריפטו. "אני לא אוהב ביטקוין, כי זה עוד מטבע שמתחרה מול הדולר. אני רוצה שהדולר יהיה המטבע של העולם. זה מה שתמיד אמרתי", אמר טראמפ באותו ראיון.

הרתיעה לכאורה של טראמפ ממטבעות קריפטו עומדת בניגוד לחיבוק החם שקיבלו הנכסים הדיגיטליים מחברי מפלגתו. בשנים האחרונות פועלים נציגים רפובליקנים בקונגרס ובסנאט האמריקאי לקידום הצעות חוק חדשות שיחילו רגולציה על תעשיית הקריפטו בארה"ב. רשות ניירות ערך של ארה"ב (SEC) הגבירה באחרונה את הפיקוח שלה על שוק הקריפטו, ובתוך כך גם הגבירה את צעדי האכיפה נגד ידוענים שסייעו בקידום ובשיווק של מטבעות קריפטו, כמו הכוכבת קים קרדשיאן או אלוף האגרוף לשעבר פלויד מייוות'ר. עם זאת, ה-SEC נמנעה עד כה מנקיטת הליכים נגד אזרחים או חברות שקידמו או שיווקו בארה"ב מטבעות NFT.