קריפטו ביטקוין מדד אילוסטרציה (עיבוד: שאטרסטוק)
אילוסטרציה. ההשקעות נתפסות כהצבעת אמון | עיבוד: שאטרסטוק

מנהלי נכסים דוהרים לתחום המטבעות הדיגיטליים ומוצאים דרכים חדשות להרוויח מעניין המשקיעים בתחום, למרות הירידה בהיקפי המסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים אחרים ובמחיריהם.

חברת Abrdn, הרשומה במדד FTSE 100, הפכה לבית ההשקעות האחרון שצולל למים לאחר שרכשה אחוזים בבורסת הנכסים הדיגיטליים הבריטית Archax. בין היתר, הרכישה תַקנה לחברת ניהול הכספים, שמחזיקה בנכסים בשווי 508 מיליארד פאונד, מושב בדירקטוריון. בפועל, זהו הימור על כך שהטכנולוגיה של Archax תהפוך בעתיד לתשתית מרכזית של מסחר בכספים, מניות וניירות ערך.

ההשקעה של Abrdn מתרחשת במקביל לכך שבלאקרוק, חברת ניהול הכספים הגדולה בעולם, הכריזה על תוכניותיה להקמת קרן נאמנות למסחר "סְפּוֹט" (spot) בביטקוין בשביל משקיעים מוסדיים. יתרה מזו, בלאקרוק הסכימה לקשר את פלטפורמת "אלאדין" שלה לבורסת הקריפטו קוינבייס. המהלך האחרון הזה אמור לסייע ל־82,000 המשקיעים המקצועיים המשתמשים באלאדין לתת ללקוחותיהם גישה לביטקוין.

עוד במקביל, צ'רלס שוואב, קבוצת השירותים הפיננסיים האמריקאית, השיקה בשבוע שעבר קרן ציבורית שמטרתה לתת למשקיעים חשיפה לקריפטו בלי לקנות את המטבעות האלה בפועל. גם חברת ניהול הנכסים הבריטית המוכרת שרודרס רכשה ביולי אחוזים בחברת ניהול הנכסים הדיגיטלית Forteus.

אפילו קרן פידליטי הוותיקה מציעה שירותי ניהול נכסים דיגיטליים כבר כמעט חמש שנים, ובאפריל הוסיפה לתוכניות הפנסיה שלה גם אפשרות של ביטקוין, אבל הפעילות המתרחשת הקיץ מבשרת על קבלה נרחבת יותר של נכסים דיגיטליים בקרב המשקיעים, כך לפי אנליסטים.

צ'רלי קופר, מנכ"ל חברת הבלוקצ'יין R3, טוען שהעובדה שהם השקיעו בכל זאת היא בבחינת הצבעת אמון. "עסקאות כמו אלה לא נרקמות בדקה התשעים. עובדים חודשים או שנים על הדברים האלה. זה לא שהם החליטו לעשות את זה בגחמה"

"מנהלי נכסים גדולים מתחילים לראות בזה השקעה רלוונטית", אמר כריס ברנדלר, אנליסט מחקר בכיר ב־DA Davidson. "נראה לי שזה משמעותי שחברות ניהול נכסים מסורתיות מתחילות לאמץ את מה שהן לעגו לו, בעצם, במשך שנים".

לארי פינק, מייסד בלאקרוק, היה בעבר אחד מאותם ספקנים, וב־2017 התלוצץ ש"ביטקוין פשוט מוכיח שהדרישה להלבנת כספים בעולם היא גבוהה מאוד".

המוצרים הדיגיטליים החדשים הנזכרים מעלה מופיעים כעת לאחר שתחום הנכסים הדיגיטליים שרד בהלה אכזרית שהורידה את סך כל שווי השוק של המטבעות הדיגיטליים מ־3.2 טריליון דולר בערך בנובמבר לפחות מטריליון דולר.

אבל צ'רלי קופר, מנכ"ל חברת הבלוקצ'יין R3 ואיש צוות בכיר לשעבר בוועדה האמריקאית למסחר בחוזים עתידיים של סחורות, טוען שהעובדה שהם השקיעו בכל זאת היא בבחינת הצבעת אמון. "עסקאות כמו אלה לא נרקמות בדקה התשעים. עובדים חודשים או שנים על הדברים האלה. זה לא שהם החליטו לעשות את זה בגחמה".

זה מה שמדאיג קבוצות צרכנים. "זה שחברות מובילות רוצות להרוויח כסף ממשהו חדש, לא אומר שזה דבר שטוב לעשות", אומר דניס קֶלֶהֶר, העומד בראש Better Markets, קבוצת אינטרס של משקיעים מוושינגטון. "ההפכפכות הזאת היא בדרך כלל דגל אדום".

"זה שחברות מובילות רוצות להרוויח כסף ממשהו חדש, לא אומר שזה דבר שטוב לעשות", אומר דניס קֶלֶהֶר, העומד בראש Better Markets, קבוצת אינטרס של משקיעים מוושינגטון. "ההפכפכות הזאת היא בדרך כלל דגל אדום"

המגוון הרחב של עסקאות בתחום הנכסים הדיגיטליים קשור לכך שהתחום הזה עוד בחיתוליו, ומשקף גם את הספקנות הרגולטורית סביב מוצרי קמעונאות המשקיעים ישירות בביטקוין. בלאקרוק נמנעה מהבעיות האלה בכך שהיא הציעה קרן פרטית למשקיעים מוסדיים, ואילו הקרן של שוואב משקיעה בחברות ציבוריות השואפות להרוויח משירותים למשקיעי קריפטו או מטכנולוגיית היומן הדיגיטלי שבבסיס הבלוקצ'יין.

"אנחנו יודעים שזאת השקעה ספקולטיבית, אבל זיהינו שמדובר במגמה ארוכת טווח", אמר דייוויד בּוֹטְסֶט, העומד בראש מחלקת ניהול מוצרי השקעות בזרוע ניהול הנכסים של צ'רלס שוואב.

גם ההתקשרות של Abrdn עם Archax היא הימור מהסוג הזה. Archax, שנוסדה ב־2018 על ידי אנשי קרנות הגידור לשעבר גרהאם רודפורד, אנדרו פלאט ומתיו פולארד, מספקת למשקיעים מוסדיים פלטפורמה לסחור בה במטבעות דיגיטליים ובאסימוני ניירות ערך כמו שברי מניות. עם הזמן, Abrdn מקווה להניב "תשואה משמעותית" מהבורסה הזאת, שבה תהיה ללקוחותיה גישה לכספיה בצורת אסימונים דיגיטליים, וכן לנכסים שפחות קל לסחור בהם, כמו חוב פרטי, הון פרטי ומבנים.

"לדעתנו, האירוע המשבש הבא יהיה המעבר ממסחר אלקטרוני לבורסות דיגיטליות ולמסחר באמצעות ניירות ערך דיגיטליים", אמר ראסל בארלו, ראש מחלקת החלופות הגלובלית ב־Abrdn, שהיה בעל תפקיד משמעותי בסגירת העסקה. "מכיוון שאנחנו כאן מההתחלה, זה שם אותנו בעמדה חזקה מאוד".

בתחילת השבוע דיווחה Abrdn על הפסדי מחצית ראשונה בגובה 320 מיליון פאונד, לאחר שבריחה של לקוחות פגעה בערך הנכסים שתחת ניהולה ופיקוחה.

תרגום: תומר בן אהרון

https://www.ft.com/content/3261f919-ca98-41d2-b950-bc3a670f994c