גבר מתוסכל במשרד  (צילום: fizkes, shutterstock)
פאסט פורוורד, פחות משלושה חודשים אחרי ההנפקה המניה החלה לרדת | צילום: fizkes, shutterstock

פברואר-מרץ 2021, אני בן 37, עובד כמהנדס בחברת סטארט אפ כבר ארבע וחצי שנים, נשוי שמונה שנים לאשת שיווק, אב לשתי בנות, גר בדירה שכורה בגבעתיים, ובום! ברגע אחד הפכתי להיות מיליונר. כן, ככה, בבום! יום אחד ריכזו את החברה באחד מה-Happy Hour הרבים וסיפרו לנו שהחברה יוצאת להנפקה בקרוב. על מה הם בישרו מבחינת מספרים? שהשווי הצפוי עומד על מספר מיליארדי דולרים.

כמו במרבית חברות הסטארט אפ, גם אצלנו הייתה תכנית אופציות מכובדת מאוד, אם אינני טועה למעלה מ-10% ממניות החברה הוחזקו על ידי העובדים. עשיתי בדיקה מול הצוות של ה-CFO ומסתבר שיש לי אופציות בשווי של מעט יותר מ-3 מיליון דולר. וואו – התחושה הזו, ברגע שגיליתי את זה, זה משהו לא ייאמן.

אני, עובד בחברה, נהנה, בסך הכל מרוויח טוב, ופתאום כזה דבר, זה פשוט מדהים. דקה אחרי כבר הייתי בטלפון עם אשתי ושנינו מבינים כי מדובר במהלך משנה חיים מבחינתנו.

אחרי שהפכתי למיליונר אשתי ואני תהינו: מה נעשה עם הכסף? מה נשנה בחיים שלנו? מלא שאלות קיומיות. החלטנו שניקח כמה ימים, ניסע רק שנינו לחו"ל, ננקה את הראש ונכין לנו רשימה של הדברים שאנו רוצים לפי שלוש קטגוריות: אישי, משפחתי וכלכלי

ואז זה התחיל, מה עושים? מה נעשה עם הכסף? מה נשנה בחיים שלנו? מלא שאלות קיומיות. החלטנו שניקח כמה ימים, ניסע רק שנינו לחו"ל, ננקה את הראש ונכין לנו רשימה של הדברים שאנו רוצים לפי שלוש קטגוריות: אישי (התפתחותי), משפחתי וכלכלי. וכך היה.

באישי, אשתי כבר שנים דיברה על הרצון לעזוב את העבודה, את התחום בכלל, ללמוד משהו חדש, בכיוון טיפולי ולהגשים את החלק שמאוד היה חסר לה. מחשבות שנותרו בגדר מחשבות, כשלשנינו היה ברור באותה תקופה שאנחנו צריכים שתי משכורות יציבות. מבחינתי, זו גם היוותה הזדמנות נהדרת לעבור לחברה צעירה יותר, קטנה יותר, אולי לתפקיד בכיר ומעניין יותר. דבר שהחלטתי שיקרה אחרי המימוש של המניות.

בנושא המשפחתי, החלטנו שלפני שינוי הקריירות ניקח את הבנות וניסע כמשפחה לכמה חודשים לטיול גדול – אוסטרליה, ניו זילנד, הודו, תאילנד. כמה חודשים ללא דאגות כלכליות, ללא טלפונים מהעבודה, נטו אנחנו כמשפחה.

הצבנו לנו תקציב לדירת החלומות שלנו, סביב 6-7 מיליון שקל, דירה בתל אביב או בגבעתיים. היינו בתחושה שאת הדירה חייבים לקנות מיד, כי המחירים עולים, ושוק שלם של הייטקיסטים אחרי אקזיט, שחיים וחושבים כמונו, קונים כמונו

בנושא הכלכלי, החלטנו שזה הזמן לקנות דירה. לא לחכות. לא סתם דירה – את דירת החלומות שלנו. הצבנו לנו תקציב, סביב 6-7 מיליון שקל, דירה חדשה, גדולה, בתל אביב או בגבעתיים. שנינו היינו בתחושה שאת הדירה חייבים לקנות מיד, כי המחירים עולים ועולים, ושוק שלם של הייטקיסטים אחרי אקזיט, שחיים וחושבים כמונו, קונים כמונו. באופן מצחיק, סביבי בחברה היו לא מעט שחשבו כמוני ושיחת היום הייתה לא מעט סביב ענייני נדל"ן.

