אילון מאסק מחוץ לכותלי בית המשפט ב-2019 (צילום: Natan Dvir/Bloomberg, getty images)
אילון מאסק. כנראה לא מסוג המנכ"לים שמעודדים ביקורת | צילום: Natan Dvir/Bloomberg, getty images

במקרה של אזעקת אמת ישמעו צפירות עולות ויורדות. גם הפעם, כך נראה, אילון מאסק לא הולך לשום מקום. ביום ראשון האחרון צייץ מאסק שהוא מבטיח לציית לקולות המשתמשים ושאל האם עליו להתפטר מתפקידו כמנכ"ל טוויטר. 58% ענו שכן. למאסק ולאגו שלו לקח קצת יותר מיממה לעכל את האירוע, אבל בשלישי בלילה (שעון ישראל) הוא צייץ שהוא "מחפש מישהו טיפש מספיק בשביל לקחת את התפקיד". מלבד העובדה שכל מועמד ומועמדת בוודאי ישמחו להגיע לראיון אחרי הקדמה כזו, הסתבר מהר מאוד ש"התפקיד" הוא כנראה מנכ"ל רק בטייטל.

"אהיה אחראי רק על צוותי התוכנה והשרתים", הבטיח מאסק באותו ציוץ ממש. רק? באתר The Verge מיהרו לציין שאחרי פיטורי בזק של חצי מהעובדים, טוויטר היא בעיקר תוכנה ושרתים. אחרי הכל את צוותי מודרציית התוכן, השיווק ושירות הלקוחות מאסק פיטר ראשונים. המנכ"ל.ית החדשים בוודאי ישמחו לקחת על עצמם את האחריות העצומה של קביעת התפריט בקפיטריה.

אילון מאסק, מספרות לנו כתבות וביוגרפיות כבר כמה שנים, אוהב להקיף עצמו בעדת מעריצים. הוא לא מסוג המנכ"לים שמעודדים ביקורת, אלא כזה שניזון מציות. ראינו כבר לא מעט הוכחות לזה בחודשיים האחרונים. אם זו ההחלטה הזריזה לפטר מתכנתים שתיקנו או ביקרו אותו פומבית או לחסום חשבון של קומיקאית שלעגה לו. יותר מזה, חשיפת ההתכתבויות של מאסק כשעוד ניסה להתחמק מרכישת טוויטר חשפה שהוא מוקף במקורבים, קולגות ומכרים מפורסמים שמתחרים על הזכות להחניף לו ולמחוא כף לכל החלטה שלו.

"אהיה אחראי רק על צוותי התוכנה והשרתים", הבטיח מאסק. רק? אחרי פיטורי בזק של חצי מהעובדים, טוויטר היא בעיקר תוכנה ושרתים. המנכ"ל.ית החדשים בוודאי ישמחו לקחת על עצמם את האחריות העצומה של קביעת התפריט בקפיטריה

כל אלה מבשרים רעות הן על זהות המנכ"ל.ית הבאים והן על היכולת שתהיה להם לנתב את החברה בכיוון אחר מזה שמאסק מיעד לה. כשמאסק סגר את העסקה התרעתי שאין לו תוכנית עסקית ואחרי 48 שעות כמנכ"ל תהיתי אם טוויטר תשרוד את ההתנהלות שלו. מאז הכאוס רק הלך והחריף אבל טוויטר עדיין כאן: מפרסמים נטשו וחשבונות נחסמים ומוחזרים לפי חוקיות מוזרה, אבל הרשת החברתית לא קרסה ואין אקסודוס של משתמשים. בין השאר בגלל שאין אלטרנטיבה למשבצת שתופסת טוויטר במארג הרשתות החברתיות הקיימות.

על אף כל מה שעולל לה, טוויטר מראה עמידות מפתיעה ושינוי בצמרת יכול לשקם אותה בקלות יחסית. זה גם מה שמאפשר למאסק להמשיך בשלו. למעשה, החתומה מעלה מאמינה שמאסק יעזוב את טוויטר באמת רק אם יתקיים אחד משני תרחישים אפשריים: או כמנצח או אחרי שלא ישאר ממנה דבר. וככל שתלך ותתגבש אצלו ההבנה שהוא יתקשה לעשות את הראשון, כך גדלים הסיכויים שיתקיים התרחיש השני.