הקריפטו נחלש (צילום: שאטרסטוק)
גזר דין ראשון בפרשת ״קריפטו קפיטל״, יותר מארבע שנים לאחר תחילתה | צילום: שאטרסטוק

גזר דין ראשון בפרשת ״קריפטו קפיטל״, יותר מארבע שנים לאחר תחילתה: רג׳ינלד פאולר, איש עסקים מאריזונה ובעבר שחקן פוטבול מקצועי, נידון ליותר משש שנות מאסר וחויב לוותר על 740 מיליון דולר שחולטו מעשרות חשבונות בנק שבבעלותו. כמו כן ישלם פאולר פיצויים בסך 53 מיליון דולר, לאחר שהודה כי סייע לבורסות קריפטו להימנע מציות לחוקי הלבנת הון בארה״ב.

פאולר בן ה-64 היה בעבר דמות מוכרת בספורט האמריקאי. ב-2005 הוא ניסה לרכוש את קבוצת הפוטבול מינסוטה ויקינגס תמורת 600 מיליון דולר, אך לאחר שלא הצליח להשיג את הסכום במזומן, נאלץ להסתפק ברכישת חלק מיעוט בקבוצה. מעורבותו בקבוצת הפוטבול הסתיימה ב-2014. 

ב-2019 הועמד פאולר לדין בשל חלקו בפרשת הונאה של מאות מיליוני דולרים, שבמרכזה עמדה חברת Crypto Capital Corp. קריפטו קפיטל שימשה ״בנק צללים״ עבור שוק מטבעות הקריפטו, כאשר סייעה לחברות שפעלו בשוק לעקוף את החוקים למניעת הלבנת הון בארה"ב, ואף הייתה אחראית לאובדן של כ-850 מיליון דולר מכספיה של בורסת הקריפטו הגדולה Bitfinex. 

לפי כתב האישום נגדו, פאולר הקים את חברת Global Trading Solutions LLC, שעבדה עם קריפטו קפיטל וסייעה לה להלבין כספים עבור בורסות קריפטו. באמצעות החברה שלו פתח פאולר מספר רב של חשבונות בבנקים בארה"ב בטענה שקרית שהחשבונות נועדו לעסקאות השקעה בנדל"ן, כאשר המטרה האמיתית הייתה לטפל בעסקאות קריפטו.

שני נאשמים נוספים בפרשה זו, האחים הישראלים עוז ורביד יוסף, שלכאורה היו מעורבים בפעילותה הבלתי חוקית של חברת קריפטו קפיטל, עדיין לא נעצרו עד היום, יותר מארבע שנים אחרי שכבר הוגשו נגדם כתבי אישום בארה״ב. באוקטובר 2019 נעצר בפולין איבן מנואל מולינה לי, שהיה מייסד ונשיא קריפטו קפיטל, ולפי כתבי האישום שהוגשו נגדו, היה מעורב בהלבנת הון של כ-390 מיליון דולר באמצעות החברה עבור קרטלי סמים קולומביאניים.

"תפקיד קריטי במפעל פלילי חמור"

לפני יותר משנה, באפריל 2022, הודה פאולר בחמישה סעיפים בכתב האישום שהוגש נגדו, כולל אישומים של הונאה בנקאית וקשירת קשר להפעלת עסק להעברת כספים ללא רישיון. בדיון שנערך לפני כחודש וחצי, כפי שדיווחנו ב-tech12, ביקשו התובעים מהשופט להטיל על פאולר לפחות שבע שנות מאסר, וטענו כי הנאשם מילא "תפקיד קריטי במפעל פלילי חמור" וסייע לחברת קריפטו קפיטל לפעול כ"בנק צללים" עבור שוק הקריפטו.

פאולר הודה גם כי הונה כמה מבעלי Alliance of American Football, ליגה מתחרה לליגת הפוטבול המקצועני NFL, שנסגרה באפריל 2019 לאחר שמונה שבועות בלבד של משחקים. לפי כתב האישום נגדו, הוא ניסה לרכוש נתח מהבעלות בליגת AAF תוך שימוש בכספים שהושגו באופן בלתי חוקי, בסכום של יותר מ-53 מיליון דולר. לדברי התביעה, מעשיו של פאולר עם AAF "הותירו את הליגה ללא יכולת לשלם לעובדיה ולשחקניה - שחקנים שבדיוק כמו פאולר ניסו להשתמש בספורט כדי ליצור לעצמם חיים טובים יותר".

"אני מאוד מצטער ומאוד עצוב", אמר פאולר לשופט. "אם תיתן לי את ההזדמנות להראות לך שאני יכול לפעול כראוי, אעשה זאת". ואולם, בקשתו לא התקבלה

ביום שני השבוע, בבית המשפט המחוזי בניו יורק, ביקש פאולר מהשופט אנדרו ל. קרטר ג'וניור להימנע מעונש מאסר ולהטיל עליו במקום זאת מעצר בית ועבודות שירות. "אני מאוד מצטער, מאוד מתחרט ומאוד עצוב", אמר פאולר לשופט. "אם תיתן לי את ההזדמנות להראות לך שאני יכול לפעול כראוי, אעשה זאת". ואולם, בקשתו לא התקבלה - והשופט גזר על פאולר 75 חודשי מאסר. 

התביעה ביקשה מהשופט לשלוח את פאולר למאסר באופן מיידי, וטענה כי התקבלו אצל חוקרי התביעה עדויות שלפיהן בת זוגו של פאולר נסעה באחרונה לאירופה כדי למשוך בעבורו כסף. ואולם, השופט סבר כי לא נשקפת סכנת בריחה של פאולר, ולכן דחה את הבקשה וקבע כי הנאשם יכול להתייצב בכלא בתוך 21 יום, כך שעד אז יוכל לסדר את ענייניו האישיים - וגם למצוא מישהו שיטפל בכלבו.