למרות שהחברה טרם הונפקה, התחלנו כבר לברר על פרוייקטי נדל"ן חדשים. מצאנו שני פרוייקטים מעניינים, ששניהם יהיו מוכנים סביב סוף 2022, תחילת 2023. אחד היתרונות בפרויקטים כאלה זה שלא חייבים לתת סכום משמעותי בהתחלה. החלטנו לשחרר את החסכונות שלנו, קרנות השתלמות, ושמנו תשלום ראשוני של קרוב למיליון שקל לדירה בשווי של 6.3 מיליון שקל.

ואז ההנפקה. תוך מספר ימים ה-3 וקצת מיליון דולר שהיו לי, צמחו לקרוב ל-4.5 מיליון דולר. הכל נראה ורוד. והתחלנו לספור ימים עד לשחרור הנעילה שיש למניות (כחצי שנה), ובמקביל התחלנו לתכנן את הטיול הגדול, לצד גישושים עם מעצבי דירה ועוד.

פאסט פורוורד, פחות משלושה חודשים אחרי ההנפקה המניה החלה לרדת. אני, שמעולם לא הסתכלתי על לוחות של מניות ביאהו פייננס, עשיתי לי קיצור דרך למניית החברה וכל יום הייתי בודק. בשלב ראשון המניה ירדה לכיוון מחיר ההנפקה (סבבה, אני לא גרידי), ואז יום, אחר יום, המניה יורדת ויורדת ויורדת. בקיצור, חמישה חודשים אחרי ההנפקה, המניה כבר ירדה ביותר מ-50% ממחיר ההנפקה, והאופציות שלי נמצאות ממש מחוץ לכסף (מונח שגם אותו לא הכרתי לפני, וקצת מבאס שיצא לי להכיר).

ואז, מה עושים??? פאקקקק! הדירה!!! אין מצב שבעולם שיש לנו יכולת להביא מימון של חמישה מיליון שקל לדירה, וגם אם כן, איך בדיוק נממן את זה? ממה נחיה? ואז, הקריירה... טוב, ברור ששינויי קריירה לא יהיו פה. ורגע, מה עם הטיול הגדול? גם הוא יחכה. ואז ממש מלחמת הישרדות, איך נפטרים מדירה שהיא כרגע על הנייר?

למזלנו, בחרנו בדירה טובה, באזור מבוקש, ששמר על יציבות. הצלחנו להעביר את הבעלות על הדירה למישהו אחר (שילמנו קצת "קנסות" של עורכי דין, אבל החלק הארי של החסכונות שלנו חזר אלינו).

היום, שנה אחרי הציפיות הגדולות, הבנו שדברים שרואים מכאן לא רואים משם. קדחת המיליונרים בהייטק היא אמיתית, אבל רבים מהם מיליונרים על הנייר. תכניות גדולות תמיד כדאי לעשות, אבל לא יזיק לחכות שהיתרה בחשבון הבנק תצדיק את זה.

עם זאת, התהליך שעברנו, כן הציף לנו את מה שחשוב באמת. אשתי כן עזבה את העבודה, הלכה ללמוד והיא מאושרת. את המשפחה לא לקחנו לניו זילנד, אבל גם שלושה שבועות ביער השחור זה לא רע. אני עזבתי את החברה, כן הצטרפתי לסטארט אפ קטן בתפקיד מעניין. אבל, בעיקר קיבלנו שיעור חשוב בענווה ופרופורציות.

שמו של הכותב שמור במערכת