אילוסטרציה קריפטו ביטקוין (עיבוד: סטודיו מאקו)
קריפטו, אילוסטרציה. מנהל בכיר עמל 725 שעות בתעריף של 975 דולר לשעה | עיבוד: סטודיו מאקו

כשחברות נכנסות להליכי חדלות פירעון מישהו צריך לאסוף את השברים ולפעול לאיתור ומיצוי המשאבים שנותרו בחברה, או לחילופין להבריא אותה - על מנת להשיב ככל האפשר את הכסף למשקיעים. כעת, חברות הקריפטו שקרסו מזמנות תקדימים ואתגרים חדשים גם עבור המפרקים.

בחודש יולי האחרון, הגישה חברת הלוואות הקריפטו צלזיוס בקשה לחדלות פירעון בבית המשפט בניו יורק לאחר שבקיץ האחרון חסמה את האפשרות למשיכת כספי לקוחות מהפלטפורמה. זאת, ברקע ירידות השווי החדות של מטבעות הקריפטו שגרמו ל"ריצה אל הבנק".

בחודשים שעברו מאז פעלו יועצים, מומחים ועורכי דין בליווי וניהול הליכי חדלות פירעון של צלזיוס. מסמכים חדשים חושפים ששכר הטרחה עבור ארבעת החודשים מיולי עד סוף אוקטובר הצטבר ל-52.8 מיליון דולר לפי דרישות התשלום לשכר טרחה והוצאות שהגישו 11 חברות, כך דווח בבלומברג.

הסכומים הגבוהים ביותר נדרשו על ידי משרד עורכי הדין Kirkland & Ellis, ששכר הטרחה שדרש הצטבר לסכום של 20 מיליון דולר, משרד עורכי הדין White&Case שמייצג את הנושים של צלזיוס דורש 10.2 מיליון דולר. חברת הייעוץ הפיננסי Alvarez & Marsal North America LLC שסיפקה ייעוץ לחייבים, דורשת 6.5 מיליון דולר עבור שירותיה שכוללים 29 עובדים על התיק - בהם מנהל בכיר שעמל 725 שעות (בתעריף של 975 דולר לשעה).

FTX מטבעות קריפטוגרפיים  (צילום: Sergei Elagin, shutterstock)
הבורסה הקורסת FTX. שכר של 1,300 דולר לשעה | צילום: Sergei Elagin, shutterstock

בורסת הקריפטו FTX שהתרסקה בחודש שעבר תוך מחיקה של מיליארדי דולרים פנתה גם היא לחדלות פירעון. ג'ון ג'. ריי, המנהל שמונה על ידי בית המשפט לטיפול בתהליכי החברה שקרסה, מחזיק בעשרות שנות ניסיון בתחום ארגון מחדש של חברות וחדלות פרעון. עם כניסתו לתפקיד צוטט על ידי הוול סטריט ג'ורנל כשהוא מופתע מסדר-גודל המחדלים בניהול FTX: "בכל מהלך הקריירה שלי מעולם לא ראיתי כזה כשל מוחלט של בקרה תאגידית והיעדר מוחלט של מידע פיננסי מהימן כמו במקרה הזה".

שכר הטרחה של ריי בטיפול בניהול מה שנותר מ-FTX עומד על תעריף שעתי של 1,300 דולר, ובדומה לנותני שירותים אחרים שמלווים הליכי חדלות פירעון, ריי והצוות שלו יקבלו את שכרם באופן מיידי - לפני נושים אחרים שעדיין ממתינים לכספם, מדווח ב-CNBC