אורי מנדי, קוויז (צילום: תומר שלום, סטודיו תומאס)
אורי מנדי, קוויז. האם אתה מתפקס בתוצאה או בדרך המקצועית? | צילום: תומר שלום, סטודיו תומאס

כשפורטים את המילה ריכוז מגלים שהיא נוגעת גם ליכולת להתפקס ולהוציא את המקסימום בזמן נתון אבל גם ליכולת להתמקד בדברים שאתה יכול להשפיע בהם. כששואלים מנהלים בכירים לגבי הדברים שעזרו להם להצליח תמיד תצוף ותעלה המילה פוקוס, ריכוז. יש מחמירים שיגידו שהדרך להצליח היא להשתמש במצב של הייפר פוקוס.

יש מצבים שבהם הריכוז או ההייפר פוקוס קורים מעצמם - האדם שקוע בפעולה מהנה או מעניינת במיוחד. אך רוב הפעולות אינן כאלה ולכן צריך לחשוב איך ניתן לשלוט בסיטואציה ולהגיע ביותר מקרים לתחושת הזרימה הזאת.

איך להתרכז?

ממה שלמדתי, ריכוז יכול להיות תוצאה של ניהול הסביבה וסדר היום. יש אנשים שקל להם לקרוא ספר כשהם בחופשה אבל בשגרה הם לא מצליחים למצוא את הריכוז המתאים, כמוני למשל. והדבר נכון לגבי כל סוג של ריכוז. אני עצמי נמצא ב-state of mind שונה לחלוטין כאשר אני ברצף של ביצוע ותכנון; לעומת שיחות שוטפות או מחשבות על פיתוח עסקי.

על מנת להגיע לריכוז המיטבי לכל סוג פעולה אני משתדל לעשות הפרדה ביניהם ככל האפשר בשביל להגיע למצב המנטלי הנכון. זה התחיל מהפרדה של שעות והגיע להפרדה של ימים: יש ימים שכל הפוקוס הוא שלי הוא על ביצוע עצמאי ותכנון להמשך השבוע, יש ימים שאני ממוקד בישיבות שוטפות עם הצוות וניהול שיחות פנים ארגוניות, ויש ימים שאני מרוכז בפיתוח עסקי. בימים האלה אני מעדיף להשאיר זמן רב יחסית לכל פגישה, כי העובדה שאין לחץ לסיים את הפגישה ואין עומס מנטלי מפגישות קודמות או לחץ לתכנן או לבצע - מאפשרת אינטרקציות אנושיות שמביאות לפיתוח עסקי עמוק יותר. bוסף על כך, החלוקה לימים מאפשרת לי לוודא שיש הגיון מבחינת הזמנים ויוצרת סוג של בקרה אוטומטית על כך שחלוקת הזמן בפועל משקפת את איך שהייתי רוצה לחלק אותו.

על מנת להגיע לריכוז המיטבי לכל סוג פעולה אני משתדל לעשות הפרדה ביניהם ככל האפשר בשביל להגיע למצב המנטלי הנכון. זה התחיל מהפרדה של שעות והגיע להפרדה של ימים: יש ימים שכל הפוקוס הוא שלי הוא על ביצוע עצמאי ותכנון להמשך השבוע, יש ימים שאני ממוקד בישיבות שוטפות עם הצוות וניהול שיחות פנים ארגוניות, ויש ימים שאני מרוכז בפיתוח עסקי

לאנשים שונים יש שיטות שונות: הרבה עושים הפסקות במהלך היום, מחלקים את תחילת היום בתכנון ואת סוף היום לביצוע, מרכזים פגישות שוטפות בתחילת השבוע, ועוד. הדבר שמשותף לרבים הוא הפרדה של סוגים שונים של ריכוז זה מזה ויצירת קבוצה של פעולות מתאימות יחדיו, מה שמאפשר מיקוד מנטלי ומונע קפיצה מדבר לדבר.

במה להתרכז?

לטעמי הפוקוס החשוב מכולם הוא בשאלה האם אתה מתפקס בתוצאה או בדרך המקצועית. נחשפתי לחברות בינוניות עד כאב שהצליחו כתוצאה מדיל עסקי מיוחד או לחלופין מתנופה כללית בשוק, ופגשתי חברות מצוינות שהתקשו עקב רגולציה, תזמון גרוע או אפילו עונתיות מסוימת. ראיתי את זה גם בפעילויות שלנו - היו לנו חודשים גרועים מאוד כלכלית עקב דברים שלא תלויים בנו. אבל הצלחתי לא לכאוב את התוצאה הזאת כי הייתי מרוצה מהתקדמות הפיתוח, התקדמות הפעילות, החשיבה, הניסיונות. כלומר ידעתי שאת כל מה שתלוי בנו אנחנו עושים בצורה נכונה, ומתישהו התוצאות גם יגיעו. שמתי את הפוקוס המחשבתי שם.

במקרים אחרים היו חודשים מעולים כלכלית שלא בהכרח שיקפו את הביצועים שלנו באותה תקופה. כלומר ההכנסות גדלו אך אני לא נהניתי ושמחתי, כי ראיתי את הביצועים שלנו וידעתי שאנחנו יכולים להגיע להספקים טובים יותר מבחינת חשיבה, ביצוע, סיום משימות ועוד. ההכנסות שיקפו עבודה טובה בעבר ולא ביצועים בהווה.
אני מעריך שביצועים כלכליים אמורים לשקף עבודה, אך הם לא משקפים באופן ישיר בזמן נתון, לכן ההתבססות עליהם עלולה להיות מסוכנת. היא יכולה לייצר התלהבות ושמחה בתקופה מסוימת, ואכזבה ולחץ אדיר בתקופות אחרות, וכל זה על בסיס משהו שלא בהכרח תלוי בנו אלא קשור בעונתיות, רגולציה, שחקנים גדולים אחרים, ועוד.

היכולת להתרכז בניתוח העבודה שלכם ושל הצוות היא המפתח להצלחה בטווח הארוך. כדאי תמיד לזכור שאין קיצורי דרך. אם תעבדו חכם וטוב לאורך זמן כנראה שבסוף תצליחו, גם אם בדרך יהיה קשה. אם עבדתם גרוע והצלחתם - אל תתאהבו בזה, כי זה לא יחזיק הרבה זמן. בסוף צריך לזכור שכל פוקוס על משהו אחר הוא בזבוז זמן מנטלי במקרה הטוב והכוונה שגויה במקרה הפחות טוב.

הכותב: אורי מנדי, יזם סדרתי, מייסד ומנכ"ל פרפל בעברו. כיום מייסד ומנכ"ל של פלטפורמת הפאבלישינג "Kueez" המשרתת מעל 150 מיליון גולשים בחודש